Wybory prezydenckie w 2025 r. odbędą się 18 maja. Jeżeli będzie taka potrzeba, druga tura głosowania zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca.
Jak jest ustalany termin wyborów prezydenckich?
Zasady i termin przeprowadzania wyborów prezydenckich opisane są w Konstytucji RP oraz w Kodeksie wyborczym. Artykuł 128 ust. 2 Konstytucji stanowi, że „Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej (…)”. Termin wskazuje również art. 289 Kodeksu wyborczego. Kodeks dodatkowo określa, kto i w jakim terminie ogłasza w Polsce wybory prezydenckie.
W paragrafie 1 czytamy: „Wybory zarządza Marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej”.
Czytaj więcej
Są wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego przygotowanego przez IBRiS dla Onetu.
Paragraf określa sposób, w jaki przeprowadzane są wcześniejsze wybory. „W razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Marszałek Sejmu zarządza wybory nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu i wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów” – czytamy. Z tego typu sytuacją mieliśmy do czynienia w 2010 r., po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.