Czechy liderem sektora kolejowego – z taką tezą możemy spotkać się w środowisku branżowym. Czeska kolej zarówno w aspekcie transportu pasażerskiego, jak i towarowego, stanowi przykład efektywności i innowacyjności.
Skąd tak silna pozycja kolei w Czechach?
W drugiej połowie XIX wieku Czechy będąc częścią Monarchii Austro-Węgierskiej (panowanie Habsburgów), były jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Europy. W tym okresie czeski przemysł odpowiadał aż za dwie trzecie produkcji w Europie, a kolej stała się kluczowym środkiem transportu. Przemysł tekstylny, metalurgiczny, węglowy, chemiczny i maszynowy rozwinął się w tym okresie w zawrotnym tempie. Czechy były w stanie utrzymać pozycję jednego z liderów w branży kolejowej w Europie. Sieć kolejowa zbudowana w XIX wieku do dziś jest fundamentem nowoczesnego transportu w tym kraju.
Czytaj więcej
U Czechów pojawiła się nagle sympatia do naszego kraju. Do Polski się podróżuje, stawia się ją za przykład, elity polityczne widzą w niej gwaranta bezpieczeństwa. Nazwano ją tam nawet nową Chorwacją, a nad Wełtawą trudno o większy komplement. Skąd się to wszystko wzięło?
Podróżować pociągiem po Czechach to czysta przyjemność. Przewoźnicy kolejowi przewieźli w 2023 roku ok. 184,6 mln pasażerów, czyli o prawie 10 proc. więcej rok do roku (dane Ministerstwa Transportu opublikowane na stronie internetowej Czeskiego Urzędu Statystycznego). Tymczasem w Polsce PKP Intercity przewiozło ok. 68 mln pasażerów w 2023 r., a w 2024 r. już 78,5 mln pasażerów. Należy przy tym pamiętać, że Polska ma trzykrotnie większą powierzchnię niż Czechy i prawie czterokrotnie więcej mieszkańców.
Czesi chętnie decydują się na podróż pociągiem bez względu na status społeczny. Podróżują wszystkie pokolenia. Dlaczego tak się dzieje? Warto zacząć od tego, że pociągi jeżdżą często, szybko i docierają do najdalszych zakątków kraju. Czechy charakteryzują się dużą gęstością sieci kolejowej, wynoszącą ok. 9,5 km linii kolejowej na każde 100 km², co stanowi jedną z najwyższych wartości w Europie. Na rynku pasażerskim panuje silna konkurencja dzięki czemu ceny są atrakcyjne a przewoźnicy proponują dodatkowe udogodnienia w cenie biletów. System sprzedaży biletów jest bardzo dynamiczny, np. rezerwując z wyprzedzeniem podróż z Ostrawy do Pragi, można kupić bilet już za kilkanaście złotych. Pociągi dalekobieżne kursują regularnie, w stałych odstępach czasu a dla podróżujących jest to wielka wygoda, bo nawet jeśli spóźnią się na pociąg to mają pewność, że wkrótce odjedzie kolejny.