Zmiany w skierowaniach do sanatorium. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Problematyczną kwestią dla osób chcących skorzystać z leczenia w sanatorium jest często długi czas oczekiwania na rozpatrzenie skierowania. Minister Zdrowia przygotował projekt, dzięki któremu cały proces ma stać się szybszy i łatwiejszy.

Publikacja: 21.02.2025 07:10

Zmiany w skierowaniach do sanatorium już w tym roku?

Zmiany w skierowaniach do sanatorium już w tym roku?

Foto: snowing12 / Adobe Stock

W Rządowym Centrum Legislacji 18 lutego 2025 roku pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Aktualnie został skierowany do konsultacji publicznych.

Zmiany w skierowaniach do sanatorium

Projekt zakłada zmiany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 roku w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Par. 3 ust. 2 ma otrzymać brzmienie: „Po dokonaniu rejestracji skierowania w postaci papierowej w sposób określony w ust. 1 lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, lub lekarz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej po odbytym kursie z zakresu podstaw balneologii, lub lekarz specjalista w dziedzinie reumatologii lub ortopedii po odbytym kursie z zakresu podstaw balneologii, zwany dalej »lekarzem specjalistą«, zatrudniony w komórce organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej”.

Czytaj więcej

Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego

Ponadto w par. 9a po pkt 2 ma pojawić się punkt 2a, stanowiący, że skierowanie w postaci elektronicznej zawierać ma także tryb realizacji świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.

Nowe brzmienie otrzymać ma także załącznik do rozporządzenia, który określa wzór skierowania do sanatorium.

Skierowania rozpatrywane po terminie. Więcej lekarzy rozwiąże problem?

Cały proces wyjazdu do sanatorium aktualnie może być skomplikowany i przedłużany. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, przekazuje je do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie następnie jest ono rejestrowane. Kolejny krok to potwierdzenie, że leczenie lub rehabilitacja w sanatorium przyniesie określony cel. Aktualnie może się tym zająć jedynie lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudniony w komórce organizacyjnej oddziału wojewódzkiego NFZ. Specjalista ten ocenia celowość skierowania oraz orzeka rodzaj i zakres leczenia lub rehabilitacji.

Czytaj więcej

Duże zmiany w rachunkach za wodę i ścieki. Jest projekt nowych przepisów

Z powodu niedoborów kadry lekarskiej proces ten trwa długo i przekracza wynikające z rozporządzenia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową terminy. Jak czytamy w uzasadnieniu, „zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Fundusz wynika, że około 25 proc. skierowań, które wpłynęły do wszystkich oddziałów wojewódzkich Funduszu – w prawie rocznej perspektywie czasu prowadzenia procesu potwierdzania skierowań – zostało ocenionych z przekroczeniem 30-dniowego terminu ich rozpatrzenia […]. W czterech oddziałach wojewódzkich Funduszu odnotowano, że ten odsetek przekracza aż 70 proc.”.

Balneologia i medycyna fizykalna lub rehabilitacja to bardzo wąska specjalizacja, dlatego zdecydowano się na rozszerzenie katalogu specjalizacji lekarzy, którzy dokonują aprobaty skierowań. Po wejściu w życie rozporządzenia mogliby to robić także lekarze specjaliści w dziedzinie chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej, w dziedzinie reumatologii lub ortopedii – po odbytym kursie z podstaw balneologii.

Takie rozwiązanie może sprawić, że uda się zwiększyć liczbę lekarzy w oddziałach wojewódzkich NFZ i terminowo potwierdzać celowość skierowania do sanatorium.

Czytaj więcej

L4 na nowych zasadach? Nowelizacja przepisów wprowadzi duże zmiany

Skierowanie do sanatorium z informacją o trybie leczenia

Zmiany dotyczyć mają również samego skierowania w postaci elektronicznej – dodany pkt 2a ma sprawić, że skierowanie zawierać będzie również informację o trybie leczenia, czyli o tym, czy pacjent skierowany jest na leczenie stacjonarne, czy ambulatoryjne. Obecnie to pacjenci sami informują właściwy oddział NFZ, natomiast zmiany w tym zakresie usprawnią obsługę skierowań i przyspieszą proces.

Nowe skierowanie papierowe

Aktualnie skierowanie w postaci papierowej jest wystawiane i potwierdzane tylko w przypadku:

  • braku dostępu do systemu teleinformatycznego;
  • gdy dotyczy świadczenia, które ma być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju.

Czytaj więcej

Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie lepsza ochrona pracowników?

Jednak zmiany wprowadzone w skierowaniu elektronicznym przyczyniły się także do zmian we wzorze papierowym, by zawarte informacje były spójne. Zaktualizowany wzór jest dołączony do projektu.

Zmiany w skierowaniach do sanatorium. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 30 czerwca 2025 roku, z wyjątkiem par. 1 pkt 1 (dotyczącego rozszerzenia katalogu lekarzy specjalistów), który wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

W Rządowym Centrum Legislacji 18 lutego 2025 roku pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Aktualnie został skierowany do konsultacji publicznych.

Zmiany w skierowaniach do sanatorium

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego