Obowiązek rozliczenia PIT dotyczy zarówno osób, które pracują na etacie, prowadzą działalność gospodarczą, jak i tych, którzy uzyskują dochody z innych źródeł, np. wynajmu nieruchomości. Zeznanie można złożyć drogą elektroniczną, wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście do urzędu skarbowego.
Te osoby nie muszą obawiać się opóźnień z rozliczeniem PIT
Jedną z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych form rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT, udostępniana przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową. W tym roku można z niej korzystać również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urzędu Skarbowego. Od 15 lutego w usłudze zostały udostępnione podatnikom zeznania podatkowe za 2024 r., wypełnione na podstawie danych posiadanych przez KAS. Mowa o PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, oświadczeniach PIT-OP oraz informacjach PIT-DZ.
Należy dodać, że dane w zeznaniach mogą być niepełne. Nie zawierają np. ulg z tytułu darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne lub termomodernizację. Chcąc uzupełnić te informacje lub zmienić jakiekolwiek dane, można przygotować PIT samodzielnie, od zera lub zmienić niektóre pozycje w zeznaniu, które zostało przygotowane przez KAS w naszym imieniu. Warto wiedzieć, że w przypadku osób, które do 30 kwietnia nie podejmą żadnych działań związanych z PIT-37 lub PIT- 38 (nie zaakceptują ani nie odrzucą dokumentu), zeznanie przygotowane w usłudze zostanie automatycznie zaakceptowane i złożone. Nie ma zatem ryzyka, że spóźnimy się z rozliczeniem.
Czytaj więcej
Usługa Twój e-PIT, umożliwiająca złożenie rocznej deklaracji podatkowej online, jest dużym ułatwi...
Co jeśli wprowadziliśmy zmiany w dokumencie, ale ich nie zaakceptowaliśmy? W takim przypadku automatycznej akceptacji nie będzie podlegało skorygowane zeznanie, ale zeznanie, które zostało pierwotnie przygotowane dla nas przez administrację skarbową.