W listopadzie chęć do budowania mieszkań przez deweloperów dalej wysoka

Po październikowym wystrzale w listopadzie deweloperzy przyhamowali, ale i tak budują dużo.

Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań

Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.

Czy strategia migracyjna zatrzyma boom w budownictwie

W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?

„W tym przypadku deweloper przeszedł samego siebie”. Kuriozalny przykład z Krakowa

W sieci znaleźć można wiele dowodów na „pomysłowość” deweloperów. Jednym z nich jest najnowszy przykład z Krakowa. Powstał tu budynek z „podziemnymi balkonami”.

Skok deweloperskich inwestycji w październiku. Ile mieszkań przybędzie?

W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.

Węgiel, gaz czy pompa ciepła. Czym najtaniej ogrzać dom? Nowy raport wskazuje lidera

Na zewnątrz coraz chłodniej. Sezon grzewczy rozpoczął się więc na dobre. Jak co roku właścicieli domów martwią rachunki za ogrzewanie. Zastanawiają się, czym najtaniej ogrzać dom w tym sezonie. Warto postawić na węgiel, pellet czy pompę ciepła?

Upada największy deweloper w Rosji. Trwa wyprzedaż akcji i obligacji

Oto kolejna biznesowa ofiara wojny Putina. Największy deweloper Rosji stoi na skraju bankructwa. Pogrąża go gwałtowna podwyżka stóp procentowych przez Bank Rosji i obcięcie przez Kreml preferencyjnych programów hipotecznych. Akcje tylko dziś potaniały o 9 proc.

Jest komunikat Komisji Europejskiej dotyczący pieców na gaz. Zmiany od 1 stycznia

Komisja Europejska wydała pierwsze wytyczne, które wspierać mają kraje Unii Europejskiej we wdrażaniu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Chodzi o wymóg dotyczący zaprzestania stosowania najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku wszelkich zachęt finansowych do instalowania nowych samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.

Będzie trudniej o dopłaty z programu „Czyste Powietrze”? Ministerstwo rozważa zmiany

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Mają wskazać jego problemy i ich możliwie rozwiązania. Czy zatem możemy spodziewać się zmian w programie „Czyste Powietrze” w 2025 roku?

Mieszkaniowi maruderzy liczą na poprawę

Kilku deweloperskim spółkom III kwartał br. przyniósł sprzedaż gorszą niż dołek pandemii czy kryzysu kredytowego. Menedżerowie oczekują lepszej końcówki roku.

Machina nie zwalnia. Deweloperzy wciąż dużo budują

Dane GUS po wrześniu dowodzą, że mimo słabszej sprzedaży mieszkań aktywność inwestycyjna deweloperów wcale się nie schładza. Uruchamiane są nowe inwestycje, zdobywane nowe pozwolenia.

Dofinansowanie na wymianę okien. W tych programach można składać wnioski w 2024

Pokrycie kosztów wymiany okien – jako jednego z elementów termomodernizacji – jest możliwe m.in. w ramach projektów Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie. O dofinansowanie można wnioskować jeszcze w tym roku.

Czas na prywatyzację Polskiego Holdingu Hotelowego?

Państwo to cały czas duży gracz na rynku nieruchomości. Zaglądamy, co ma w portfelu.

Coraz mniej Polaków wnioskuje o coraz wyższe kredyty mieszkaniowe. „Historycznie rekordowa wartość 444,74 tys. zł”

Średnia kwota kredytu mieszkaniowego o który wnioskują Polacy wzrosła we wrześniu do historycznego poziomu 444,74 tys. zł – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jednocześnie o 22 proc. spadła liczba wnioskodawców, a o 16,9 proc. wartość zapytań o kredyty, czyli tzw. Indeks Popytu. – Kredyt mieszkaniowy staje się obecnie dostępny głównie dla zamożniejszych klientów – zauważa dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Producenci cementu potrzebują ochrony przed importem z Ukrainy

Coraz więcej cementu jest sprowadzane do Polski spoza UE, głównie z Ukrainy. Tamtejsi producenci nie są obciążani opłatami za emisje czy kosztami transformacji energetycznej. To rodzi nieuczciwą konkurencję. Co można z nią zrobić?

Polska branża cementowa musi bronić miejsc pracy

Rośnie import cementu do Polski spoza UE. Tamtejsi producenci nie są obciążani opłatami za emisję czy kosztami transformacji energetycznej. To rodzi nieuczciwą konkurencję. Co można z nią zrobić – zastanawiali się uczestnicy debaty „Budownictwo jak rolnictwo. Czy CBAM, czyli tzw. cło węglowe, jest wystarczającą ochroną dla polskich producentów cementu?”

Czym jest azbest? Jeśli masz go na dachu, musisz usunąć na własny koszt

Azbest był stosowany w budownictwie na dużą skalę ze względu na swoją wytrzymałość. To materiał, który jest odporny nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne i klimatyczne. Jest jednak szkodliwy dla zdrowia, a nawet życia.

Erbud gromadzi portfel

Inwestorom nie spodobała się strata netto z I półrocza. Operacyjnie wsparciem była sprzedaż instalacji OZE. Zarząd twierdzi, że rynek powoli wychodzi z dołka.