Już wiadomo, kto stanie na czele Krajowego Biura Wyborczego

Rafał Tkacz, dotychczasowy szef delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, został nowym przewodniczącym Krajowego Biura Wyborczego.

Publikacja: 19.02.2025 07:34

Rafał Tkacz podczas publicznego wysłuchania trzech kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wy

Rafał Tkacz podczas publicznego wysłuchania trzech kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego w Senacie

Foto: PAP/Piotr Nowak

mat

Informację o wyborze Rafała Tkacza potwierdził we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową członek PKW, Ryszard Kalisz. O stanowisko starali się też Grzegorz Lewocki i Witold Niemkowicz.

Kim jest Rafał Tkacz

Rafał Tkacz jest od 2006 roku szefem delegatury KBW w Opolu. Odpowiadał za organizowanie, nadzorowanie oraz przeprowadzenie wyborów i referendów. Jak przypominają lokalne media, przed objęciem tej funkcji, jako pracownik opolskiej delegatury pracował m.in. podczas organizacji referendum akcesyjnego do Unii Europejskiej w 2003 r., w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. oraz w wyborach prezydenckich i wyborach parlamentarnych w 2005 r.

Podczas niedawnego wysłuchania publicznego kandydatów większą część wystąpienia poświęcił wizji Krajowego Biura Wyborczego. - W KBW nie ma potrzeby robić rewolucji, bowiem jest ono instytucją znakomicie zarządzaną. Każda z dotychczasowych osób pełniąca funkcję [jego szefa] miała, ma znakomite cechy i od każdej z nich chciałbym czerpać, gdyby to mi powierzono tę funkcję. Jestem wielkim zwolennikiem wzmocnienia roli delegatur KBW oraz szerokiego, edukacyjnego wyjścia na zewnątrz - mówił Rafał Tkacz.

Czytaj więcej

Najważniejsza osoba w wyborach. MSWiA szuka kandydatów na szefa KBW

Koniec kadencji Magdaleny Pietrzak

3 marca, kończy się siedmioletnia kadencja Szefowej Krajowego Biura Wyborczego, minister Magdaleny Pietrzak.

W sprawie wyboru nowego szefa KBW w połowie grudnia ub. roku wezwanie wystosowało 50 ekspertów. W piśmie podkreślono, że szef KBW jest od strony organizacyjnej i finansowej najistotniejszą osobą w procesie wyborczym. „To KBW, a nie PKW dysponuje budżetem na organizację wyborów. Szef KBW kieruje pracami administracji wyborczej, odpowiada za warunki organizacyjne, finansowe i techniczne wyborów czy referendów, z urzędu jest też Sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej” - wyliczono.

Eksperci wskazali, iż konieczne jest, aby wybór nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego odbył się w sposób maksymalnie transparentny i inkluzywny, a kandydaci zostali wyłonieni i ocenieni na podstawie posiadanego doświadczenia, kompetencji i przymiotów. Jak bowiem podkreślono, „wybrana osoba musi posiadać mocną legitymację, opartą na uznaniu jej niezależności i rzetelności przez szerokie grono polityczne oraz społeczne”.

W połowie stycznia poinformowano, że „Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierując się potrzebą dochowania najwyższych standardów przejrzystości i apolityczności działania administracji publicznej, zdecydował o przeprowadzeniu rekrutacji kandydatów na szefa KBW w drodze otwartego naboru”.

Czym zajmuje się Krajowe Biuro Wyborcze

Krajowe Biuro Wyborcze zapewnia obsługę Państwowej Komisji Wyborczej, komisarzy wyborczych, Korpusu Urzędników Wyborczych oraz innych organów wyborczych. Pracami Krajowego Biura Wyborczego kieruje szef Krajowego Biura Wyborczego. Szef Krajowego Biura Wyborczego jako organem wykonawczym Państwowej Komisji Wyborczej. Nie może należeć do partii politycznych ani prowadzić działalności politycznej.

Do zadań KBW należy zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów i referendów. Organizację Krajowego Biura Wyborczego, zakres jego działania i właściwość terytorialną jednostek organizacyjnych Biura określa statut nadany mu przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek Szefa KBW.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, minister spraw wewnętrznych przedstawia PKW trzech kandydatów, spośród których członkowie Państwowej Komisji wybierają szefa zajmującego się organizacją wyborów.

Informację o wyborze Rafała Tkacza potwierdził we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową członek PKW, Ryszard Kalisz. O stanowisko starali się też Grzegorz Lewocki i Witold Niemkowicz.

Kim jest Rafał Tkacz

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego