Kandydaci na prezydenta 2025. Kto już zadeklarował start w wyborach prezydenckich?

Znana jest już data wyborów prezydenckich w Polsce. Pierwsza tura odbędzie się 18 maja, druga – jeśli do niej dojdzie - 1 czerwca 2025 roku. Kto będzie rywalizował w wyścigu o urząd prezydenta? Start w wyborach zadeklarowało jak dotąd już 22 kandydatów i kandydatek. Oto ich lista.

Aktualizacja: 06.02.2025 13:00 Publikacja: 10.01.2025 08:47

Wybory prezydenckie 2025. Kto w nich wystartuje?

Wybory prezydenckie 2025. Kto w nich wystartuje?

Foto: Adobe Stock

Cztery kobiety i 18 mężczyzn zamierza powalczyć o fotel prezydenta Polski w wyborach, które zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu odbędą się 18 maja 2025 roku. Lista nie jest jeszcze zamknięta.

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich 2025? Lista kandydatów na prezydenta

Wybory prezydenckie zostały formalnie zarządzone 15 stycznia 2025 roku. Wtedy ruszyła też oficjalnie kampania wyborcza. Do 24 marca należy zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Kandydatów można zgłaszać do 4 kwietnia. Do tego czasu konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem.

Udział w wyborach prezydenckich 2025 zadeklarowały jak dotąd 22 osoby. Główne siły polityczne w Polsce reprezentować będą: prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez PiS Karol Nawrocki, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia, wicemarszałek Senatu, reprezentująca Lewicę Magdalena Biejat, jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen. Start w wyścigu o fotel prezydenta Polski zapowiedzieli również współprzewodniczący i poseł Partii Razem Adrian Zandberg, poseł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak, Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców, przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz oraz kandydatka niezależna Katarzyna Cichos.

Kolejni kandydaci, którzy ogłosili chęć startu w wyborach prezydenckich to: europoseł, usunięty z szeregów Konfederacji Grzegorz Braun, dziennikarz Krzysztof Stanowski, prezes partii Normalny Kraj Wiesław Lewicki, dziennikarz Maciej Maciak, polityk i przedsiębiorca Wojciech Papis, reprezentujący Ruch Naprawy Polski Romuald Starosielec, przewodniczący partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców Paweł Tanajno, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, reprezentująca  Samoobronę Aldona Anna Skirgiełło, prezes partii Sami Swoi Sławomir Grzywa, ekonomista Artur Bartoszewicz, były poseł PiS i minister w rządzie Beaty Szydło, Dawid Jackiewicz. Co wiemy o kandydatach?

Czytaj więcej

Hołownia ogłasza wybory prezydenckie. Teraz kampania rusza na poważnie

Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej

Rafał Trzaskowski jest prezydentem Warszawy i wiceprzewodniczącym Koalicji Obywatelskiej. Posiada tytuł doktora nauk politycznych, zna pięć języków obcych. W latach 2009-2013 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji, a w rządzie Ewy Kopacz był wiceministrem spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej. W wyborach na prezydenta Polski wystartuje po raz drugi. W 2020 roku w drugiej turze uzyskał wynik 48,97 proc. Rafał Trzaskowski ma 52 lata, jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Karol Nawrocki. Kandydat wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość

Karol Nawrocki jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych. Jest również byłym sportowcem, trenował boks i piłkę nożną. Pochodzi z Gdańska. W latach 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość. Karol Nawrocki ma 41 lat, jest żonaty, ma troje dzieci.

Szymon Hołownia. Kandydat Trzeciej Drogi

Szymon Hołownia jest marszałkiem Sejmu i liderem Polski 2050. Zanim zajął się polityką był dziennikarzem, jest autorem wielu publikacji m.in. o tematyce religijnej, jest znany również z prowadzenia programu „Mam Talent". Pochodzi z Białegostoku. Studiował psychologię, ale studiów nie ukończył, ma wykształcenie średnie. Dwa razy przebywał w dominikańskim nowicjacie. Jest kandydatem popieranym przez PSL i Polskę 2050. Startował w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Zajął wtedy trzecie miejsce, uzyskując w pierwszej turze 13,87 proc. głosów. Szymon Hołownia ma 48 lat, żonę i dwie córki.

Czytaj więcej

Znamy już datę wyborów prezydenckich. Oto kalendarz wyborczy

Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy

Magdalena Biejat jest wicemarszałkiem Senatu, w wyborach prezydenckich 2025 będzie kandydatką Nowej Lewicy. W latach 2019-2023 była posłanką na Sejm IX kadencji. Od 2022 do października 2024 była współprzewodniczącą Lewicy Razem. Z wykształcenia jest socjologiem, pracowała jako tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. W 2024 roku kandydowała na prezydenta Warszawy zajmując w pierwszej turze trzecie miejsce z wynikiem 12,86 proc. Magdalena Biejat pochodzi z Warszawy, urodziła się w 1982 roku. Jest mężatką, ma dwójkę dzieci.

