Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025. Pełna lista zarejestrowanych przez PKW

Wybory prezydenckie coraz bliżej. Odbędą się 18 maja 2025 roku. Jeżeli dojdzie do drugiej tury głosowania, zostanie ona przeprowadzona po dwóch tygodniach – 1 czerwca. W wyścigu o fotel prezydenta bierze udział 13 kandydatów.

Publikacja: 16.04.2025 13:59

Lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 liczy 13 osób

Lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 liczy 13 osób

Foto: Adobe Stock

Do 4 kwietnia 2025 roku można było zgłaszać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wykaz zgłoszonych kandydatów opublikowany na stronie wybory.gov.pl zawiera 17 nazwisk, jednak czterem kandydatom odmówiono rejestracji.

Kto startuje w wyborach prezydenckich w 2025 roku?

Kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku to (w kolejności alfabetycznej):

  1. Artur Bartoszewicz;
  2. Magdalena Biejat;
  3. Grzegorz Braun;
  4. Szymon Hołownia;
  5. Marek Jakubiak;
  6. Maciej Maciak;
  7. Sławomir Mentzen;
  8. Karol Nawrocki;
  9. Joanna Senyszyn;
  10. Krzysztof Stanowski;
  11. Rafał Trzaskowski;
  12. Marek Woch;
  13. Adrian Zandberg.

Artur Bartoszewicz. Kim jest kandydat na prezydenta?

Artur Bartoszewicz urodził się 18 stycznia 1974 roku w Suwałkach. Jest bezpartyjnym kandydatem wspieranym przez partię Społeczny Interes. Pracuje jako nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Skończył studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra ekonomii. Ukończył również podyplomowe studia z zakresu Public Relations na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Jest doktorem nauk ekonomicznych w obszarze nauk społecznych – na studia doktoranckie uczęszczał do Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. W jego programie wyborczym znajduje się między innymi „odbudowa imperium RP”, likwidacja finansowania partii politycznych, patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży w celu zbudowania silnej tożsamości narodowej czy pełny dostęp do broni. Bartoszewicz chciałby, by Polska wróciła do wzoru godła z lat 1919–1927, a hymnem naszego kraju była „Rota”.

Magdalena Biejat. Kandydatka wspierana przez Nową Lewicę

Magdalena Biejat urodziła się 11 stycznia 1982 roku w Warszawie. Jest kandydatką bezpartyjną, wspieraną jednak przez Nową Lewicę. Hasło jej kampanii brzmi: „Łączy nas więcej”. Biejat to polityczka, socjolożka, działaczka społeczna i tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. Aktualnie jest senatorką XI kadencji, wcześniej była posłanką na Sejm IX kadencji. Do 2024 roku współprzewodniczyła partii Lewica Razem. Ukończyła socjologię na uniwersytecie w Grenadzie oraz studia podyplomowe Collegium Civitas i Instytutu Studiów Politycznych PAN z zarządzania organizacjami pozarządowymi. Mówi biegle po angielsku oraz hiszpańsku. Prywatnie jest mężatką i ma dwójkę dzieci.

Czytaj więcej

Wybory 2025. Magdalena Biejat: Kim jest kandydatka Lewicy na prezydenta?

Grzegorz Braun. Kandydat Konfederacji Korony Polskiej

Grzegorz Braun urodził się 11 marca 1967 roku w Toruniu. Jest posłem do Parlamentu Europejskiego oraz prezesem partii Konfederacja Korony Polskiej. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytety Śląskiego. Mówi biegle po angielsku, zna też język niemiecki i rosyjski, komunikatywnie posługuje się językiem czeskim. Prywatnie żonaty, ma trójkę dzieci.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun: Kim jest kandydat w wyborach prezydenckich 2025?

Szymon Hołownia. Kandydat Polski 2050

Szymon Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. Przewodniczy partii Polska 2050 Szymona Hołowni, jest Marszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku i studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, studiów jednak nie ukończył. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów. Był dziennikarzem, autorem książek (między innymi o tematyce religijnej), a popularność przyniosło mu prowadzenie programu „Mam Talent”. Hołownia jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia: Kim jest kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich 2025?

Marek Jakubiak. Kim jest kandydat Wolnych Republikanów?

Marek Jakubiak urodził się 30 kwietnia 1959 roku w Warszawie. W 2023 roku został posłem na Sejm z listy Prawa i Sprawiedliwości. Był członkiem koła poselskiego Kukiz’15, które w październiku 2024 roku przekształciło się w koło Wolni Republikanie. Jakubiak jest jego przewodniczącym, a także prezesem partii Federacja dla Rzeczypospolitej. Ukończył Centralny Ośrodek Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy na kierunku eksploatacja statków powietrznych, a także policealne studium zawodowe organizacji pracy kulturalno-oświatowej. Rozpoczął studia pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim, jednak ich nie skończył. Prywatnie jest ojcem trójki dzieci.

Czytaj więcej

Marek Jakubiak: Kim jest kandydat w wyborach prezydenckich 2025?

Maciej Maciak. Kim jest kandydat na prezydenta?

Maciej Maciak urodził się 30 sierpnia 1970 roku we Włocławku. Podjął studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, których nie ukończył. Był dziennikarzem w mediach lokalnych we Włocławku, przez 10 lat prowadził w tym mieście stację telewizyjną CW 24tv, a obecnie prowadzi kanał na platformie YouTube „Musisz to wiedzieć”. Jest liderem Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Nieskutecznie kandydował w wyborach parlamentarnych w 2023 roku oraz w wyborach na prezydenta Włocławka. Choć podczas jednego z wywiadów powiedział: „[…] panowie [zwracał się do Łukaszenki, Putina oraz Jinpinga – przyp. red.], trzymajcie się, robicie kawał dobrej roboty, jesteście w wielu kwestiach ostoją normalności w tym opanowanym przez zły kapitał świecie”, uważa, że nie jest kandydatem proputinowskim ani prołukaszenkowskim.

