Skok deweloperskich inwestycji w październiku. Ile mieszkań przybędzie?

W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.

Publikacja: 21.11.2024 12:58

W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł j

W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.

Foto: Mat. prasowe

Najnowsze dane GUS za październik świadczą o dużej aktywności inwestycyjnej na rynku mieszkaniowym. Jest ona bliższa latom dobrej koniunktury niż okresu schłodzenia.

Czytaj więcej

Machina nie zwalnia. Deweloperzy wciąż dużo budują

Ile mieszkań budują deweloperzy?

Deweloperzy w całej Polsce ruszyli w październiku z budową 15,9 tys. lokali, o 30 proc. więcej niż rok wcześniej i o 35 proc. więcej niż we wrześniu. Zbliżony wynik zanotowano w marcu – 15,8 tys. Później wynik był zbliżony do średnio 12 tys. miesięcznie. Tym samym, wbrew wyraźnemu spadkowi sprzedaży mieszkań, inwestycje wcale nie zwalniają. Przypomnijmy, że podczas kredytowego paraliżu rynku lipiec 2022-luty 2023 ruszała budowa zaledwie 7 tys. lokali średniomiesięcznie.

W ciągu 10 miesięcy br. ruszyła budowa 132,9 tys. mieszkań, o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. To o 15-16 proc. więcej niż w pełnych, naznaczonych zawirowaniami, latach 2022 i 2023 oraz o tylko 6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. kiedy rynek kwitł napędzany wciąż niskimi stopami procentowymi.

Dodajmy, że pod szyldem deweloperzy GUS grupuje zarówno spółki komercyjne, jak i wszelkie inne podmioty budujące mieszkania na sprzedaż lub wynajem dla zysku (a więc także spółdzielnie czy TBS-y).

Ta grupa utrzymuje duża aktywność, jeśli chodzi o pozwolenia na budowę. W październiku wydano je dla 16,4 tys. lokali, o 4 proc. mniej niż rok wcześniej i 1,4 proc. więcej niż we wrześniu. Po dziesięciu miesiącach to 170,7 tys. o 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Polityka mieszkaniowa, czyli za dużo polityki, za mało strategii

Budownictwo na własne potrzeby stabilnie

W ramach budownictwa indywidualnego w październiku ruszyła budowa 7,08 tys. lokali, o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej i 1,3 proc. więcej niż we wrześniu. Po dziesięciu miesiącach wynik to 68,5 tys., o 10 proc. więcej niż rok wcześniej.

Względnie stabilna jest też sytuacja, jeśli chodzi o pozwolenia na budowę. W październiku wydano je dla 7,4 tys. nieruchomości, o 5 proc. więcej niż we wrześniu, ale i o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. W ciągu dziesięciu miesięcy wydano pozwolenia na postawienie 67,7 tys. domów, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Gminna ziemia trafia głównie do rąk prywatnych inwestorów

Budownictwo komunalne oraz na wynajem z dotowanymi czynszami pozostaje rynkową niszą. W ciągu 10 miesięcy ruszyła budowa 2,4 tys. lokali społecznych czynszowych i 462 komunalnych. W ramach budownictwa spółdzielczego ruszyła budowa 619 lokali.

PZFD: w 2025 roku inwestycje wyhamują

Patryk Kozierkiewicz, radca prawny w Polskim związku Firm Deweloperskich, nie ukrywa że dane za październik są dość zaskakujące. - Może to być zaskakujące o tyle, że od kilku miesięcy mówi się o rekordowej ofercie mieszkań dostępnych w biurach deweloperów, co mogłoby skłaniać do ograniczania planów inwestycyjnych, szczególnie w okresie wysokich stóp procentowych stanowiących barierę popytową dla wielu potencjalnych nabywców. Oceniamy, że rezultat jest raczej pozytywnym odchyleniem od normy. Przy utrzymaniu obecnej koniunktury, w kolejnych miesiącach na rynku powinniśmy obserwować dostosowywanie liczby nowych inwestycji do panującego dziś, przeciętnego popytu. Oznacza to, że średnia liczba miesięcznych wprowadzeń ustabilizuje się na niższych poziomach, a cały 2025 rok będzie pod tym względem słabszy niż obecny – mówi Kozierkiewicz.

- Październikowe dane GUS budownictwa mieszkaniowego zaskoczyły skokowym wzrostem nowych budów – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - W przypadku deweloperów w pełni uzasadniona wydawała się obserwowana od wiosny pewna asekuracja w rozpoczynaniu nowych budów. Powinna ona bowiem dość mocno korelować z danymi sprzedażowymi nowych mieszkań, które od miesięcy wyraźnie kuleją dość zdecydowanie ustępując wolumenom nowych wprowadzeń do oferty deweloperskiej. W efekcie oferta notuje rekordowe od lat wartości. W tej sytuacji pojawia się pytanie o sens windowania nowych inwestycji przez deweloperów. Czy to efekt oczekiwania na pozytywne rozstrzygnięcia w kwestii kolejnego programu dopłat do kredytów mieszkaniowych, czy może na początek ścieżki obniżek stóp procentowych już od początku nowego roku? – dodaje.

Najnowsze dane GUS za październik świadczą o dużej aktywności inwestycyjnej na rynku mieszkaniowym. Jest ona bliższa latom dobrej koniunktury niż okresu schłodzenia.

Ile mieszkań budują deweloperzy?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budownictwo
Węgiel, gaz czy pompa ciepła. Czym najtaniej ogrzać dom? Nowy raport wskazuje lidera
Budownictwo
Upada największy deweloper w Rosji. Trwa wyprzedaż akcji i obligacji
Budownictwo
Mieszkaniowi maruderzy liczą na poprawę
Budownictwo
Machina nie zwalnia. Deweloperzy wciąż dużo budują
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budownictwo
Czas na prywatyzację Polskiego Holdingu Hotelowego?