Sławomir Mentzen. Kandydat Konfederacji

Sławomir Mentzen jest posłem i jednym z liderów Konfederacji. Ma tytuł doktora nauk ekonomicznych, a także licencjat z fizyki. Jest również przedsiębiorcą. W 2007 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej. W 2017 roku został wiceprezesem, a w 2022 prezesem partii KORWiN. W 2018 roku bezskutecznie kandydował na prezydenta Torunia. W 2023 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Konfederacji. Sławomir Mentzen ma 38 lat, pochodzi z Torunia. Ma żonę i trójkę dzieci.

Adrian Zandberg. Kandydat Partii Razem

Adrian Zandberg jest współprzewodniczącym oraz posłem Partii Razem. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych. Z wykształcenia jest historykiem, z zawodu - programistą. Urodził się w Aalborgu w Danii, ma 45 lat. Był członkiem Unii Pracy, współtworzył Unię Lewicy III RP, następnie działał w Polskiej Partii Socjalistycznej. W 2015 roku był jednym z założycieli Partii Razem. Od 2019 roku jest posłem na Sejm. Adrian Zandberg jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak jest posłem na Sejm. Obecnie jest przewodniczącym koła Wolni Republikanie. Do Sejmu wszedł z listy Prawa i Sprawiedliwości. Ma wykształcenie średnie. Jest przedsiębiorcą branży browarniczej. Był posłem w latach 2015-2019 z listy Kukiz'15. Starował w wyborach prezydenckich w 2020 roku uzyskując wynik 0,17 proc. Marek Jakubiak urodził się w Warszawie, ma 65 lat.

Piotr Szumlewicz

Piotr Szumlewicz jest przewodniczącym Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Jest publicystą i wieloletnim działaczem związków zawodowych. Od 2012 do 2019 roku był związany z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych (OPZZ). W 2015 roku startował w wyborach parlamentarnych z list Zjednoczonej Lewicy. Ma wykształcenie wyższe, skończył socjologię i filozofię. Ma 48 lat, pochodzi z Warszawy.

Marek Woch

Marek Woch jest przewodniczącym Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy". Jest doktorem nauk prawnych. Mieszka w Kąkolewicy w woj. lubelskim. W latach 2023-2024 był zastępcą Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. W 2023 r. kandydował w wyborach parlamentarnych, a w 2024 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie uzyskując mandatu.

Katarzyna Cichos

Katarzyna Cichos ogłaszając start w wyborach zapowiedziała budowę nowego ruchu – Platformy Rozwoju Polski, która docelowo ma stać się partią o profilu centro-prawicowym. Katarzyna Cichos jest prawniczką, pracuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorką publikacji o tematyce prawa międzynarodowego i członkiem zarządu Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. W 2014 r. kandydowała na prezydenta Siemianowic Śląskich, była radną miasta. Urodziła się w 1986 roku.

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun jest europosłem, do Parlamentu Europejskiego dostał się z list Konfederacji. Po tym jak ogłosił start w wyborach, został wykluczony z szeregów partii, która na swojego kandydata wyznaczyła Sławomira Mentzena. Grzegorz Braun jest skrajnie prawicowym politykiem, reżyserem i publicystą. Reprezentuje założoną przez siebie konserwatywną, eurosceptyczną partię Konfederacja Korony Polskiej. Jest absolwentem polonistyki, ma 58 lat.

Krzysztof Stanowski

Krzysztof Stanowski jest dziennikarzem sportowym i właścicielem internetowego Kanału Zero. Ma 42 lata i wykształcenie średnie. Ogłaszając start w wyborach zastrzegł, że nie zamierza zostać prezydentem, chce jedynie pokazać, jak wygląda kampania wyborcza od środka i obnażyć kulisy polskiej klasy politycznej.

Wiesław Lewicki

Wiesław Lewicki to polityk i przedsiębiorca, jest prezesem prawicowej partii Normalny Kraj. Był wiceprezesem Kongresu Nowej Prawicy. Ma 55 lat. Wcześniej bez skutku kandydował w wyborach prezydenckich, a także w wyborach parlamentarnych. 

Maciej Maciak

Maciej Maciak jest dziennikarzem i przedsiębiorcą, właścicielem lokalnej telewizji we Włocławku CW 24tv. Jest  liderem Ruchu Dobrobytu i Pokoju. Z jego ramienia kandydował w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, nie uzyskał mandatu. Ubiegał się również o urząd prezydenta Włocławka. Ma 54 lata i wykształcenie średnie.

