Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?

„Jak ocenia Pani/Pan pontyfikat papieża Franciszka?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 26.04.2025 08:17

Trumna ze zwłokami papieża Franciszka w Bazylice Św. Piotra w Watykanie

Trumna ze zwłokami papieża Franciszka w Bazylice Św. Piotra w Watykanie

Foto: REUTERS/Yara Nardi

arb

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia ok. godziny 7:35 w wyniku udaru, którego następstwem była śpiączka. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca. Pogrzeb papieża odbywa się 26 kwietnia w Watykanie.

Jakim papieżem był Franciszek?

Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) był 266. papieżem Kościoła katolickiego, pierwszym wywodzącym się z Ameryki Łacińskiej (był Argentyńczykiem). Jego pontyfikat rozpoczął się w 2013 roku, po abdykacji papieża Benedykta XVI. Na czele Kościoła Franciszek stał przez nieco ponad 12 lat.

Franciszek był uważany za przedstawiciela kościelnych liberałów, zwolennika Kościoła otwartego. Był krytykiem przesadnego przepychu w Kościele - zdecydował, że nie będzie mieszkał w Pałacu Apostolskim, a w domu św. Marty, hotelu wybudowanym dla watykańskich gości, jeździł; po wyborze na papieża wyszedł na balkon bez czerwonego mucetu podbitego gronostajem.

W Kościele wprowadził bardziej kolektywny sposób zarządzania. Jak pisał Tomasz Krzyżak w „Rzeczpospolitej” „zaprosił do grona najbliższych współpracowników kilku kardynałów, z którymi opracował reformę Kurii Rzymskiej”. W czasie pontyfikatu zwołał pięć synodów. Dopuścił osoby świeckie - w tym kobiety - do zajmowania niektórych urzędów w Kurii Rzymskiej. Dopuścił możliwość udzielania komunii osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. Walczył z przestępcami seksualnymi w Kościele - zniósł m.in. tajemnicę papieską w odniesieniu do przestępstw seksualnych.

Czytaj więcej

Franciszek – papież poza schematami

Po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą wielkie kontrowersje wzbudziło stanowisko papieża wobec tego konfliktu. Franciszek nie potępił jednoznacznie Rosji, tuż po wybuchu wojny w jednym z wywiadów sugerował, że do wybuchu konfliktu przyczyniło się NATO, wielokrotnie zrównywał rosyjskie i ukraińskie ofiary wojny, krytykował też dostawy broni na Ukrainę ponieważ, jak mówił, prowadzą one do eskalacji.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Franciszek i wielka Rosja. Dlaczego papież nie potępiał Putina?

Sondaż: 74 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka pozytywnie

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają pontyfikat papieża Franciszka.

Na tak zadane pytanie 25,2 proc. badanych odpowiedziało „bardzo dobrze”.

48,8 proc. respondentów ocenia pontyfikat Franciszka dobrze.

Źle pontyfikat papieża ocenia 9,2 proc. badanych.

Bardzo źle pontyfikat papieża Franciszka oceniło 1,7 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 15,2 proc. respondentów.

(liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie ich do pierwszego miejsca po przecinku)

Łącznie odsetek oceniających pontyfikat papieża Franciszka pozytywnie wynosi 74 proc., a negatywnie – 10,9 proc.

- Dobrze lub bardzo dobrze miniony pontyfikat częściej oceniają kobiety (78 proc.) niż mężczyźni (70 proc.). Odsetek osób, które pozytywnie wypowiadają się na ten temat maleje wraz ze wzrostem wieku badanych (77 proc. - osoby do 24 roku życia, 73 proc. - osoby powyżej 50 roku życia). O działalności Franciszka przychylnie wypowiada się niemal 8 na 10 osób (79 proc.), których dochody wynoszą od 5001 zł do 7000 zł netto i podobny odsetek badanych (81 proc.) z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23-24 kwietnia 2025 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia ok. godziny 7:35 w wyniku udaru, którego następstwem była śpiączka. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca. Pogrzeb papieża odbywa się 26 kwietnia w Watykanie.

Jakim papieżem był Franciszek?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Społeczeństwo
Wyborcy jednego z kandydatów na prezydenta zdecydowanie za wysłaniem polskich wojsk na Ukrainę
Społeczeństwo
Motocyklowa nonszalancja na drogach
Społeczeństwo
IMGW ostrzega przed burzami. Wydano alerty. Gdzie będzie najgorzej?