Kosztowny spadek zaangażowania pracowników. Przyczyna: frustracja menedżerów

Widoczny w najnowszym badaniu Gallupa spadek zaangażowania pracowników w 2024 r. kosztował światową gospodarkę 438 mld dolarów w postaci mniejszej produktywności.

Publikacja: 24.04.2025 11:07

Do 21 proc. skurczył się w ubiegłym roku na świecie udział pracowników w pełni zaangażowanych w swoj

Do 21 proc. skurczył się w ubiegłym roku na świecie udział pracowników w pełni zaangażowanych w swoją pracę

Foto: Adobe Stock

Do 21 proc. skurczył się w ubiegłym roku na świecie udział pracowników w pełni zaangażowanych w swoją pracę. Tę globalną średnią obniża m.in. Polska, bo nad Wisłą odsetek zaangażowanych pracowników skurczył się do 8 proc. – dowodzi najnowsza edycja „State of the Global Workplace: 2025 Report”. Tegoroczny globalny wynik jest o 2 pkt. proc. niższy niż w ostatnich dwóch latach, gdy mierzony przez amerykańską firmę Gallup światowy wskaźnik zaangażowania sięgał 23 proc. i był na najwyższym poziomie od 12 lat.

Czytaj więcej

Zetki marzą o pracy na stabilnym etacie

Autorzy raportu zwracają też uwagę, że tak znaczący spadek zaangażowania na świecie był widoczny tylko po wybuchu pandemii w 2020 r., gdy zmalał z 22 do 20 proc.

W dodatku w ubiegłym roku powiększyła się (z 15 do 17 proc.) grupa „aktywnie niezaangażowanych” pracowników, czyli osób pełnych negatywnych emocji, które nie kryją negatywnego podejścia do swojej pracy.

Problem tkwi we frustracji menedżerów

Jak zaznaczają eksperci Gallupa, za ubiegłorocznym tąpnięciem zaangażowania stoją głównie gorsze nastroje menedżerów (liniowych i średniego szczebla), którzy zwykle wyróżniają się tu na plus. Tymczasem teraz, odsetek zaangażowanych menedżerów zmalał z 30 do 27 proc., przy czym wśród najmłodszych szefów, przed 35. rokiem życia, skurczył się najbardziej, bo o 5 pkt. proc.(wśród kobiet aż o 7 pkt. proc.)

Tylko niespełna połowa badanych szefów na świecie przeszła jakieś szkolenia menedżerskie

Eksperci Gallupa tłumaczą ten spadek przeciążeniem i frustracją menedżerów, którzy od czasu pandemii muszą sobie radzić z dużo większą zmiennością, przyspieszoną transformacją technologiczną działając też pod silną presją z obu stron - zarządów i pracowników. W dodatku wielu menedżerom brakuje odpowiedniego przygotowania- tylko niespełna połowa badanych szefów na świecie przeszła jakieś szkolenia menedżerskie.

Gorsze nastroje menedżerów to problem dla całej firmy, bo – jak zaznacza w raport Gallup – szefowie odpowiadają aż za 70 proc. zaangażowania swoich podwładnych. To w dużej mierze od menedżerów zależy atmosfera w zespole, w tym mierzony w badaniu poziom codziennego stresu (który odczuwa 40 proc. pracowników na świecie) smutku czy poczucia osamotnienia (deklaruje je 22 proc. badanych).

Czytaj więcej

Co można stracić przez przymus powrotu do biur

Na zaangażowanie pracowników wpływa też ich ogólne zadowolenie z życia, które w ubiegłym roku też nieco zmalało -z 34 do 33 proc.

Lojalny jak Polak

Nie było to związane z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, bo większość uczestników badań Gallupa (51 proc.) nadal ocenia ją całkiem dobrze, twierdząc, że nie będzie im trudno o nową pracę. Jednak tych optymistów jest nieco mniej niż przed rokiem, gdy stanowili 54 proc. I pewnie dlatego nieco mniej osób (co druga) szuka teraz nowego pracodawcy.

Tę globalną średnią obniżają Polacy. Tylko 23 proc. pracowników nad Wisłą rozgląda się za nową pracą, podczas gdy średnio w Europie ten odsetek sięga 30 proc. a w Finlandii, Grecji i w Niemczech dochodzi do 40 proc.

