Wybory prezydenckie 2025: Jak zagłosować korespondencyjnie? Ważny termin

Wybory prezydenckie 2025 odbędą się 18 maja. Osoby, które chcą skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, muszą jednak pamiętać o ważnym terminie, który mija znacznie wcześniej. By oddać głos w ten sposób, należy złożyć odpowiedni wniosek. Kto jest do tego uprawniony?

Publikacja: 27.04.2025 07:38

Głosowanie korespondencyjne: Kto może skorzystać? Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Głosowanie korespondencyjne: Kto może skorzystać? Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Foto: Adobe Stock

Do głosowania korespondencyjnego uprawnione są trzy grupy wyborców. Dotyczy to głównie osób z niepełnosprawnością oraz osób powyżej 60. roku życia. Po złożeniu wniosku otrzymają oni pakiet wyborczy do wysłania. 

Wybory 2025: Głosowanie korespondencyjne. Kto i do kiedy może złożyć wniosek?

Aby móc zagłosować korespondencyjnie, uprawnieni wyborcy muszą zgłosić taki zamiar do poniedziałku 5 maja 2025 roku. Mogą to zrobić trzy grupy osób. Są to:

  • osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności
  • osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat
  • osoby przebywające na kwarantannie lub izolacji

Zagłosować korespondencyjnie można jedynie na terenie kraju. Należy pamiętać, że w razie wysłania dokumentów pocztą zwykłą, o dotrzymaniu terminu rozstrzyga data wpływu zgłoszenia do komisarza wyborczego w terminie do 5 maja 2025 r. Osoby, które w dniu wyborów będą podlegać obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, mogą złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne do 13 maja 2025 r.

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować za granicą?

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu. Zgłoszenia można dokonać na kilka sposobów:

  • ustnie - osobiście w siedzibie komisarza wyborczego właściwego ze względu na adres stałego zamieszkania
  • pisemnie - wypełniając formularz z własnoręcznym podpisem, który można wysłać pocztą na adres komisarza wyborczego
  • drogą elektroniczną - wypełniając formularz oraz wysyłając go za pośrednictwem platformy ePUAP (potrzebne będą dane logowania do profilu zaufanego)
  • telefonicznie, pod numerem komisarza wyborczego - w przypadku osób z niepełnosprawnością oraz podlegających kwarantannie lub izolacji

Osoby z niepełnosprawnością do wniosku powinny dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności. Wysyłając zgłoszenie drogą elektroniczną należy dołączyć skan lub zdjęcie orzeczenia.

W przypadku wyborów prezydenta RP, zgłoszenie dotyczy też ponownego głosowania w tych wyborach. Jeśli zgłoszenie dotyczy II tury wyborów - należy dokonać go do 10. dnia przed dniem wyborów.

Czytaj więcej

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025. Pełna lista zarejestrowanych przez PKW

Pakiet wyborczy. Jak zagłosować korespondencyjnie?

Pakiet do głosowania zostanie dostarczony pocztą na adres podany w zgłoszeniu nie później niż 6 dni przed dniem wyborów, a w przypadku osób przebywających na kwarantannie najpóźniej 2 dni przed wyborami.

W pakiecie wyborczym znajdować się będzie koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na kartach do głosowania oraz instrukcja głosowania korespondencyjnego.

Po otrzymaniu pakietu należy oddać głos w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części karty do głosowania. Następnie włożyć kartę do głosowania do koperty z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i zakleić kopertę. Konieczne jest również wypełnienie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Zaklejoną „Kopertę na kartę do głosowania” oraz wypełnione oświadczenie należy włożyć do koperty zwrotnej z adresem obwodowej komisji wyborczej.

Tak przygotowaną kopertę trzeba wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie gminy lub dzielnicy wyborcy. Można również w dniu wyborów w godzinach 7.00-21.00 osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej. 

Czytaj więcej

Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Termin nie jest przypadkowy

Wybory prezydenckie 2025. Kandydaci i terminy

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. Zarejestrowanych zostało 13 kandydatów. Według kolejności alfabetycznej są to: ekonomista Artur Bartoszewicz, wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy Magdalena Biejat, europoseł Grzegorz Braun, marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia, poseł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak, dziennikarz Maciej Maciak, poseł i kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen, prezes IPN, kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, ekonomistka, była posłanka SLD Joanna Senyszyn, dziennikarz Krzysztof Stanowski, prezydent Warszawy, kandydat KO Rafał Trzaskowski, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch, poseł i kandydat partii Razem Adrian Zandberg.

Do 9 maja wyborcy z niepełnosprawnością i osoby po 60. roku życia mogą złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania. Do 13 maja osoby przebywające za granicą mogą złożyć wniosek o ujęcie ich w spisach wyborców, a do 15 maja można składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów i zmianę miejsca głosowania.

Do głosowania korespondencyjnego uprawnione są trzy grupy wyborców. Dotyczy to głównie osób z niepełnosprawnością oraz osób powyżej 60. roku życia. Po złożeniu wniosku otrzymają oni pakiet wyborczy do wysłania. 

Wybory 2025: Głosowanie korespondencyjne. Kto i do kiedy może złożyć wniosek?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo w Polsce
Chcesz skorzystać z aplikacji mObywatel podczas wyborów? Ważny komunikat
Prawo dla Ciebie
Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować za granicą?
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut