Grzegorz Braun: Kim jest kandydat w wyborach prezydenckich 2025?

Grzegorz Michał Braun to polityk, poseł i europoseł, a także prezes partii Konfederacja Korony Polskiej. Polityk jest jednym z zarejestrowanych przez PKW kandydatów w wyborach prezydenckich 2025.

Publikacja: 26.03.2025 07:25

Grzegorz Braun, kandydat w wyborach prezydenckich 2025

Grzegorz Braun, kandydat w wyborach prezydenckich 2025

Foto: Jakub Czermiński/Fotorzepa

Kandydatura Grzegorza Brauna została zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą w pierwszej połowie marca. Jest to drugi – po Sławomirze Mentzenie – kandydat w wyborach prezydenckich oficjalnie zarejestrowany przez PKW.

Grzegorz Michał Braun. Kandydat w wyborach prezydenckich 2025

Polityk – pełniący obecnie stanowisko posła Parlamentu Europejskiego – jest prezesem prawicowej partii Konfederacja Korony Polskiej. Poseł na Sejm RP IX i X kadencji oraz jeden z założycieli Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Grzegorz Michał Braun ma 58 lat i pochodzi z Torunia, gdzie urodził się 11 marca 1967 roku. Jest żonaty, ma trójkę dzieci, a obecnie mieszka w Rzeszowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1993). Jest także absolwentem studiów reżyserskich na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego. W sejmowej zakładce biograficznej wskazał swój zawód jako „reżyser”. Na swojej, oficjalnej stronie kandydata opisuje się jako „reżyser filmowy, wykładowca akademicki, publicysta”. Posługuje się biegle językiem angielskim i komunikatywnie językiem czeskim, zna język niemiecki i rosyjski.

Czytaj więcej

Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Termin nie jest przypadkowy

Dorobek zawodowy Grzegorza Brauna. Filmy i publikacje

Grzegorz Braun jest reżyserem i autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów dokumentalnych. Pierwsze z nich realizował na początku lat 90. („Ostatnie powstanie”, 1995), najnowszy tytuł pochodzi z 2024 r. („Gietrzwałd 1877. Wojna światów”). W filmografii polityka znalazły się takie tytuły jak m.in.: „Wielka ucieczka cenzora” (1999), „Plusy dodatnie, plusy ujemne” (2006), „TW Bolek” (2008), „Towarzysz generał” (2010), „Luter i rewolucja protestancka” (2017).

Grzegorz Braun jest autorem kilkunastu publikacji, dotyczących głównie historii Polski i świata, m.in.: „Rok w kondominium” (2016), „System. Od Lenina do Putina” (2019), „Zakazana historia Polski” (2022). Ostatnia publikacja „Gram vabank” została wydana w 2024 roku.

Kariera polityczna Grzegorza Brauna

W latach 80. Grzegorz Braun współorganizował akcje tzw. Pomarańczowej Alternatywy. Uczestniczył także w protestach studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim (1988 i 1989). W 2007 r. został zgłoszony jako kandydat Unii Polityki Realnej do Senatu (nie zebrał wymaganej liczby podpisów). W 2010 roku kandydował do rady miasta Wrocławia. W 2015 roku zdecydował się na kandydowanie na urząd Prezydenta RP, w trakcie wyborów zajął 8. miejsce zdobywając 0,83 proc. ważnych głosów. W 2019 roku startował w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska (po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza), w trakcie których zajął 2. miejsce przegrywając z Aleksandrą Dulkiewicz. W 2019 r. startował bezskutecznie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej

Konfederacja rośnie w siłę, bo Polska jest już innym krajem niż kiedyś

W czerwcu 2019 r. zapowiedział założenie własnej partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej (partię zarejestrowano w styczniu 2020 r.). Podczas wyborów parlamentarnych w 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm RP IX kadencji (z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość). W 2021 r. Grzegorz Braun wziął udział w przedterminowych wyborach na urząd prezydenta Rzeszowa – w wyborach zajął 4. miejsce. W 2023 r. został posłem Sejmu RP X kadencji, a rok później uzyskał mandat posła Parlamentu Europejskiego startując z listy Konfederacji. W styczniu 2025 r. polityk został usunięty z Konfederacji.

Grzegorz Braun. Poglądy i program polityczny

Chęć kandydowania w tegorocznych wyborach prezydenckich Grzegorz Braun potwierdził w styczniu. „Będę kandydował w tych wyborach z Bożą i ludzką pomocą” – zadeklarował polityk w wywiadzie na kanale YouTube SPRAWKI Okiem Katolika. W wywiadzie dla portalu dorzeczy.pl wyjaśnił z kolei, że start w wyborach był efektem „wielomiesięcznej kampanii wezwań kierowanych pod moim adresem”. „(…) polska prawica – prawica podchodząca realistycznie, a nie życzeniowo do rzeczywistości – potrzebuje swojego kandydata w wyborach prezydenckich i nie znalazłszy wśród pretendentów, którzy się już ujawnili, swojego kandydata, zdecydowałem się stanąć do tych wyborów” – podsumowuje polityk KKP.

Prezydenckiej kampanii Grzegorza Brauna ma przyświecać hasło „Tu jest Polska”. W trakcie tegorocznych spotkań przedwyborczych polityk poruszał takie tematy jak m.in. uniezależnienie Polski od polityki Unii Europejskiej, krytyka działań rządu w trakcie pandemii Covid-19, krytyka polskiej polityki wobec uchodźców z Ukrainy. Na oficjalnej stronie kandydata polityk przypomina o zorganizowanych przez siebie akcjach (m.in. „Stop Ukrainizacji Polski”) i interwencjach poselskich – w tym akcji zgaszenia przy pomocy gaśnicy proszkowej świec chanukowych w budynku Sejmu w grudniu 2023 r.

Kandydatura Grzegorza Brauna została zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą w pierwszej połowie marca. Jest to drugi – po Sławomirze Mentzenie – kandydat w wyborach prezydenckich oficjalnie zarejestrowany przez PKW.

Grzegorz Michał Braun. Kandydat w wyborach prezydenckich 2025

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Wybory
Wybory prezydenckie 2025: Kim jest Krzysztof Stanowski? Kandydat obiecuje #zerokonkretów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Wybory
Szymon Hołownia: Kim jest kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich 2025?
Polityka
Karol Nawrocki: Kim jest kandydat na prezydenta wspierany przez PiS?
Wybory
Marek Jakubiak: Kim jest kandydat w wyborach prezydenckich 2025?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Wybory
Czy Sławomir Mentzen rozbije POPiS? Musi spełnić jeden warunek
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście