Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Do kiedy wniosek?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich już 18 maja. Osoby, które chcą oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Trzeba pamiętać, by nie przegapić terminu.

Publikacja: 29.04.2025 06:21

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak i do kiedy można złożyć wniosek?

Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak i do kiedy można złożyć wniosek?

Foto: Adobe Stock

Osoby, które w dniu wyborów prezydenckich planują wyjazd poza miejsce zamieszkania i tam zamierzają oddać swój głos, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Do wyboru są dwie możliwości – uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmiana miejsca głosowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak i do kiedy można złożyć wniosek?

Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów można składać do 15 maja. Dzięki takiemu zaświadczeniu wyborca może zagłosować tam, gdzie będzie przebywać w dniu wyborów. Na jego podstawie można głosować w dowolnym obwodzie do głosowania w kraju i za granicą.

Własnoręcznie podpisany wniosek należy złożyć w formie papierowej w dowolnym urzędzie gminy. W przypadku przebywania poza granicami Polski wniosek należy złożyć do właściwego konsula, a przebywając na polskim statku morskim – do właściwego kapitana statku.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować za granicą?

Przepisy nie określają wzoru wniosku. Trzeba go napisać samodzielnie podając imię i nazwisko, numer PESEL, wybory, których dotyczy i ewentualnie dane do kontaktu. Należy wziąć ze sobą dowód tożsamości.

Zaświadczenie można odebrać osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W drugim przypadku do wniosku o wydanie zaświadczenia trzeba dołączyć podpisane upoważnienie. Urząd wyda wyborcy dwa zaświadczenia - dotyczące głosowania w pierwszej i ewentualnej drugiej turze. Zaświadczenie uprawnia do jednorazowego głosowania w innej gminie, w której wyborca tymczasowo przebywa.

Z czym wiąże się pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu?

Trzeba pamiętać o tym, że wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu, są skreślani ze spisu wyborców i nie są ujęci w żadnym spisie wyborców. Zostaną wpisani na listę wyborców w dniu głosowania, w obwodzie głosowania, który wybiorą, kiedy przedstawią zaświadczenie o prawie do głosowania.

Zaświadczenia o prawie do głosowania nie można zgubić. W przypadku jego utraty, wyborca nie będzie mógł wziąć udziału w wyborach.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025: Jak zagłosować korespondencyjnie? Ważny termin

Jednorazowa zmiana miejsca głosowania

Wyborcy mogą także jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Wniosek o zmianę miejsca głosowania również należy złożyć do 15 maja. Można to zrobić osobiście w urzędzie, drogą elektroniczną, albo wysłać wniosek pocztą.

W przypadku wizyty w urzędzie trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości i przygotować Wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wzór jest dostępny na stronie www.gov.pl. Oprócz swoich danych należy w nim podać adres, pod którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów. Co istotne, wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy, w której wyborca będzie przebywać w dniu głosowania.

Można również wybrać możliwość złożenia wniosku przez internet, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl. Będą do tego potrzebne dane do logowania do profilu zaufanego. Potwierdzenie złożenia wniosku wyborca otrzyma na swoją skrzynkę ePUAP.

Należy pamiętać, że zmiana dotyczy obu tur wyborów prezydenckich. Osoby, które będą chciały złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania tylko w drugiej turze, mogą to zrobić najwcześniej na 13 dni przed i nie później niż na 3 dni przed ponownym głosowaniem, czyli do 29 maja.

Czytaj więcej

Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Termin nie jest przypadkowy

Wniosek o zmianę miejsca głosowania dotyczy także osób, które nie są ujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Wybory prezydenckie 2025. Inne ważne terminy

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. Zarejestrowanych zostało 13 kandydatów. Według kolejności alfabetycznej są to: ekonomista Artur Bartoszewicz, wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy Magdalena Biejateuroposeł Grzegorz Braunmarszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołowniaposeł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak, dziennikarz Maciej Maciak, poseł i kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, prezes IPN, kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, ekonomistka, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, dziennikarz Krzysztof Stanowskiprezydent Warszawy, kandydat KO Rafał Trzaskowski, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch, poseł i kandydat partii Razem Adrian Zandberg.

Do 5 maja 2025 roku wyborcy z niepełnosprawnością i osoby po 60. roku życia mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, a do 9 maja - złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Do 13 maja osoby przebywające za granicą mają czas, by złożyć wniosek o ujęcie ich w spisach wyborców.

Osoby, które w dniu wyborów prezydenckich planują wyjazd poza miejsce zamieszkania i tam zamierzają oddać swój głos, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Do wyboru są dwie możliwości – uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmiana miejsca głosowania.

Zaświadczenie o prawie do głosowania. Jak i do kiedy można złożyć wniosek?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie