O prawie do zachowku mówimy głównie w przypadku dziedziczenia na podstawie testamentu. Przysługuje ono tylko najbliższej rodzinie spadkodawcy, czyli zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom, o ile żadna z tych osób nie została wydziedziczona lub nie zrzekła się dziedziczenia. Zachowek wynosi połowę tego, co dana osoba odziedziczyłaby w ramach dziedziczenia ustawowego. Małoletnie dzieci spadkodawcy lub jego zstępni, którzy w momencie otwarcia spadku mieli mniej niż 18 lat, a także spadkobiercy trwale i całkowicie niezdolni do pracy, mają prawo do tzw. podwyższonego zachowku, który wynosi 2/3 wartości udziału.
Jak długo można się starać o zachowek?
Osoby, które chcą ubiegać się o rekompensatę, muszą pamiętać, aby wykonać związane z tym czynności w ściśle określonym terminie. Zachowek podlega bowiem przedawnieniu. Ile konkretnie jest czasu na jego dochodzenie? Zgodnie z art. 1007, § 1 Kodeksu cywilnego:
„roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu”.
Czytaj więcej
Współposiadacz konta ma prawo do pieniędzy na nim zgromadzonych w całości lub w większym udziale,...
Jeśli spadkodawca sporządził testament, za datę początkową biegu terminu przedawnienia przyjmuje się dzień jego ogłoszenia. Zdarza się również, że zmarły nie zostawił po sobie testamentu i majątku, bowiem rozporządził nim jeszcze za swojego życia, przekazując jego składniki np. w formie darowizny wybranemu członkowi rodziny. Co w tej sytuacji? W takim przypadku także przysługuje prawo do zachowku, jednak termin przedawnienia należy liczyć od dnia otwarcia spadku, czyli od daty śmierci spadkodawcy. Należy dodać, że również wynosi on 5 lat.