Minister Adam Bodnar: będą zmiany po sprawie Ryszarda Cyby

„Zadbaliśmy o to, by będący w stanie zaawansowanej demencji Ryszard Cyba nie był dla nikogo zagrożeniem” - napisał w wydanym w środę oświadczeniu minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało raport o działaniach poszczególnych instytucji w sprawie Cyby.

Publikacja: 16.04.2025 14:58

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: X/Ministerstwo Sprawiedliwości

dgk

Przypomnijmy – na początku kwietnia Sąd Okręgowy w Łodzi zdecydował o zawieszeniu wykonywania kary dożywocia, jaką odbywał Ryszard Cyba, skazany za zabicie w 2010 r. działacza PiS Marka Rosiaka. Powodem zawieszenia były trwałe i nieuleczalne zaburzenia psychiczne Ryszarda Cyby. Skazany został przewieziony do schroniska dla bezdomnych, nie chciał tam przyjmować leków i awanturował się. Policja przewiozła go na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego.

Sprawa ta wzbudziła wiele kontrowersji, a minister sprawiedliwości przyznał publicznie, że popełniono w niej wiele błędów. 

Czytaj więcej

Sprawa Ryszarda Cyby. Adam Bodnar zapowiada konsekwencje personalne

W opublikowanym w środę oświadczeniu minister Adam Bodnar zwrócił uwagę, że po raz pierwszy we współczesnej historii polskiego wymiaru sprawiedliwości sąd zawiesił postępowanie wykonawcze wobec osoby skazanej na karę dożywotnego pozbawienia wolności ze względu na stan jej zdrowia.

Sprawa Ryszarda Cyby ujawniła systemowy problem

„Dzięki współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Zdrowia zadbaliśmy o to, by będący w stanie zaawansowanej demencji Ryszard Cyba nie był dla nikogo zagrożeniem. Jednocześnie dopilnowaliśmy, by trafił do placówki, która jest odpowiednio wyspecjalizowana biorąc pod uwagę skomplikowany stan zdrowia skazanego” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zdaniem ministra, sprawa Cyby pokazała „systemowy problem”: brak rozwiązań dla szczególnej kategorii skazanych znajdujących się na styku trzech obszarów odpowiedzialności władz publicznych: wymiaru sprawiedliwości (w tym sądów, prokuratury i Służby Więziennej), systemu opieki zdrowotnej oraz systemu opieki społecznej.

„W przypadku skazanych za najcięższe przestępstwa potrzebne są rozwiązania, które doprecyzują kwestie zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, izolacji osób mogących stwarzać zagrożenie, właściwego przepływu informacji, a także współpracy poszczególnych instytucji publicznych” - podkreślił minister.

Czytaj więcej

Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony

Będzie raport ze sprawy Ryszarda Cyby 

Adam Bodnar podjął decyzję o przedstawieniu raportu dotyczącego sprawy Ryszarda Cyby, który chronologicznie ujmuje ciąg zdarzeń oraz skomplikowaną sytuację prawną. 

„Choć władze państwowe cały czas miały kontrolę nad skazanym, a każda z instytucji działała wg swoich własnych procedur, to omawiana sytuacja ujawniła istniejące od wielu lat niedostatki systemowe. Co więcej, w mojej ocenie postawa poszczególnych organów państwa mogła charakteryzować się większą rozwagą i przewidywalnością. Na to wszystko nałożyła się opieszałość w rozpoznawaniu spraw, które powinny być przez sądy traktowane jako pilne. Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny” - oświadczył minister Bodnar.

Raport MS - sprawa Ryszarda Cyby

Raport zawiera też wnioski i zalecenia, które zostały już wdrożone przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Służbę Więzienną i Prokuraturę Krajową, a także rekomendacje dalszych działań legislacyjnych.

„Zobowiązałem już Służbę Więzienną oraz Prokuraturę Krajową do wprowadzenia systemu koordynacji i monitorowania postępowań wykonawczych wobec osób skazanych na kary długoterminowe. Jestem zdeterminowany, by odpowiednie instytucje, w tym zwłaszcza mi podległe (jako ministrowi sprawiedliwości i jako prokuratorowi generalnemu), w przyszłości w podobnych sytuacjach współpracowały i uzupełniały się wedle jasnych zasad. Podejmę również rozmowy z innymi ministrami. Naszym celem powinno być wspólne i kompleksowe uregulowania tego problemu” - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Sprawa Ryszarda Cyby. Chory, ale czy rzeczywiście niegroźny?

Bodnar zapowiada zmiany legislacyjne po sprawie Cyby

Według Adama Bodnara, niezbędne jest rozwiązanie kwestii braku właściwych, wyspecjalizowanych placówek, do których powinny trafiać osoby skazane, kiedy ich stan zdrowia nie pozwala na dalsze odbywanie kary pozbawienia wolności, a sytuacja zdrowotna może nie rokować jakiejkolwiek poprawy. 

Minister widzi też potrzebę nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego,  ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, Regulaminu urzędowania sądów powszechnych oraz Regulaminu urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. „Niezbędne jest również rozszerzenie katalogu spraw pilnych o sprawy w przedmiocie orzeczenia o zastosowaniu środków zabezpieczających. By zadbać o interes społeczny, równie istotne jest wprowadzenie obowiązku orzekania w takich sytuacjach na posiedzeniach jawnych z obligatoryjnym udziałem prokuratora" - ocenił Adam Bodnar.

„Tylko działając wspólnie, w ramach spójnego i kompleksowego systemu, jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Moim zobowiązaniem jest, by przypadek Ryszarda Cyby stał się impulsem do zbudowania takiego właśnie systemu współpracy i koordynacji” - zakończył swoje oświadczenie minister Adam Bodnar.

Przypomnijmy – na początku kwietnia Sąd Okręgowy w Łodzi zdecydował o zawieszeniu wykonywania kary dożywocia, jaką odbywał Ryszard Cyba, skazany za zabicie w 2010 r. działacza PiS Marka Rosiaka. Powodem zawieszenia były trwałe i nieuleczalne zaburzenia psychiczne Ryszarda Cyby. Skazany został przewieziony do schroniska dla bezdomnych, nie chciał tam przyjmować leków i awanturował się. Policja przewiozła go na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego.

Sprawa ta wzbudziła wiele kontrowersji, a minister sprawiedliwości przyznał publicznie, że popełniono w niej wiele błędów. 

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej