Co ósmy pracujący Polak aktywnie szuka nowej pracy. Firmom grozi wzrost rotacji?

Chociaż mniej osób wierzy w możliwości szybkiego znalezienia zatrudnienia, to największy od lat odsetek pracowników jest zdeterminowanych do zmiany pracodawcy. Czy firmy powinny się niepokoić?

Publikacja: 08.04.2025 15:53

Co może zniechęcić do zmiany pracy?

Co może zniechęcić do zmiany pracy?

Foto: Adobe Stock

Mistrzowie i brygadziści, sprzedawcy i kasjerzy, a także pracownicy administracyjni i top menedżerowie – to oni najczęściej aktywnie (czyli intensywnie) szukają teraz nowego zatrudnienia, przeglądając oferty pracy i odpowiadając na ogłoszenia. Wśród mistrzów i brygadzistów nowej pracy poszukuje aktywnie aż 17 proc. badanych a wśród sprzedawców i kasjerów - 16 proc. – wynika z najnowszego Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad, która we współpracy z Instytutem Badań Pollster na przełomie lutego i marca br. zbadała tysiąc pracujących Polaków.

Czytaj więcej

Pracującym studentom trudniej dziś o wymarzone zarobki

Okazało się, że prawie sześciu na dziesięciu z nich było gotowych do zmiany pracodawcy, przy czym co ósmy z badanych (12 proc.) aktywnie szukał wtedy nowego zatrudnienia, co jest rekordowym wynikiem od czasu pandemii Covid. Pozostali byli wprawdzie mniej aktywni, ale rozglądali się za ofertami - może nie codziennie, ale regularnie przeglądając portale rekrutacyjne i odpowiadając na propozycje pracy, jakie rekruterzy (albo znajomi) przekazują im na Facebooku czy LinkedIn. Ten trend widać szczególnie wśród inżynierów; co prawda niespełna co dziesiąty aktywnie poszukuje nowego pracodawcy, ale aż 70 proc. z nich rozgląda się za ofertami pracy.

- To sygnał, że u pracowników narasta niezadowolenie z obecnych warunków zatrudnienia i atmosfery w zespole. To także zwiastun zwiększonej rotacji w kolejnych miesiącach - ocenia Mateusz Żydek, rzecznik Randstad.

Co może zniechęcić do zmiany pracy?

Jednak to, czy faktycznie wzrośnie wskaźnik rotacji kadr zależy głównie od sytuacji na rynku pracy. A ta – w ocenie pracowników – na razie nie jest najlepsza. Co prawda nadal zdecydowana większość badanych (83 proc.) uważa, że w razie potrzeby szybko, czyli w ciągu pół roku, znajdą jakąkolwiek pracę, lecz jest to wyraźnie mniejsza grupa niż przed 2-3 laty, gdy było o tym przekonanych 88-89 proc. respondentów. W porównaniu z okresem postpandemicznej hossy Polacy gorzej też oceniają dziś szanse na szybkie znalezienie pracy nie gorszej niż obecna (62 proc.), choć i ich nastroje są nieco lepsze niż pod koniec zeszłego roku.

Odsetek pracowników, którzy w ogóle nie są zainteresowani zmianą zatrudnienia, jest dzisiaj najniższy od siedmiu lat

Mateusz Żydek, rzecznik Randstad

Jak ocenia Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, nie najlepsza ocena koniunktury na rynku pracy sprawia, że rotacja pracowników jest dość stabilna.

- Ludzie wiedzą, że znalezienie pracy wymaga większego wysiłku i zajmuje więcej czasu - zauważa Komuda. Widać to także w monitorze Randstad, według którego średni czas poszukiwania pracy wydłużył się w minionym kwartale do rekordowych 3,3 miesiąca z 2,8 miesiąca na początku 2024 r.