Sławomir Mentzen. Kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość

Sławomir Mentzen urodził się 20 listopada 1986 roku w Toruniu. Jest posłem na Sejm X kadencji, współprzewodniczącym partii Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz prezesem Nowej Nadziei. Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, natomiast z fizyki teoretycznej obronił licencjat. Uzyskał również stopień doktora nauk ekonomicznych. Jest wpisany na listę doradców podatkowych, jest właścicielem kancelarii podatkowej Kancelaria Mentzen, a od 2020 produkuje także piwo marki Browar Mentzen. Ma żonę oraz trójkę dzieci.

Czytaj więcej

Sławomir Mentzen: Kim jest kandydat na prezydenta z ramienia Konfederacji?

Karol Nawrocki. Kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość

Karol Nawrocki urodził się 3 marca 1983 roku w Gdańsku. To bezpartyjny kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Od 2021 roku Nawrocki jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Ukończył studia w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał również stopień doktora nauk humanistycznych. Jest również absolwentem studiów podyplomowych na kierunku International MBA in Strategy, Programme and Project Management. Prywatnie trenuje boks, ma żonę i trójkę dzieci.

Czytaj więcej

Karol Nawrocki: Kim jest kandydat na prezydenta wspierany przez PiS?

Joanna Senyszyn. Kim jest bezpartyjna kandydatka?

Joanna Senyszyn urodziła się 1 lutego 1949 roku w Gdyni. Była posłanką oraz europosłanką, związaną z PPS i SLD, dzisiaj bezpartyjna. Senyszyn to ekonomistka i nauczycielka akademicka – pracę akademicką zakończyła w 2019 roku. Ukończyła studia na kierunku międzynarodowe stosunki ekonomiczne na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Stopień doktora i habilitację otrzymała na Wydziale Ekonomiki Produkcji. W 1996 roku otrzymała tytuł profesora nauk ekonomicznych. Jej mężem był Bolesław Senyszyn, który zmarł w 2025 roku.

Krzysztof Stanowski. Kandydat, który nie chce zostać prezydentem

Krzysztof Stanowski urodził się 21 lipca 1982 roku w Warszawie. Jest bezpartyjny, a jego hasło wyborcze brzmi: „#zerokonkretów”. Dziennikarz znany z Kanału Zero kandyduje, ale nie chce zostać prezydentem. Chce pokazać, jak wygląda kampania. „Nie jestem w stanie piastować tego urzędu z odpowiednią godnością i klasą. To zupełnie jak moi konkurenci, ale oni o tym nie wiedzą” – powiedział. Stanowski ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej, studiował także dziennikarstwo, ale studiów tych nie skończył. Prywatnie jest żonaty i ma dwóch synów.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025: Kim jest Krzysztof Stanowski? Kandydat obiecuje #zerokonkretów

Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jest członkiem Koalicji Obywatelskiej, jego kandydaturę popiera Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni oraz Stronnictwo Demokratyczne. Trzaskowski jest prezydentem Warszawy. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskich – stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz filologię angielską na Wydziale Neofilologii. Jest też absolwentem studiów europejskich Kolegium Europejskiego w Natolinie, a w 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zna język angielski, francuski, włoski, hiszpański i rosyjski. Brał udział w wyborach prezydenckich w 2020 roku, w których przegrał z Andrzejem Dudą w drugiej turze. Prywatnie jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Czytaj więcej

Rafał Trzaskowski: Kim jest kandydat na prezydenta Polski z Koalicji Obywatelskiej?

Marek Woch. Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców

Marek Woch urodził się 17 grudnia 1978 roku w Kąkolewnicy. Jest przewodniczącym Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni Samorządowcy”. Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, tam też uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jest również absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Pracuje w KRP Kancelarii Rzecznika Przedsiębiorców. Prywatnie wraz ze swoją partnerką wychowują syna.

Adrian Zandberg. Kandydat Partii Razem

Adrian Zandberg urodził się 4 grudnia 1979 roku w Aalborgu w Danii. Jest posłem na Sejm X kadencji oraz członkiem Partii Razem, której współprzewodniczy. Studiował dwa kierunki na Uniwersytecie Warszawskim – prawo, którego nie ukończył, oraz z powodzeniem historię. Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Prowadził własną działalność gospodarczą i programował aplikacje mobilne dla amerykańskich firm. Posługuje się biegle językiem angielskim. Prywatnie jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Do 4 kwietnia 2025 roku można było zgłaszać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wykaz zgłoszonych kandydatów opublikowany na stronie wybory.gov.pl zawiera 17 nazwisk, jednak czterem kandydatom odmówiono rejestracji.

Kto startuje w wyborach prezydenckich w 2025 roku?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Wybory
Podcast „Rzecz w tym”: Bronkizacja kampanii Rafała Trzaskowskiego. Dlaczego faworyt sam sobie szkodzi?
Wybory
Podcast „Pałac Prezydencki”: Emocje, flaga i sondaże. Długofalowe reperkusje debaty w Końskich
Wybory
Podcast „Rzecz w tym”: Czy pomysł debaty Trzaskowski–Nawrocki to ustawka?
Wybory
Podcast „Pałac Prezydencki”: Prawdziwy wyścig zacznie się po Wielkanocy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Wybory
„Powinniśmy iść dokładnie odwrotną drogą”. Adrian Zandberg proponuje nowy podatek