Wojciech Papis

Wojciech Papis to polityk i przedsiębiorca z branży drzewnej i budowlanej. Jest sekretarzem zarządu partii Bezpartyjni. Mieszka w Warszawie, ma 55 lat i wykształcenie wyższe. W swoich mediach społecznościowych pisze, że propaguje innowacyjne rozwiązania w polskim sektorze energetycznym, między innymi dotyczące pozyskiwania i przetwarzana syngazu, wodoru i metanu.

Romuald Starosielec

Romuald Starosielec jest liderem prawicowej partii Ruch Naprawy Polski. W poprzednich wyborach prezydenckich reprezentował partię Jedność Narodu, ale nie zebrał wystarczającej liczby podpisów. Kandydował również na prezydenta Warszawy. Ma 65 lat i wykształcenie wyższe, z zawodu jest dziennikarzem.

Joanna Senyszyn

Joanna Senyszyn to lewicowa polityczka, była posłanka SLD. Jest profesorem nauk ekonomicznych, ma 76 lat. W wyborach prezydenckich jest kandydatką niezależną. Jak podkreśla, "Polska potrzebuje prezydentki: (...) która nikomu się nie kłania i nie będzie niczyim długopisem".

Aldona Anna Skirgiełło

Aldona Anna Skirgiełło w wyborach prezydenckich reprezentuje Samoobronę. Jest hodowcą koni, ma wykształcenie wyższe. Szerszej publiczności znana jest z programu telewizyjnego „Żony Podlasia". Mottem jej kampanii wyborczej są słowa Andrzeja Leppera: 'Wy ludziom nie musicie dawać, wy ludziom przestańcie zabierać, ludzie sami sobie poradzą!'”. Ma 47 lat.

Paweł Tanajno

Paweł Tanajno jest przedsiębiorcą i przewodniczącym partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. W wyborach prezydenckich kandyduje po raz trzeci. Startował w wyborach do Sejmu i do Parlamentu Europejskiego z list Kukiz'15. Kandydował również na prezydenta Warszawy. Ma 49 lat i wykształcenie wyższe, pochodzi z Warszawy.

Sławomir Grzywa

Sławomir Grzywa to prezes partii Sami Swoi, której celem jest „likwidowanie wszelkich patologii, doprowadzenie do uzdrowienia". O urząd prezydenta ubiega się po raz drugi. Pochodzi z Opola.

Artur Bartoszewicz

Artur Bartoszewicz jest doktorem nauk ekonomicznych, wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przedstawia się jako kandydat obywatelski. Swój ruch wyborczy nazwał „777”. Jego program wyborczy obejmuje 21 postulatów, m.in. uchwalenie nowej konstytucji zgodnej z zasadami demokracji bezpośredniej, wetem obywatelskim i wiążącymi referendami, likwidację finansowania partii politycznych, pełny dostęp do broni, „odbudowę imperium RP”, odnowienie symboli narodowych, wychowanie patriotyczne oraz wprowadzenie „stypendium demograficznego". Artur Bartoszewicz ma 51 lat, pochodzi z Suwałk.

Dawid Jackiewicz

Dawid Jackiewicz jest byłym politykiem PiS, był ministrem skarbu w rządzie Beaty Szydło, a także posłem i europosłem z list Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach prezydenckich startuje jako kandydat niezależny, zamierza skoncentrować się na gospodarce, bezpieczeństwie militarnym, energetycznym i wewnętrznym, nie zamierza zabierać głosu w sprawach światopoglądowych. Podkreśla jednak, że jest konserwatystą i wolnościowcem. Ma 51 lat i wykształcenie wyższe. 

Cztery kobiety i 18 mężczyzn zamierza powalczyć o fotel prezydenta Polski w wyborach, które zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu odbędą się 18 maja 2025 roku. Lista nie jest jeszcze zamknięta.

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich 2025? Lista kandydatów na prezydenta

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Polityka
Sławomir Mentzen: W zasadzie gdzie byśmy nie spojrzeli, to coś w Polsce nie działa
Polityka
Nowy sondaż wyborczy. Złe wieści dla Koalicji Obywatelskiej
Polityka
Rafał Trzaskowski mówi o deportacjach. „Zero tolerancji dla łamiących prawo”
Polityka
Rząd uwolni ceny energii? Paulina Hennig-Kloska o planach Ministerstwa Klimatu
Polityka
Sondaż prezydencki: Trzaskowski traci. Nawrocki też. Stanowski wygrywa z lewicą