IMGW ostrzega przed burzami. Wydano alerty. Gdzie będzie najgorzej?

Zgodnie z najnowszymi prognozami pogody ostatni tydzień kwietnia i początek maja zapowiadają się pogodnie, choć może popadać, a także zagrzmieć. Na najbliższe godziny IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami.

Publikacja: 23.04.2025 13:45

IMGW wydał ostrzeżenie o burzach

IMGW wydał ostrzeżenie o burzach

Foto: zibin / Adobe Stock

Prognoza pogody wskazuje, że choć najbliższy weekend ma być nieco chłodniejszy, to majówka zapowiada się obiecująco.

23 kwietnia: IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia 23 kwietnia przed burzami, miejscami z intensywnymi opadami deszczu i porywami wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Alert obowiązuje do godziny 21.00 23 kwietnia w województwie pomorskim, na przeważającym obszarze województwa zachodniopomorskiego, w województwie lubuskim (powiat gorzowski i strzelecko-drezdenecki), wielkopolskim (powiat czarnkowsko-trzcianecki, pilski, złotowski) oraz kujawsko-pomorskim (powiat sępoleński, tucholski). Na południowych krańcach Polski ostrzeżenie obowiązuje do północy 24 kwietnia.

W środę możliwe są burze szczególnie na Pomorzu i w obszarach górskich. W czasie ich trwania suma opadów może wynieść nawet do 30 milimetrów, a wiatr może wiać w porywach do 65 kilometrów na godzinę. Jak wskazuje IMGW, ze względu na słaby przepływ powietrza, komórki opadowe i burzowe przemieszczać się mogą bardzo powoli lub będą stacjonarne.

W nocy burze możliwe na Pomorzu i wzdłuż południowej Polski, natomiast w czwartek mogą wystąpić miejscami na południu kraju. Przewidywana suma opadów w burzach 24 kwietnia może wynieść do 20 milimetrów, a porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę.

Lekkie ochłodzenie do końca tygodnia

Choć jeszcze w czwartek 24 kwietnia maksymalne temperatury będą wysokie – nawet 24 stopnie na południu kraju, chłodniej nad morzem, tam miejscami tylko 9 stopni – to od piątku temperatura nieco spadnie.

W piątek najzimniej będzie na północy – 9 stopni Celsjusza, natomiast na zachodzie i południowym wschodzie temperatura maksymalna wyniesie do 18 stopni. Minimalna temperatura będzie najniższa wzdłuż północnej części kraju (3 do 4 stopni), najwyższa natomiast – 10 stopni – na południowym wschodzie.

W sobotę 26 kwietnia maksymalna temperatura nie przekroczy 15 stopni. Najzimniej będzie na północy i w rejonie podgórskim – 9 stopni, najcieplej w południowej części kraju. Minimalna temperatura wyniesie od 0 stopni w województwie warmińsko-mazurskim i rejonach podgórskich do 5 na południu Polski.

W niedzielę będzie jeszcze chłodniej – temperatura maksymalna może wynieść od 7 stopni na północy do 14 stopni na zachodzie i południu. Co istotne, minimalna temperatura powietrza może spaść poniżej zera – -1 stopień prognozowany jest w województwie warmińsko-mazurskim, -2 stopnie w rejonach podgórskich.

W najbliższych dniach może również popadać – w czwartek 24 kwietnia prognozowane są opady w południowej i zachodniej części kraju, miejscami także na północy. Najwięcej deszczu może spaść w województwie opolskim, śląskim oraz w rejonach podgórskich. W piątek 25 kwietnia najbardziej deszczowo będzie w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i w rejonach podgórskich.

Czytaj więcej

Przez Polskę przetoczyły się potężne nawałnice. Zalane domy i zniszczone drogi

Prognoza IMGW na ostatnie dni kwietnia

Ostatnie trzy dni kwietnia będą dość ciepłe – w poniedziałek maksymalnie 19 stopni na południowym zachodzie, we wtorek 18 stopni na północnym zachodzie i południowym wschodzie, natomiast w środę 30 kwietnia temperatura przekroczy w wielu miejscach 20 stopni. Najcieplej będzie w województwie wielkopolskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim – 21 stopni.

Temperatury minimalne będą jeszcze dość niskie w poniedziałek 28 kwietnia – możliwy -1 stopień w rejonach podgórskich, 1 stopień na północy i północnym wschodzie kraju, maksymalnie 5 stopni na południu. We wtorek i środę minimalne temperatury wyniosą od 4 do nawet 10 stopni. We wtorek spadnie deszcz, najwięcej w województwie opolskim, w środę również popada, ale opady będą mniejsze.

Pogoda na majówkę

Pogoda 10-dniowa IMGW obejmuje również dwa pierwsze dni maja. Prognozy są bardzo optymistyczne. W czwartek 1 maja maksymalne temperatury mogą sięgać od 18 stopni na południowym wschodzie do 22 stopni na zachodzie, północy, w centrum i miejscami na północnym wschodzie. Temperatury minimalne wynieść mają od 4 stopni w rejonie podgórskim do 10 w centrum, Wielkopolsce oraz na północnym zachodzie.

W piątek 2 maja jeszcze cieplej – od 21 do nawet 24 stopni w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Minimalne temperatury wyniosą od 4 stopni w rejonie podgórskim do 10 na północy, północnym zachodzie oraz w centrum.

Zarówno w czwartek, jak i w piątek nie są prognozowane opady.

Prognoza pogody wskazuje, że choć najbliższy weekend ma być nieco chłodniejszy, to majówka zapowiada się obiecująco.

23 kwietnia: IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Społeczeństwo
Sondaż: Czy Trump doprowadzi do pokoju na Ukrainie w 2025 r.? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Przez Polskę przetoczyły się potężne nawałnice. Zalane domy i zniszczone drogi
Społeczeństwo
Gruz w Parku Żerańskim – nowatorska koncepcja czy budowlana fuszerka?
Społeczeństwo
Pamięć żydowskich bojowników. Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim
Społeczeństwo
Donald Trump i sprawiedliwy pokój na Ukrainie? Polacy nie mają pewności