- To pokazuje, że dostępność atrakcyjnych ofert pracy jest dużo mniejsza niż przed rokiem czy dwoma laty – zaznacza Mateusz Żydek. Zwraca jednak uwagę, że odsetek pracowników którzy w ogóle nie są zainteresowani zmianą zatrudnienia (41 proc.), jest obecnie najniższy od siedmiu lat, gdy zaczęto badać te plany. I współgra z malejącą grupą Polaków zadowolonych z obecnego pracodawcy.

Średni czas poszukiwania pracy wydłużył w minionym kwartale do rekordowych 3,3 miesiąca z 2,8 miesiąca na początku 2024 r.

Ich odsetek zmniejszył się teraz do 71 proc. - przy czym bardzo zadowolony jest tylko co piąty pracownik. Na ten spadek duży wpływ mają nie najlepsze nastroje inżynierów (zadowolenie deklaruje tylko 61 proc. z nich), a także sprzedawców i pracowników biurowych (64 proc.).

Co skłania do zmiany pracodawcy?

- Nie bez powodu to właśnie wśród inżynierów i sprzedawców jest najwięcej osób gotowych do zmiany pracodawcy –zauważa Mateusz Żydek, zwracając też uwagę na powody zmiany pracy w ostatnich miesiącach (w ciągu ostatniego półrocza zmienił ją niemal co piąty uczestnik badania, podobnie, jak rok wcześniej).

Na trzecim miejscu wśród najczęściej wskazywanych powodów tej zmiany było niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy – podane przez 37 proc. badanych. Wprawdzie ten powód był już mniej istotny niż w poprzedniej edycji monitora, pod koniec 2024 r, ale nadal miał duże znaczenie. Z kolei na czoło listy czynników, które skłaniają Polaków do zmiany pracodawcy, wróciła chęć rozwoju zawodowego (i większe możliwości tego rozwoju u nowego pracodawcy) - wskazana przez 43 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się wyższe wynagrodzenie w nowej firmie.

Mateusz Żydek zwraca uwagę, że w wynikach badania widać też odbicie zwiększonej skali cięć zatrudnienia, w tym zwłaszcza zwolnień grupowych w Polsce; do 27 proc. zwiększył się odsetek badanych, którzy jako powód niedawnej zmiany pracy podali utratę zatrudnienia. Sporo, bo prawie trzech na dziesięciu pracowników (czyli najwięcej od dwóch lat, choć nie jest to duża zmiana) liczy się też z utratą pracy w najbliższych miesiącach, przy czym niemal co dziesiąty z badanych dostrzega poważne ryzyko zwolnienia. Najczęściej (15 proc.) to ryzyko dostrzegają top menedżerowie, co - zdaniem Mateusza Żydka - jest m.in. efektem widocznej w wielu firmach optymalizacji zarządzania i spłaszczania firmowej hierarchii. Z kolei restrukturyzacje w handlu detalicznym zwiększają obawy o utratę pracy wśród sprzedawców i kasjerów - 13 proc. z nich poważnie liczy się ze zwolnieniem. Najbardziej pewni swego zatrudnienia są z kolei kierowcy i kierownicy średniego szczebla.

Mistrzowie i brygadziści, sprzedawcy i kasjerzy, a także pracownicy administracyjni i top menedżerowie – to oni najczęściej aktywnie (czyli intensywnie) szukają teraz nowego zatrudnienia, przeglądając oferty pracy i odpowiadając na ogłoszenia. Wśród mistrzów i brygadzistów nowej pracy poszukuje aktywnie aż 17 proc. badanych a wśród sprzedawców i kasjerów - 16 proc. – wynika z najnowszego Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad, która we współpracy z Instytutem Badań Pollster na przełomie lutego i marca br. zbadała tysiąc pracujących Polaków.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Firmy w Polsce wyprzedzają dyrektywę o równości płac
Rynek pracy
Grupa Pracuj chce w 2025 r. rosnąć szybciej niż inflacja
Rynek pracy
Stopa bezrobocia jednak nie urosła. Co się dzieje na rynku pracy? „Alarm odwołany”
Rynek pracy
Coraz więcej Polaków boi się utraty pracy. W tym sektorze najbardziej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rynek pracy
Mamy już w Polsce rynek pracodawcy?