Aktualizacja: 22.02.2025 15:21 Publikacja: 08.11.2024 05:10
Czapki z hasłem Donalda Trumpa na ławeczce w okolicach Białego Domu
Foto: Reuters/Daniel Cole
Nie. Ostrzegałem przed tym od pewnego czasu w europejskiej i amerykańskiej prasie. Mieszkam w wiosce 100 km na północ od Nowego Jorku, w dolinie rzeki Hudson. Wszyscy tu zamierzali głosować na Republikanów. Mówili, że robią to z powodu wysokiej inflacji. Ale inflacji już w USA właściwie nie ma! A walka z nią i tak nie leży w gestii prezydenta. Wspominali więc o drożyźnie, aby ukryć prawdziwy powód: bo nie lubią czarnych. Tu jest wiele hipokryzji. Elektorat trumpowy jest tak naprawdę mocno rasistowski, ksenofobiczny, antyemigracyjny. Intelektualiści w Europie i w Stanach wskazują, że Trump jest faszystą, ma ciągoty autorytarne. Jednak dla jego wyborców ważne jest zupełnie coś innego. On utożsamia pewną wizję tradycyjnej, białej Ameryki. Kamala walcząc o ratowanie demokracji nie zrozumiała, że nie to jest stawką tych wyborów. Powinna była przekonywać wyborców, że i ona będzie bronić amerykańskiej tożsamości. Na całym świecie to już nie podział na prawicę i lewicę definiuje politykę. To samo co w USA widzimy w Indiach, Brazylii czy Polsce.
Wyniki wyborów prezydenckich, które otwierają J.D. Vance’owi drogę do Białego Domu, są przypieczętowaniem jego ideologicznej transformacji. On wytyczy dalsze losy ruchu MAGA.
Kamala Harris nie powiększy swego dorobku w Kolegium Elektorskim. Według prognozy Edison Research, Donald Trump wygrał także w Arizonie, co oznacza, że w wyborach na prezydenta USA zwyciężył we wszystkich siedmiu kluczowych stanach wahających się (swing states).
W czasie pierwszej kadencji miliarder szukał współpracy z autorytetami. Teraz klucz jest inny.
Donald Trump, amerykański prezydent-elekt, poinformował kto będzie szefem personelu Białego Domu po objęciu przez niego władzy, co nastąpi 20 stycznia 2025 roku.
Premier Włoch Giorgia Meloni pochwaliła w czwartek dyrektora generalnego Tesli Elona Muska, który poparł Donalda Trumpa w kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA. Amerykańskiego biznesmena nazwała swoim „przyjacielem”.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski waha się, ale nie jest obecnie gotowy do sfinalizowania umowy o wydobyciu surowców mineralnych ze Stanami Zjednoczonymi z powodu „szeregu problematycznych kwestii” w ramach proponowanej umowy - donosi Sky News, powołując się na anonimowych ukraińskich urzędników wysokiego szczebla.
Hamas przekazał w sobotę rano Czerwonemu Krzyżowi w Rafah na południu Strefy Gazy dwóch kolejnych izraelskich zakładników. To Awera Mengistu, który od dekady przetrzymywany był w Strefie Gazy. Drugi z zakładników to Tal Szoham, porwany podczas ataku 7 października 2023 r. Wśród osób, które mają zostać uwolnione jest także inny zakładnik, przetrzymywany od dziesięciu lat, Hiszam al-Sajed. Przed południem Hamas zwolnił kolejnych trzech więźniów: Eliję Cohena, Omera Szema Towa i Omera Wenkerta.
Ponad połowa Polaków uważa, że Polska nie powinna przekazywać Ukrainie więcej broni - wynika z sondażu pracowni Opinia24.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
Prezesi największych koncernów turystycznych w Niemczech opowiedzieli się przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec (AfD). Martwią się o sytuację gospodarczą kraju, a szef TUI wprost apeluje do swoich pracowników, żeby w żadnym wypadku nie głosowali na tę partię.
Agencja Associated Press pozwała trzech urzędników administracji Trumpa w związku z odmową dostępu do wydarzeń prezydenckich. W pozwie agencja powołuje się na wolność słowa, prosi też sędziego o uchylenie zakazu.
Elon Musk może być o krok od uratowania swojej wartej 44 miliardy dolarów inwestycji w serwis X. Reklamodawcy wracają, a wycena firmy rośnie. „Najlepszą rzeczą, jaka mu się przydarzyła, było postawienie na Trumpa” – mówi jeden z ekspertów.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas