Do 4 kwietnia 2025 roku można było zgłaszać Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wykaz zgłoszonych kandydatów opublikowany na stronie wybory.gov.pl zawiera 17 nazwisk, jednak czterem kandydatom odmówiono rejestracji.
Kto startuje w wyborach prezydenckich w 2025 roku?
Kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku to (w kolejności alfabetycznej):
- Artur Bartoszewicz;
- Magdalena Biejat;
- Grzegorz Braun;
- Szymon Hołownia;
- Marek Jakubiak;
- Maciej Maciak;
- Sławomir Mentzen;
- Karol Nawrocki;
- Joanna Senyszyn;
- Krzysztof Stanowski;
- Rafał Trzaskowski;
- Marek Woch;
- Adrian Zandberg.
Artur Bartoszewicz. Kim jest kandydat na prezydenta?
Artur Bartoszewicz urodził się 18 stycznia 1974 roku w Suwałkach. Jest bezpartyjnym kandydatem wspieranym przez partię Społeczny Interes. Pracuje jako nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Skończył studia na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra ekonomii. Ukończył również podyplomowe studia z zakresu Public Relations na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Jest doktorem nauk ekonomicznych w obszarze nauk społecznych – na studia doktoranckie uczęszczał do Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. W jego programie wyborczym znajduje się między innymi „odbudowa imperium RP”, likwidacja finansowania partii politycznych, patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży w celu zbudowania silnej tożsamości narodowej czy pełny dostęp do broni. Bartoszewicz chciałby, by Polska wróciła do wzoru godła z lat 1919–1927, a hymnem naszego kraju była „Rota”.
Magdalena Biejat. Kandydatka wspierana przez Nową Lewicę
Magdalena Biejat urodziła się 11 stycznia 1982 roku w Warszawie. Jest kandydatką bezpartyjną, wspieraną jednak przez Nową Lewicę. Hasło jej kampanii brzmi: „Łączy nas więcej”. Biejat to polityczka, socjolożka, działaczka społeczna i tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. Aktualnie jest senatorką XI kadencji, wcześniej była posłanką na Sejm IX kadencji. Do 2024 roku współprzewodniczyła partii Lewica Razem. Ukończyła socjologię na uniwersytecie w Grenadzie oraz studia podyplomowe Collegium Civitas i Instytutu Studiów Politycznych PAN z zarządzania organizacjami pozarządowymi. Mówi biegle po angielsku oraz hiszpańsku. Prywatnie jest mężatką i ma dwójkę dzieci.