W listopadzie chęć do budowania mieszkań przez deweloperów dalej wysoka

Po październikowym wystrzale w listopadzie deweloperzy przyhamowali, ale i tak budują dużo.

Aktualizacja: 19.12.2024 12:56 Publikacja: 19.12.2024 11:00

Mimo mniejszej sprzedaży mieszkań deweloperzy dalej uruchamiają dużo inwestycji i zdobywają dużo poz

Mimo mniejszej sprzedaży mieszkań deweloperzy dalej uruchamiają dużo inwestycji i zdobywają dużo pozwoleń.

Foto: Mat. prasowe

Firmy komercyjne pozostają w Polsce głównym graczem na rynku budownictwa wielorodzinnego, ich aktywność wcale nie maleje mimo trudnego otoczenia. Większe ochłodzenie widać w inwestycjach Kowalskich, a budownictwo z dotowanymi czynszami – mimo politycznych haseł wzmocnienia roli państwa w napędzaniu tego segmentu – pozostaje niszą.

Deweloperzy budują dużo, choć sprzedaż mieszkań spowolniła

Budowę 11,4 tys. mieszkań rozpoczęli w listopadzie deweloperzy - głównie spółki komercyjne, ale też wszelkie inne podmioty nastawione na zysk – podał GUS. To o 28 proc. mniej niż w szczególnie gorącym październiku, ale wciąż na poziomie charakteryzującym dobrą koniunkturę – tymczasem od miesięcy słyszymy o spadającej sprzedaży i rosnącej nadwyżce oferty nad popytem. W słabych okresach, jak II połowa 2022 r. i I połowa 2023 r. deweloperzy uruchamiali inwestycje na średnio 7-8 tys. lokali miesięcznie.

W ciągu jedenastu miesięcy ruszyła budowa 144,3 tys. lokali, o prawie 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik jest lepszy niż całoroczna aktywność w trudnych latach 2022-2023 i o tylko o 6 proc. gorszy od analogicznego okresu 2021 r., kiedy mieszkania szły jak woda dzięki rekordowo niskim stopom procentowym i tanim kredytom.

Apetyty inwestycyjne utrzymują się duże - deweloperzy w listopadzie uzyskali pozwolenia na budowę 16,6 tys. mieszkań, podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach. W ciągu 11 miesięcy dostali zgodę na postawienie 188 tys. lokali, o 29 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Skok deweloperskich inwestycji w październiku. Ile mieszkań przybędzie?

Odbicie w inwestycjach Kowalskich, ale domów buduje się mniej niż kiedyś

W ramach budownictwa indywidualnego w listopadzie ruszyła budowa 4,8 tys. domów, o 32 proc. mniej niż w październiku – ale sezonowy spadek na zimę to cecha charakterystyczna tego segmentu rynku. W ciągu 11 miesięcy inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 73,2 tys. domów, o prawie 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Cały rok wypadnie lepiej niż poprzedni, ale względem wcześniejszych lat widać wyraźne wyhamowanie inwestycji (85-105 tys. w latach 2017-2021).

W listopadzie ta grupa uzyskała pozwolenia na budowę 5,7 tys. domów, a w ciągu 11 miesięcy na 73,4 tys. – o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Po wyskoku popytu na kredyty mieszkaniowe w listopadzie nie ma już śladu

Trzeci filar budownictwa mieszkaniowego pozostaje niszą

Nic się nie zmienia, jeśli chodzi o trzeci filar budownictwa, czyli to z dotowanymi czynszami - inwestycje mieszkaniowe samorządów, TBS-ów czy spółdzielni (inwestycje TBS-ów i spółdzielni nastawione na zysk ujęte są w kategorii deweloperzy).

W listopadzie ruszyła budowa 42 mieszkań komunalnych i 128 społecznych czynszowych. W ciągu 11 miesięcy 504 komunalnych, 2,5 tys. społecznych czynszowych i 619 spółdzielczych.

Nie widać przełomu licząc pozwoleniami. W ciągu 11 miesięcy wydano zgodę na budowę 4,2 tys. społecznych czynszowych, 1,5 tys. komunalnych i 255 spółdzielczych.

Rynek nieruchomości
Po wyskoku popytu na kredyty mieszkaniowe w listopadzie nie ma już śladu
Rynek nieruchomości
Ministra funduszy nie odpuszcza deweloperom. Wniosek do UOKiK
Rynek nieruchomości
Szef HRE Investment na wolności po postawieniu zarzutów
Rynek nieruchomości
Rynek kredytów mieszkaniowych trzyma się nieźle
Rynek nieruchomości
Szef wielkiej grupy deweloperskiej zatrzymany na polecenie prokuratury
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10