Aktualizacja: 20.02.2025 20:30 Publikacja: 14.01.2025 07:39
Paweł Śmigielski
Foto: materiały prasowe
Kogo obejmie ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa w myśl najnowszej wersji projektu nowelizacji?
Podmioty administracji państwowej i firmy działające w 17 sektorach wymienionych w ustawie o KSC, podzielonych na 10 kluczowych i 7 ważnych. W przypadku podmiotów kluczowych mówimy przede wszystkim o dużych przedsiębiorstwach, czyli zatrudniających ponad 250 osób i mających ponad 50 mln euro obrotu, które działają m.in. np. w energetyce, transporcie czy bankowości. Jednak w przypadku przedsiębiorców komunikacji elektronicznej podmiotem kluczowym staną się już ci co najmniej średniej wielkości. Do podmiotów kluczowych nie zostaną zakwalifikowane mikroprzedsiębiorstwa, z pewnym zastrzeżeniem. Niezależnie od wielkości (czyli mogą to być nawet mikro i małe), podmiotami kluczowymi będą m.in. dostawcy usług DNS (czyli tłumaczących adresy IP stron internetowych na adresy słowne, którymi się posługujemy) oraz rejestratorzy domen krajowych. Takie podejście nie dziwi, bo z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa i plagi fałszywych domen, udających np. strony banków, ta kwestia ma zasadnicze znaczenie. W tym aspekcie jest to właściwie jeden do jednego odwzorowanie wymogów dyrektywy NIS2, którą wdraża nowelizacja.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Na portalu e-Urzędu Skarbowego pojawił się komunikat dotyczący powrotu popularnego typu oszustwa. W wirtualnych skrzynkach pocztowych mogą pojawić się maile o potencjalnie niebezpiecznej zawartości. Na jakie wiadomości należy uważać?
W 2024 roku Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało 144 przestępstwa „oszustwa matrymonialnego”. Pokrzywdzonych zostało 160 osób - 116 kobiet i 44 mężczyzn. Razem stracili 10 mln zł. Niemal połowę stanowiły osoby w wieku 30-49 lat.
Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Związkowa Alternatywa informuje o przypadkach prób wzięcia pożyczek przy użyciu danych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej. Jak pisaliśmy, problemu dałoby się uniknąć, gdyby do weryfikacji podpisu elektronicznego nie wymagano aż tylu danych.
Firmy działające w sektorach, takich jak infrastruktura wodociągowa, usługi kurierskie, przetwarzanie danych, energetyka odnawialna czy dostarczanie usług cyfrowych, np. usług chmurowych, będą musiały dostosować swoje procesy do nowych wymogów dyrektywy NIS2.
Bez względu na to, jak zmienia się prawo dotyczące samorządów lokalnych, i tak najpoważniejszym problemem jest to, czy wystarczy pieniędzy na realizację zobowiązań.
Jakie zmiany w przepisach prawnych będą miały największy wpływ na biznes i organizację w 2025 r.?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas