Warunkiem rozpoczęcia studiów na Wojskowej Akademii Technicznej jest zaliczenie egzaminów sprawnościowych – jak się okazuje, tyczy się to także kierunków studiów, przygotowujących do pracy w zawodach w których nie jest wymagana sprawność fizyczna. Przykładem jest kierunek kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Absolwent szkoły średniej będący osobą z niepełnosprawnością, który z powodu obowiązkowych testów sprawnościowych nie może rozpocząć nauki na tym kierunku, wystąpił z prośbą o pomoc do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka.
Czytaj więcej
Na kwalifikację wojskową zobowiązani są stawić się wszyscy mężczyźni w roku kalendarzowym, w którym kończą 19 rok życia. Obowiązek ten dotyczy również osób ze znaczną niepełnosprawnością. RPO dąży do zmiany przepisów w tym zakresie.
Osoba z niepełnosprawnością na Wojskowej Akademii Technicznej. Apel do ministerstwa obrony narodowej
Jak wskazuje RPO, wydane na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny rozporządzenie ministra obrony narodowej zakłada, że osoba z niepełnosprawnością może zajmować dowolne stanowisko w każdym korpusie osobowym oraz grupie osobowej.
Niemniej jednak, możliwość podjęcia studiów na m.in. Wojskowej Akademii Technicznej oparta jest na przepisach o rekrutacji na uczelnie wojskowe. I tu pojawia się problem – rozporządzenie, regulujące proces rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 nie zakładało udziału w niej osób z niepełnosprawnościami. Tymczasem, zgodnie z treścią innego rozporządzenia MON, egzamin wstępny na studia stacjonarne w uczelni wojskowej może zakładać przeprowadzenie testu sprawnościowego w przypadku, gdy potrzebne jest wyselekcjonowanie kandydatów o najlepszych predyspozycjach do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Tak więc, jak wskazuje RPO, wymienić można szereg dziedzin których wykonywanie jest możliwe przez żołnierzy z niepełnosprawnościami – tj. projektowanie, organizacja, eksploatacja systemów bezpieczeństwa informacji czy bezpieczeństwo systemów informatycznych. RPO podkreśla, że w uzasadnieniu do projektu ustawy o obronie Ojczyzny wskazane zostały m.in. stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem jako te, do których wykonywania można dopuszczać osoby z niepełnosprawnościami.