Zostało już tylko kilka dni. Jakie kary grożą za nierozliczenie PIT w terminie?

Już niebawem, bo 30 kwietnia, mija termin rozliczania PIT. Jest to jeden z podstawowych obowiązków każdego podatnika. Jego niedopełnienie w wyznaczonym czasie może mieć mniej lub bardziej poważne konsekwencje.

Publikacja: 21.04.2025 07:25

Osoby, które nie złożą PIT w terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami

Osoby, które nie złożą PIT w terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami

Foto: Adobe Stock

Obowiązek rozliczenia PIT dotyczy zarówno osób, które pracują na etacie, prowadzą działalność gospodarczą, jak i tych, którzy uzyskują dochody z innych źródeł, np. wynajmu nieruchomości. Zeznanie można złożyć drogą elektroniczną, wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego.

Te osoby nie muszą obawiać się opóźnień z rozliczeniem PIT

Jedną z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych form rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT, udostępniana przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową. W tym roku można z niej korzystać również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urzędu Skarbowego. Od 15 lutego w usłudze zostały udostępnione podatnikom zeznania podatkowe za 2024 r., wypełnione na podstawie danych posiadanych przez KAS. Mowa o PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, oświadczeniach PIT-OP oraz informacjach PIT-DZ. 

Należy dodać, że dane w zeznaniach mogą być niepełne. Nie zawierają np. ulg z tytułu darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne lub termomodernizację. Chcąc uzupełnić te informacje lub zmienić jakiekolwiek dane, można przygotować PIT samodzielnie, od zera lub zmienić niektóre pozycje w zeznaniu, które zostało przygotowane przez KAS w naszym imieniu. Warto wiedzieć, że w przypadku osób, które do 30 kwietnia nie podejmą żadnych działań związanych z PIT-37 lub PIT- 38 (nie zaakceptują ani nie odrzucą dokumentu), zeznanie przygotowane w usłudze zostanie automatycznie zaakceptowane i złożone. Nie ma zatem ryzyka, że spóźnimy się z rozliczeniem.

Czytaj więcej

Korzystasz z usługi Twój e-PIT? Te ulgi musisz wpisać sam

Co jeśli wprowadziliśmy zmiany w dokumencie, ale ich nie zaakceptowaliśmy? W takim przypadku automatycznej akceptacji nie będzie podlegało skorygowane zeznanie, ale zeznanie, które zostało pierwotnie przygotowane dla nas przez administrację skarbową.

Niestety automatyczna akceptacja nie obejmuje wszystkich rodzajów PIT. Osoby, które rozliczają się na podstawie PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz informacji PIT-DZ muszą uzupełnić dokumenty, zaakceptować je oraz samodzielnie wysłać. Poza tym w usłudze Twój e-PIT nie są automatycznie akceptowane zeznania, które odrzuciliśmy, zeznania, w których wykazane są wyłącznie przychody zwolnione (np. ulga dla młodych, ulga dla pracujących seniorów, ulga na powrót, czy też ulga dla rodzin 4+) oraz zapisane „kopie robocze”. Jeśli zatem spóźnimy się ze złożeniem tych rozliczeń, trzeba liczyć się z konsekwencjami.

Co grozi za niezłożenie PIT w terminie?

Niezłożenie deklaracji w terminie z reguły jest traktowane jako wykroczenie skarbowe i w związku z tym podlega karze grzywny. Jeśli jednak czyny podatnika w większym stopniu przyczyniły się do uszczuplenia należnego podatku, kara może być dotkliwsza. Należy w tym przypadku odwołać się do Kodeksu karnego skarbowego. W art. 54 czytamy, że:

§ 1.  Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania, lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 2.  Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3.  Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Kara grzywny może być wymierzona w wysokości od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. O wykroczeniu skarbowym mówimy w momencie, gdy kwota niezapłaconego podatku nie przekracza 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2025 r. jest to 23 330 zł). Powyżej tej kwoty mamy już do czynienia z przestępstwem skarbowym.

Podatnik, który nie złożył deklaracji w terminie i spóźnił się z zapłatą należnego podatku, będzie musiał także pokryć koszty odsetek. Są one naliczane za każdy dzień zwłoki od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku. Wysokość odsetek można obliczyć za pomocą kalkulatora, który jest dostępny na stronie podatki.gov.pl.

Czytaj więcej

Z jakich ulg można skorzystać w zeznaniu rocznym PIT?

Co zrobić, gdy nie złożymy deklaracji w terminie?

Osoby, które zorientują się, że przegapiły termin składania zeznania rocznego, powinny jak najszybciej złożyć deklarację PIT. Jeśli okaże się, że mamy podatek do zapłaty, należy obliczyć wysokość odsetek za opóźnienie i jak najszybciej dokonać wpłaty. Następnie warto złożyć do urzędu skarbowego tzw. czynny żal. Jest to dokument, w którym wyrażamy skruchę z powodu popełnienia czynu zabronionego. Zgodnie z art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Czynny żal można złożyć drogą elektroniczną przez e-PUAP lub e-Urząd Skarbowy. Warto zrobić to jak najszybciej. Jeśli organ skarbowy rozpocznie już czynności w naszej sprawie i dopiero w tym momencie złożymy czynny żal, będzie on już bezskuteczny. Dla przypomnienia, osoby, które rozliczają się po terminie, wciąż mają prawo do skorzystania z ulg i odliczeń. Nie będą jednak mogły przekazać 1,5 proc. wybranej OPP.

Czytaj więcej

Dostałeś maila z informacją o nadpłacie PIT? Ministerstwo Finansów ostrzega

Obowiązek rozliczenia PIT dotyczy zarówno osób, które pracują na etacie, prowadzą działalność gospodarczą, jak i tych, którzy uzyskują dochody z innych źródeł, np. wynajmu nieruchomości. Zeznanie można złożyć drogą elektroniczną, wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego.

Te osoby nie muszą obawiać się opóźnień z rozliczeniem PIT

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Podatki
Kiedy emeryci muszą składać PIT, a kiedy są zwolnieni z tego obowiązku?
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze