Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), której odmówiono dostępu do informacji publicznej.
Zaczęło się od wniosku z lipca 2019 r. Samorząd doradców wystąpił w nim do fiskusa o udostępnienie danych statystycznych. Konkretnie chodziło o prowadzone postępowania karne skarbowe oraz powiązane z nimi kontrole z lat 2015–2018. Powołując się na art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, skarbówka wezwała wnioskodawcę do wskazania istnienia przesłanki szczególnej istotności dla interesu publicznego w udostępnieniu żądanej informacji.
Czytaj więcej
Prawo do otrzymania przetworzonej informacji publicznej mają tylko osoby, które są w stanie udowodnić, że nie chodzi o ich prywatny interes.
Krajowa Izba Doradców Podatkowych a informacje od fiskusa. Instrumentalne stosowanie k.k.s.
KIDP odpowiedziała, że – biorąc pod uwagę jej ustawowe i statutowe zadania oraz uprawnienia, w szczególności w zakresie kierowania opinii i stanowisk do organów państwa odpowiedzialnych za kształtowanie polityki fiskalnej i stanowienia prawa, oraz w zakresie występowania z wnioskami o stwierdzenie zgodności ustaw z konstytucją – wniosek o udostępnienie przetworzonej informacji jest zasadny, celowy i jest szczególnie istotny dla interesu publicznego. Doradcy tłumaczyli, że żądana informacja publiczna posłuży zgromadzeniu danych na temat stosowania art. 70 § 6 pkt 1 ordynacji podatkowej.
KIDP zwróciła uwagę na praktykę instrumentalnego wykorzystywania tej normy i wszczynania postępowań karnych skarbowych do wydłużenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W jej ocenie ujawnienie tego zjawiska zmusi organy o odpowiednich kompetencjach do zmiany przepisów bądź też praktyki ich stosowania. Podkreślano, że ze względu na skalę i sposób swoich działań samorząd doradców posiada realną i konkretną możliwość wykorzystania uzyskanej informacji dla poprawy funkcjonowania administracji publicznej.