Na początku marca, w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej, kończy się kadencja Szefowej Krajowego Biura Wyborczego, minister Magdaleny Pietrzak. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, minister spraw wewnętrznych przedstawia PKW trzech kandydatów, spośród których członkowie Państwowej Komisji wybierają szefa zajmującego się organizacją wyborów. Jego kadencja trwa 7 lat.
W sprawie wyboru nowego szefa KBW w połowie grudnia wezwanie wystosowało 50 ekspertów. W piśmie podkreślono, że szef KBW jest od strony organizacyjnej i finansowej najistotniejszą osobą w procesie wyborczym. „To KBW, a nie PKW dysponuje budżetem na organizację wyborów. Szef KBW kieruje pracami administracji wyborczej, odpowiada za warunki organizacyjne, finansowe i techniczne wyborów czy referendów, z urzędu jest też Sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej” - wyliczono.
Eksperci wskazali, iż konieczne jest, aby wybór nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego odbył się w sposób maksymalnie transparentny i inkluzywny, a kandydaci zostali wyłonieni i ocenieni na podstawie posiadanego doświadczenia, kompetencji i przymiotów. Jak bowiem podkreślono, „wybrana osoba musi posiadać mocną legitymację, opartą na uznaniu jej niezależności i rzetelności przez szerokie grono polityczne oraz społeczne”.
Czytaj więcej
Krajowym Biurem Wyborczym pokieruje Magdalena Pietrzak – postanowiła Państwowa Komisja Wyborcza.
Otwarty nabór na nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego
W czwartek poinformowano, że „Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierując się potrzebą dochowania najwyższych standardów przejrzystości i apolityczności działania administracji publicznej, zdecydował o przeprowadzeniu rekrutacji kandydatów na szefa KBW w drodze otwartego naboru”.