Cztery kobiety i 18 mężczyzn zamierza powalczyć o fotel prezydenta Polski w wyborach, które zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu odbędą się 18 maja 2025 roku. Lista nie jest jeszcze zamknięta.
Kto wystartuje w wyborach prezydenckich 2025? Lista kandydatów na prezydenta
Wybory prezydenckie zostały formalnie zarządzone 15 stycznia 2025 roku. Wtedy ruszyła też oficjalnie kampania wyborcza. Do 24 marca należy zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Kandydatów można zgłaszać do 4 kwietnia. Do tego czasu konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem.
Udział w wyborach prezydenckich 2025 zadeklarowały jak dotąd 22 osoby. Główne siły polityczne w Polsce reprezentować będą: prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez PiS Karol Nawrocki, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia, wicemarszałek Senatu, reprezentująca Lewicę Magdalena Biejat, jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen. Start w wyścigu o fotel prezydenta Polski zapowiedzieli również współprzewodniczący i poseł Partii Razem Adrian Zandberg, poseł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak, Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców, przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz oraz kandydatka niezależna Katarzyna Cichos.
Kolejni kandydaci, którzy ogłosili chęć startu w wyborach prezydenckich to: europoseł, usunięty z szeregów Konfederacji Grzegorz Braun, dziennikarz Krzysztof Stanowski, prezes partii Normalny Kraj Wiesław Lewicki, dziennikarz Maciej Maciak, polityk i przedsiębiorca Wojciech Papis, reprezentujący Ruch Naprawy Polski Romuald Starosielec, przewodniczący partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców Paweł Tanajno, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, reprezentująca Samoobronę Aldona Anna Skirgiełło, prezes partii Sami Swoi Sławomir Grzywa, ekonomista Artur Bartoszewicz, były poseł PiS i minister w rządzie Beaty Szydło, Dawid Jackiewicz. Co wiemy o kandydatach?
Czytaj więcej
To już oficjalna informacja. Zaczyna się najważniejsza od 2023 roku – być może od 2005 roku – kampania wyborcza. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku, a druga tura – dwa tygodnie później. Co to znaczy w praktyce?