Aleksandra Tarka

Aleksandra Tarka

Dziennikarz

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW, specjalizuje się w prawie podatkowym oraz administracyjnym, m.in. od wielu lat zajmuje się analizą oraz bieżącym relacjonowaniem orzecznictwa administracyjnego, głównie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA

Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.

Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców

Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Fiskus nie dostanie PIT od pieniędzy oddanych lokatorowi

Różnica pomiędzy zwaloryzowaną a wpłaconą kaucją nie stanowi definitywnego przysporzenia po stronie najemcy. Jest to w całości świadczenie zwrotne i nie można go uznać za przychód.

Raport orzeczniczy październik 2024

Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.

Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA

Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.

Radny w zarządzie spółki komunalnej może stracić mandat. Jest wyrok NSA

Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.

Sąd: budżet państwa nie może tracić na błędach przedsiębiorcy

Odszkodowanie wypłacone na podstawie mediacji sądowej za czyn nieuczciwej konkurencji nie ma związku z przychodem i nie można go rozliczyć w kosztach podatkowych – uznał NSA.

Zapadł wyrok w sprawie popularnej ulgi. To przestroga dla budujących domy

Wydatki na termomodernizację budynku poniesione przed jego formalnym odbiorem przez nadzór budowlany nie dają prawa do ulgi podatkowej.

Ułatwienie dla rolnika nie służy do obchodzenia formalności

Jeśli nowy inwestor nie posiada gospodarstwa rolnego, to nie może się skutecznie ubiegać o przeniesienie pozwolenia na budowę obejmującego budynek w zabudowie zagrodowej.

Mieszkańcy bloków pokrzywdzeni przy opłacie za śmieci opartej o zużycie wody

Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.