Badania pokazują, że aż 66,2 proc. ankietowanych jest zainteresowana kampanią wyborczą. Zdecydowanie zainteresowani politycznym wydarzeniami poprzedzającymi kampanię wyborczą są wyborcy opozycji – PiS i Konfederacji (39 proc.), a w mniejszym stopniu partii rządzących – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Lewicy (30 proc.). Przedwyborczą kampanią śledzą najbardziej mieszkańcy małych miejscowości, do 50 tys. (46 proc.) i wyborcy powyżej 70. roku życia (63 proc.). Kampania bardziej interesuje kobiety (69 proc.) niż mężczyzn (63 proc.).
Czytaj więcej
Rafał Trzaskowski prowadzi w sondażu prezydenckim przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtua...
Kampania wyborcza wciąga Polaków
– Polacy interesują się polityką. Odnaleźliśmy się w systemie partyjnym, a wybór jest duży – mówi nam politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert uważa, że Polacy uprawieni do głosowania w większości pójdą na wybory, gdyż „angażują się politycznie” czemu nawet nie przeszkodziła śmierć papieża, święta, majówka czy wiosenna pogoda. – Wydarzenia związane ze śmiercią papieża nie będą miały znaczenia na kampanię wyborczą, a tym bardziej wynik tych wyborów. Polska się laicyzuje – zwraca uwagę prof. Chwedoruk.
Ekspert twierdzi, że nie można porównać reakcji Polaków po śmierci Jana Pawła II z sytuacją po śmierci Franciszka. – Odejście Jana Pawła II interesowało nas, bo był po pierwsze Polakiem, a dopiero w drugiej kolejności papieżem – uważa politolog.