Kandydatura Grzegorza Brauna została zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą w pierwszej połowie marca. Jest to drugi – po Sławomirze Mentzenie – kandydat w wyborach prezydenckich oficjalnie zarejestrowany przez PKW.
Grzegorz Michał Braun. Kandydat w wyborach prezydenckich 2025
Polityk – pełniący obecnie stanowisko posła Parlamentu Europejskiego – jest prezesem prawicowej partii Konfederacja Korony Polskiej. Poseł na Sejm RP IX i X kadencji oraz jeden z założycieli Konfederacji Wolność i Niepodległość.
Grzegorz Michał Braun ma 58 lat i pochodzi z Torunia, gdzie urodził się 11 marca 1967 roku. Jest żonaty, ma trójkę dzieci, a obecnie mieszka w Rzeszowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1993). Jest także absolwentem studiów reżyserskich na Wydziale Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego. W sejmowej zakładce biograficznej wskazał swój zawód jako „reżyser”. Na swojej, oficjalnej stronie kandydata opisuje się jako „reżyser filmowy, wykładowca akademicki, publicysta”. Posługuje się biegle językiem angielskim i komunikatywnie językiem czeskim, zna język niemiecki i rosyjski.
Czytaj więcej
Zasady przeprowadzania wyborów prezydenta w Polsce opisane są w Konstytucji oraz w Kodeksie wybor...
Dorobek zawodowy Grzegorza Brauna. Filmy i publikacje
Grzegorz Braun jest reżyserem i autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów dokumentalnych. Pierwsze z nich realizował na początku lat 90. („Ostatnie powstanie”, 1995), najnowszy tytuł pochodzi z 2024 r. („Gietrzwałd 1877. Wojna światów”). W filmografii polityka znalazły się takie tytuły jak m.in.: „Wielka ucieczka cenzora” (1999), „Plusy dodatnie, plusy ujemne” (2006), „TW Bolek” (2008), „Towarzysz generał” (2010), „Luter i rewolucja protestancka” (2017).