Na tę lojalność Polaków może wpływać bardziej ostrożna ocena koniunktury na rynku pracy. Co prawda 52 proc. badanych ocenia, że w obecnych warunkach łatwo znajdą nową pracę (nie pytano o jej jakość), ale w całej Europie ten wskaźnik optymizmu sięga 57 proc., czyli o 5 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Rekordzistami są tu Holendrzy z 87-proc. udziałem optymistów.

Polski paradoks: lojalni, ale mało zaangażowani

Badania Gallupa dowodzą, że Polacy należą do najmniej zaangażowanych, a jednocześnie najbardziej lojalnych pracowników. W dodatku w ubiegłym roku odsetek osób w pełni zaangażowanych w swoją pracę skurczył się w Polsce do zaledwie 8 proc. (to o 2 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej.). Co ciekawe, odwrotny trend i dużo wyższy poziom  zaangażowania pracowników w Polsce i na świecie pokazuje niedawno opisywane w „Rzeczpospolitej” badanie firmy Mercer, (realizowane według innej metodologii, które zwraca uwagę na wpływ słabszej koniunktury na rynku pracy.)

Wśród 38 badanych przez Gallupa państw Europy, gdzie liderem zaangażowania jest Rumunia (35 proc.), jesteśmy na czwartym miejscu od końca. Mamy jednak dobre towarzystwo, bo tuż za nami są Francja i Szwajcaria, które też mają 8 proc. zaangażowanych pracowników. Na końcu zestawienia znalazła się teraz Chorwacja z 7-proc. wskaźnikiem zaangażowania, który w ciągu roku spadł niemal o połowę.

Nasz kontynent nie wygląda tu dobrze na tle świata, gdyż odsetek w pełni zaangażowanych pracowników (13 proc.) jest nawet mniejszy niż tych zdecydowanie niezadowolonych i aktywnie niezaangażowanych (15 proc.). Tymczasem np. w USA i w Kanadzie niemal co trzeci pracownik zalicza się do grupy w pełni zaangażowanych. Pracujący Amerykanie częściej są też zadowoleni z jakości swego życia (52 proc.) niż Europejczycy (47 proc.).

Mniej stresu nad Wisłą?

Całkiem nieźle wypadają tu Polacy: 40 proc. pracowników dobrze ocenia jakość swojego życia, choć daleko nam do najbardziej zadowolonych ze swej życiowej sytuacji Skandynawów, na czele z Finami (80 proc.)

Raport Gallupa podważa opinie o powszechnym zestresowaniu polskich pracowników. Badanych pytano o silny stres odczuwany poprzedniego dnia, którego doświadczyło 23 proc. Polaków. Z tym wynikiem, o 7 pkt. proc. niższym niż rok wcześniej, jesteśmy bardziej zestresowani tylko od Duńczyków (21 proc.), podczas gdy europejska średnia to 38 proc.

Rzadziej też niż większość europejskich pracowników zmagamy się w pracy ze złością (12 proc.), smutkiem (9 proc.) czy poczuciem osamotnienia (9 proc.).

Do 21 proc. skurczył się w ubiegłym roku na świecie udział pracowników w pełni zaangażowanych w swoją pracę. Tę globalną średnią obniża m.in. Polska, bo nad Wisłą odsetek zaangażowanych pracowników skurczył się do 8 proc. – dowodzi najnowsza edycja „State of the Global Workplace: 2025 Report”. Tegoroczny globalny wynik jest o 2 pkt. proc. niższy niż w ostatnich dwóch latach, gdy mierzony przez amerykańską firmę Gallup światowy wskaźnik zaangażowania sięgał 23 proc. i był na najwyższym poziomie od 12 lat.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Rynek pracy
Co siódmy pracownik doświadczył cyberprzemocy
Rynek pracy
Zaangażowanie pracowników rośnie, co nie zawsze jest zasługą firm
Rynek pracy
HR Business Partner – rozwojowa i dobrze płatna nisza w HR
Rynek pracy
Firmy w Polsce wyprzedzają dyrektywę o równości płac