Kiedy emeryci muszą składać PIT, a kiedy są zwolnieni z tego obowiązku?

Do końca lutego ZUS i KRUS powinny przesłać emerytom roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o uzyskanych dochodach na formularzu PIT-11A. Na podstawie tych dokumentów część emerytów powinna złożyć zeznanie podatkowe. Kogo dotyczy ten obowiązek, a kto jest z niego zwolniony?

Publikacja: 23.02.2025 10:04

Emeryci, którzy otrzymają z ZUS-u lub KRUS-u formularz PIT-11A, powinni samodzielnie rozliczyć się z

Emeryci, którzy otrzymają z ZUS-u lub KRUS-u formularz PIT-11A, powinni samodzielnie rozliczyć się z fiskusem

Foto: Adobe Stock

Emeryci, którzy zastanawiają się, czy powinni rozliczyć się z fiskusem, powinni w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj formularza, jaki otrzymali z ZUS-u lub KRUS-u.

PIT-40A. Czy trzeba go rozliczać?

Zeznania podatkowego nie muszą składać emeryci, którzy:

  • otrzymają tylko jeden PIT, będzie to PIT-40A;
  • nie korzystają z ulg podatkowych;
  • nie uzyskiwali dochodów z innych źródeł niż emerytura (mających wpływ na kwotę podatku, jaką obliczył organ rentowy w PIT-40A).

W tej sytuacji rozliczenie dokonane przez organ emerytalno-rentowy (ZUS, KRUS itd.) na formularzu PIT-40A jest wystarczające.

Czytaj więcej

Zmiany w darmowych lekach. Łatwiej o receptę, ale te warunki nadal trzeba spełnić

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w opublikowanym niedawno komunikacie przypomniała jednak emerytom, że jeżeli otrzymali nie tylko PIT-40A lub chcą np. rozliczyć się z małżonkiem lub skorzystać z ulg i odliczeń (np. ulgi rehabilitacyjnej) – muszą złożyć samodzielnie zeznanie podatkowe.

Jakie obowiązki ma emeryt, który otrzyma PIT-11A?

Emeryci, którzy otrzymają z ZUS-u lub KRUS-u informację o uzyskanych dochodach na formularzu PIT-11A, powinni rozliczyć się samodzielnie ze skarbówką. „Jeśli oprócz tej informacji otrzymasz inne PIT-y od płatników (np. PIT-11 od zleceniodawcy), to dochody z tych PIT-ów również uwzględniasz w swoim zeznaniu. Jeśli dochody wykazane na informacjach od płatników stanowią Twoje jedyne dochody, to właściwym formularzem do rozliczenia jest PIT-37” – czytamy w komunikacie KAS.

W niektórych przypadkach właściwym formularzem będzie jednak PIT-36. Jak czytamy na rządowej stronie podatki.gov.pl, dotyczy to osób, które oprócz dochodów uzyskanych za pośrednictwem płatnika, uzyskują dochody za granicą, prowadzą działalność nierejestrową, działy produkcji rolnej lub działalność gospodarczą.

Czytaj więcej

Jak rozliczyć PIT za 2024 rok? Poradnik krok po kroku: Twój e-PIT oraz aplikacja

Jak emeryci mogą składać zeznania podatkowe za 2024 r.?

Emeryci składający zeznania podatkowe za 2024 r. mogą to zrobić dokładnie w ten sam sposób, jak pozostali podatnicy. Do wyboru jest kilka metod:

  • elektronicznie, za pomocą usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie można znaleźć automatycznie wygenerowane zeznanie uzupełnione danymi z informacji od płatników, w tym informacjami z PIT-11A;
  • elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje;
  • tradycyjnie, wypełniając formularz w formie papierowej i zanosząc go lub wysyłając do urzędu skarbowego.

„Jeśli do 30 kwietnia nie złożysz zeznania w usłudze Twój e-PIT, nie odrzucisz go, albo nie złożysz zeznania w inny sposób (np. papierowo), zeznanie przygotowane w usłudze Twój e-PIT zostanie zaakceptowane automatycznie z upływem 30 kwietnia” – wyjaśnia KAS.

Czytaj więcej

Zmiany w skierowaniach do sanatorium. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Zwrot nadpłaty oraz rozliczenie niedopłaty podatku

Jeżeli z zeznania złożonego elektronicznie wynika nadpłata podatku, emeryci – podobnie jak wszyscy inni podatnicy - otrzymają jej zwrot w terminie do 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy. „Jeśli z zeznania wynika niedopłata, musisz ją zapłacić w terminie do 30 kwietnia. Jeśli niedopłata wynika z PIT-40A organ rentowy pobierze ją z emerytury lub renty wypłacanej za marzec lub kwiecień br.” – wyjaśnia KAS.

Jak emeryt może przekazać 1,5 proc. podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)?

Każdy emeryt ma możliwość przekazania 1,5 proc. podatku na wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego. Dotyczy to również osób, które otrzymały z ZUS-u lub KRUS-u PIT-40A i nie muszą składać zeznania podatkowego. W tej sytuacji możliwe są dwa scenariusze:

  1. Jeśli emeryt we wcześniejszych latach przekazywał 1,5 proc. podatku wybranej OPP i w zeznaniu za ten rok chce również dokonać takiej darowizny (a dana OPP cały czas znajduje się w Wykazie OPP), nie musi nic robić. „Urząd skarbowy zrobi to za Ciebie” – informuje emerytów KAS.
  2. Osoby, które chcą przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz innej OPP niż w ubiegłym roku, powinny złożyć zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 albo oświadczenie PIT-OP. Można to zrobić w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, można też skorzystać z wersji papierowej.

Emeryci, którzy zastanawiają się, czy powinni rozliczyć się z fiskusem, powinni w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj formularza, jaki otrzymali z ZUS-u lub KRUS-u.

PIT-40A. Czy trzeba go rozliczać?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Podatki
Dostałeś maila o „zwrocie podatku”? Urząd skarbowy ostrzega
Podatki
W ten sposób najszybciej rozliczysz PIT. Ile trzeba czekać na zwrot podatku?
Praca, Emerytury i renty
Niższa kwota 13. emerytury? Ci seniorzy mogą starać się o zwrot zaliczki
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego