Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować za granicą?

Wybory prezydenckie już 18 maja. Swój głos będzie można oddać zarówno w kraju, jak i za granicą. W tym drugim przypadku należy wcześniej dopełnić pewnych formalności. Wyjaśniamy, na czym polega głosowanie za granicą i kto może z niego skorzystać.

Publikacja: 24.04.2025 06:38

Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować za granicą?

Wybory prezydenckie 2025: Jak głosować za granicą?

Foto: Remigiusz / Adobe Stock

Głosowanie za granicą możliwe jest na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy.

Wybory prezydenckie 2025: Kto może głosować za granicą? 

Głosowanie za granicą jest możliwe, jak wynika z informacji podanych przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW), dla wyborców, którzy w dniu wyborów są za granicą i to zarówno z powodu stałego zamieszkiwania tam, jak i czasowego przebywania, a stałego zamieszkiwania w Polsce.

Wyborcy będący za granicą swój głos będą mogli oddać w obwodach głosowania utworzonych przez Ministra Spraw Zagranicznych zgodnie z ustawą Kodeks wyborczy. Obwodów tych jest 508 i zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 2 kwietnia 2025 roku w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą. Przy każdym z obwodów wymienionych w załączniku do rozporządzenia podany został jego numer oraz wskazana została siedziba obwodowej komisji wyborczej.

Listę obwodów głosowania pobrać można ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

Czytaj więcej

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025. Pełna lista zarejestrowanych przez PKW

Głosowanie za granicą: O czym trzeba pamiętać? Jakich terminów należy dotrzymać?

Aby głosować za granicą, należy:

  • złożyć do właściwego terytorialnie konsula wniosek o ujęcie w spisie wyborców lub
  • posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Wniosek o ujęcie w spisie wyborców w obwodach głosowania, które utworzone są za granicą, można złożyć najpóźniej w piątym dniu przed dniem wyborów, czyli 13 maja. Można to zrobić na jeden z trzech sposobów:

  • za pośrednictwem usługi elektronicznej eWybory (sposób rekomendowany przez MSZ);
  • w postaci papierowego wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem i złożonego osobiście lub korespondencyjnie;
  • przy użyciu poczty elektronicznej – poprzez przesłanie na adres e-mail właściwego urzędu konsularnego fotografii lub skanu wniosku z własnoręcznym podpisem.

W zgłoszeniu należy podać:

  • nazwisko i imię (imiona),
  • numer PESEL,
  • numer ważnego polskiego paszportu lub – na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, do których można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego – numer ważnego polskiego dowodu osobistego,
  • adres pobytu za granicą,
  • dane kontaktowe (numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej).

Natomiast aby otrzymać za granicą zaświadczenie o prawie do głosowania, należy najpóźniej w trzecim dniu przed dniem wyborów, czyli do 15 maja do właściwego terytorialnie konsula złożyć papierowy wniosek opatrzony własnoręcznym podpisem. Trzeba przy tym pamiętać, że otrzymanie zaświadczenia o prawie od głosowania uniemożliwia złożenie wniosku o ujęcie w spisie wyborców. Zaświadczenie to daje bowiem możliwość głosowania w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą.

Czytaj więcej

Kiedy będą wybory prezydenckie 2025? Termin nie jest przypadkowy

Głosowanie za granicą w II turze wyborów prezydenckich: Ważne terminy

Osoba, która nie wzięła udziału za granicą w I turze wyborów prezydenckich, będzie mogła w przypadku II tury złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą. Będzie miała na to czas do 27 maja.

Ponadto wszystkie osoby, które przed I turą wyborów prezydenckich zostaną ujęte w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, pozostaną w nim w przypadku II tury wyborów. W tej sytuacji, aby głosować w innym obwodzie, w tym w miejscu stałego zamieszkania, osoby te będą musiały złożyć jeden z poniższych wniosków:

  • o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania – do konsula lub w dowolnie wybranym urzędzie gminy, najpóźniej do 29 maja;
  • o ujęcie w spisie wyborców – do właściwego konsula, najpóźniej do 27 maja;
  • o zmianę miejsca głosowania – do właściwego urzędu gminy, najpóźniej do 29 maja.

eWybory: Co to za usługa?

eWybory to usługa elektroniczna uruchomiona 9 kwietnia i umożliwiająca wyborcom za granicą zgłoszenie się do spisu wyborców bez konieczności wychodzenia z domu. Mogą to zrobić do 13 maja. Aby skorzystać z usługi, nie jest wymagane posiadanie podpisu elektronicznego, zaufanego czy kwalifikowanego.

Czytaj więcej

Nowy sondaż: Karol Nawrocki ucieka Sławomirowi Mentzenowi. Dogania Rafała Trzaskowskiego

Osoba korzystająca z usługi eWybory w pierwszej kolejności wybiera dogodny dla siebie obwód głosowania. Następnie zobowiązana jest wprowadzić wymagane dane, które są weryfikowane przez system dzięki komunikacji z rejestrami państwowymi. Do weryfikacji tożsamości niezbędne jest podanie nazwiska rodowego matki.

Warto pamiętać o tym, że usługa eWybory nie umożliwia głosowania przez internet, a jedynie zgłoszenie się do spisu wyborców. Aby zagłosować, należy udać się do lokalu wyborczego.

Wybory prezydenckie 2025: Kiedy? Kto kandyduje?

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jednak głosowanie w obwodach utworzonych na terytorium Ameryki Północnej i Ameryki Południowej odbędzie się 17 maja. Ewentualna II tura wyborów prezydenckich będzie miała miejsce 1 czerwca. W wyborach, jak wynika z informacji podanych przez PKW, startuje 13 kandydatów:

Głosowanie za granicą możliwe jest na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy.

Wybory prezydenckie 2025: Kto może głosować za granicą? 

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce