Nowy sondaż prezydencki: Niespodzianka tuż za podium

Ogólnopolska Grupa Badawcza publikuje wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego. Badanie przeprowadzono między 9 a 14 kwietnia metodą CATI (standaryzowane wywiady telefoniczne z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego).

Publikacja: 16.04.2025 11:09

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Grzegorz Braun

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Grzegorz Braun

Foto: PAP/Wojtek Jargiło, Przemysław Piątkowski, Fotorzepa/Marian Zubrzycki

arb

Liderem sondażu jest – podobnie jak w badaniu z końca lutego – Rafał Trzaskowski. Kandydat KO na prezydenta uzyskał 35,53 proc. poparcia, notując spadek o 3,2 punktu procentowego.

Nowy sondaż prezydencki: Grzegorz Braun zyskuje najwięcej

Drugi w sondażu jest Karol Nawrocki, prezes IPN, kandydat popierany przez PiS. Na Nawrockiego chce głosować 29,56 proc. badanych, o 1 punkt procentowy mniej niż w poprzednim badaniu OGB.

Czytaj więcej

Nowy sondaż. Który kandydat ma największą szansę na zwycięstwo w drugiej turze?

Podium zamyka Sławomir Mentzen. Kandydat Konfederacji może liczyć na 20,43 proc. głosów – podobnie jak Nawrocki traci 1 punkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Na czwarte miejsce niespodziewanie awansował kandydat Konfederacji Korony Polskiej, były polityk Konfederacji, europoseł Grzegorz Braun. Braun może liczyć na 4,67 proc. głosów, o 2,5 punktu proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta w badaniu uzyskał 3,44 proc. wskazań i zajął piąte miejsce. Hołownia w stosunku do poprzedniego badania zyskał 0,1 punktu proc.

Kolejne miejsce zajmują kandydatka Lewicy, wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat (1,87 proc.), kandydat partii Razem Adrian Zandberg (1,77 proc.) oraz biznesmen i dziennikarz Krzysztof Stanowski (1,19 proc.).

Sondaż prezydencki: Liderzy tracą, bo liczba kandydatów na prezydenta rośnie?

Łukasz Pawłowski, prezes zarządu OGB zwraca uwagę, że liderzy sondażu tracą, ponieważ „rozciąga się stawka” w wyborach prezydenckich, w związku z rejestracją kolejnych kandydatów (PKW zarejestrowała 13 kandydatur). Przypomniał, że prawidłowość tę obserwowaliśmy w trakcie wyborów prezydenckich w 2015 i 2020 roku, gdy najwięcej, wraz z upływem czasu, tracili liderujący sondażom – Bronisław Komorowski i Andrzej Duda, urzędujący prezydenci ubiegający się o reelekcję. Jednocześnie Pawłowski wskazuje na stabilizację w obrębie pierwszej trójki w sondażach OGB.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się w Polsce 18 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w niej bezwzględnej większości głosów, II tura czeka nas 1 czerwca. W wyborach wystartują Artur Bartoszewicz (niezależny), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej), Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050), Marek Jakubiak (kandydat koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (niezależny), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (niezależna), Krzysztof Stanowski (niezależny), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (kandydat partii Razem).

Liderem sondażu jest – podobnie jak w badaniu z końca lutego – Rafał Trzaskowski. Kandydat KO na prezydenta uzyskał 35,53 proc. poparcia, notując spadek o 3,2 punktu procentowego.

Nowy sondaż prezydencki: Grzegorz Braun zyskuje najwięcej

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Awantura o zdjęcie na profilu Marcina Warchoła. Ostro odpowiedział wójt gminy Nadarzyn
Polityka
Poważne oskarżenie Michała Kamińskiego. „Mój kierowca został poproszony, by na mnie donosił”. Senat reaguje
Polityka
Przedświąteczne „Polityczne Michałki” o debatach, liderach i nacjonalizmie gospodarczym
Polityka
Dlaczego spada poparcie dla Trzaskowskiego? Prof. Chwedoruk wskazuje na czas przed debatą w Końskich
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Nowy sondaż prezydencki: Wszyscy liderzy tracą, dwóch z dużymi spadkami