Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Najważniejsze terminy i daty

Zasady przeprowadzania wyborów prezydenckich w Polsce opisane są w Konstytucji RP oraz w Kodeksie wyborczym. Te dwa akty prawne określają m.in., że głosowanie powinno się odbyć w dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Kiedy w związku z tym odbędą się wybory prezydenckie w 2025 r.?

Publikacja: 05.02.2025 13:05

Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja

Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wybory prezydenckie w 2025 r. odbędą się 18 maja. Jeżeli będzie taka potrzeba, druga tura głosowania zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca.

Jak jest ustalany termin wyborów prezydenckich?

Zasady i termin przeprowadzania wyborów prezydenckich opisane są w Konstytucji RP oraz w Kodeksie wyborczym. Artykuł 128 ust. 2 Konstytucji stanowi, że „Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej (…)”. Termin wskazuje również art. 289 Kodeksu wyborczego. Kodeks dodatkowo określa, kto i w jakim terminie ogłasza w Polsce wybory prezydenckie.

W paragrafie 1 czytamy: „Wybory zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej”.

Czytaj więcej

Nowy sondaż prezydencki: Rafał Trzaskowski na czele z dużą przewagą

Paragraf określa sposób, w jaki przeprowadzane są wcześniejsze wybory. „W razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Marszałek Sejmu zarządza wybory nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu i wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów” – czytamy. Z tego typu sytuacją mieliśmy do czynienia w 2010 r., po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Ogłaszanie terminu wyborów prezydenckich 2025: Rola marszałka Sejmu

Jak już zostało powiedziane, wybory prezydenckie są ogłaszane przez marszałka Sejmu. Marszałek wydaje w tej sprawie postanowienie, którego częścią jest kalendarz wyborczy określający „dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych”. Chodzi na przykład o takie daty jak zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; zgłaszanie do PKW kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (do zgłoszenia powinno być dołączone 100 tys. podpisów); składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów czy o zmianę miejsca głosowania.

Postanowienie marszałka Sejmu o terminie wyborów prezydenckich 2025 pochodzi z dnia 15 stycznia 2025. Po opublikowaniu postanowienia w Dzienniku Ustaw rozpoczęła się oficjalnie kampania prezydencka.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie: Kto poprowadzi najlepszą kampanię? Sondaż

Czy marszałek Sejmu może kandydować w wyborach prezydenckich? 

Kandydowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jest to zgodne z prawem, nie jest to pierwszy tego typu przypadek w najnowszej historii Polski. W wyborach prezydenckich w 2010 r. jednym z kandydatów był ówczesny marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Komorowski wygrał te wybory, pokonując w II turze Jarosława Kaczyńskiego.

Kandydowanie marszałka Sejmu w wyborach prezydenckich jest zgodne z prawem. W ostatnich tygodniach pojawiły się głosy, że z powodu kandydowania Hołownia powinien zrzec się funkcji. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” na pytanie, czy na czas kampanii zrzeknie się funkcji marszałka, Hołownia odpowiedział, że nie. „Prezydent też nie zrzeka się swojej funkcji, gdy kandyduje po raz drugi, nie zrzekali się funkcji marszałkowie, wicemarszałkowie w przeszłości. Stanowisko marszałka Sejmu to odpowiedzialność za konkretne sprawy w państwie, a poza tym – stanowisko polityczne. W przeciwieństwie np. do szefa IPN, od którego oczekuje się, żeby był apolityczny” – uzasadniał.

Czytaj więcej

Kandydaci na prezydenta 2025. Kto już zadeklarował start w wyborach prezydenckich?

Wybory prezydenckie 2025. Wybrane daty z kalendarza wyborczego

Do kiedy kandydaci na prezydenta mają czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych? Ile mają czasu na zebranie 100 tys. podpisów pod swoją kandydaturą? O jakich terminach powinni pamiętać wyborcy? Oto wybrane daty z kalendarza wyborów prezydenckich 2025 r.:

  1. Do dnia 24 marca 2025 r. – zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Do dnia 4 kwietnia 2025 r. do godz. 16.00 – zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (wraz z podpisami).
  3. Od dnia 4 kwietnia 2025 r. do dnia 15 maja 2025 r. - składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów czy wniosków o zmianę miejsca głosowania. Do 4 kwietnia składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o zmianę miejsca głosowania.
  4. Do dnia 28 kwietnia 2025 r. - podanie do publicznej wiadomości danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; powołanie obwodowych komisji wyborczych; podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
  5. Do dnia 9 maja 2025 r. – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
  6. Do dnia 13 maja 2025 r. - składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą; składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
  7. W dniu 16 maja 2025 r. o godz. 24.00 – zakończenie kampanii wyborczej.
  8. W dniu 18 maja 2025 r. godz. 7.00–21.00 – głosowanie.

Wybory prezydenckie w 2025 r. odbędą się 18 maja. Jeżeli będzie taka potrzeba, druga tura głosowania zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca.

Jak jest ustalany termin wyborów prezydenckich?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Społeczeństwo
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Polityka
Wipler: Będą dramatyczne korekty wyników tuż przed wyborami prezydenckimi
Polityka
Michał Kuczmierowski nie wyjdzie z brytyjskiego aresztu
Polityka
Mariusz Błaszczak nie zrzeknie się immunitetu. „Chcieli oddać pół Polski Rosjanom”
Polityka
Przydacz: Trzaskowski zmienia swoje poglądy na potrzeby kampanii. Żałosne