Sąd Najwyższy czeka rewolucja. Mniej izb, zmiana wyboru pierwszego prezesa czy okrojenie uprawnień prezydenta to wstępne założenia reformy, nad którą pracę rozpoczęła właśnie komisja kodyfikacyjna. – Będzie nowocześniej i efektywniej – zapewniają autorzy.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy na nowo przeliczą, co im się opłaca. Część ryczałtowców przejdzie na skalę albo liniowy PIT. Pracowników może kusić samozatrudnienie.
Również przedsiębiorcom będzie łatwiej o zwolnienie od kosztów.
W ramach egzaminu z języka obcego tegoroczni maturzyści w przeważającej większości wybrali język angielski. Co znajdzie się w arkuszu egzaminacyjnym? Jakie są wymagania, punktacja i przewidywany czas pracy? Jak przebiega ustna matura z języka angielskiego?
Od 28 czerwca wchodzą w życie przepisy ustawy nazywanej polskim Aktem o Dostępności. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania wybranych produktów i usług do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
"Aprobowane przez premiera działania ministra Adama Bodnara można przyrównać do niechlubnych praktyk organów PRL w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku" - napisała I prezesa Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska w opublikowanym na stronie SN stanowisku. To reakcja na decyzję MS o odwołaniu rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba.
Zakaz robienia zdjęć obiektów strategicznych musi być odczytany w kontekście innych norm prawa. Słowa Komendanta Głównego Policji zwiastują jednak ryzyko całkowicie arbitralnych ocen.
Gdyby w takim tempie, jak zespół Brzoski dereguluje, można było reformować państwo, bylibyśmy największą potęgą świata.
Jeżeli politycy o tym nie pamiętają, to warto im przytoczyć niegdysiejszą wypowiedź Leszka Millera, że „nie rządzi się do końca świata”.
Niezależność prawnika nie jest dana raz na zawsze. Wymaga ciągłej troski, czujności i przeciwdziałania wszelkim formom nacisku – zarówno politycznego, jak i ekonomicznego - pisze wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart przy okazji konferencji „Rola społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praworządności".
Czy przedstawiciele Narodu mogą robić reset nie tylko w rządzie i spółkach Skarbu Państwa, ale i w sądach? Wtedy trzeba byłoby przyznać, że PiS mogło dziesięć lat temu zrobić taki reset, jaki dziś chce zrobić PO.
Choć można odnieść wrażenie, że obecny minister sprawiedliwości Adam Bodnar gros uwagi poświęca sądownictwu, to jak przychodzi co do czego, forsuje przepisy tak samo krępujące ręce sędziom jak jego poprzednik.
Nie trzeba być ani prawnikiem, ani bacznym obserwatorem polskiej sceny politycznej, by dojść do wniosku, że polski kodeks wyborczy już od dawna nie przystaje do rzeczywistości.
Sędziowie karni muszą być odważnymi ludźmi, niezależnie od kalibru spraw, jakimi się zajmują – mówi Piotr Hofmański, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego, poszukiwany przez rosyjskie MSZ.
Czas pobytu w opozycji to prawo do krytyki i przedstawiania alternatywnych rozwiązań, ale nie prawo do gróźb i wymuszeń.
Czasem łatwiej zbudować nowy dom niż poświęcać czas i środki na remont ruiny, czyli absurdy ustawy o komornikach sądowych.
Ponad czterdzieści organizacji wystosowało apel do premiera Donalda Tuska w sprawie Centralnego Rejestru Umów. Rząd planuje podnieść dolny limit wartości umów publikowanych w rejestrze z przewidywanych początkowo 500 zł do 10 tys. zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas