Kwestie kolejności dziedziczenia mogą budzić wątpliwości. W przypadku braku testamentu obowiązuje tzw. ustawowa kolejność dziedziczenia związana ze stopniem pokrewieństwa. Informacje dotyczące ustawowego dziedziczenia zawiera Kodeks cywilny.
Kto dziedziczy po osobie bezdzietnej, nieposiadającej małżonka?
Zgodnie z art. 926 Kodeksu cywilnego powołanie do spadku może wynikać z ustawy lub testamentu pozostawionego przez daną osobę. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku ma miejsce wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy lub wtedy, gdy żadna z powołanych osób nie chce lub nie może być spadkobiercą. Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności dziedziczenie spadku przypada dzieciom i małżonkowi spadkodawcy (w równych częściach). Jeżeli spadkodawca był bezdzietny i nie posiadał małżonka, kolejność dziedziczenia ustawowego wygląda następująco:
- spadek dziedziczą rodzice w częściach równych,
- jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, przypadająca mu część spadku przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy w częściach równych,
- jeżeli którekolwiek z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku, przypadający mu udział przechodzi na jego zstępnych,
- w razie braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa prawo do spadku przechodzi na dziadków spadkodawcy, dziadkowie dziedziczą spadek w równych częściach.
Czytaj więcej
Spadek nie zawsze wiąże się z korzyścią finansową. Czasami, kiedy zmarły posiadał długi, oznaczać...
Jeżeli spadek przypadł spadkobiercy, który nie ma ustawowego obowiązku alimentacyjnego wobec dziadków spadkodawcy, dziadkowie mogą domagać się środków na utrzymanie. Chodzi o sytuację, w której dziadkowie znajdują się w niedostatku i nie mogą otrzymać środków od osób zobowiązanych ustawowo do ich wsparcia. W takiej sytuacji możliwe jest zażądanie od spadkobiercy środków na utrzymanie adekwatnych do potrzeb dziadków i wartości udziału spadku danej osoby.