Projekt nowelizacji Kodeksu pracy trafił do konsultacji pod koniec stycznia tego roku. Dokument zawiera propozycje, które mogą zwiększyć ochronę m.in. ofiar mobbingu, dyskryminacji oraz nierównego traktowania.
Zmiana definicji mobbingu?
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został 20 stycznia przesłany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. W projekcie dokonano uproszczenia i doprecyzowania definicji mobbingu, definiowanego jako „zachowania polegające na uporczywym nękaniu pracownika” (w tym zachowania fizyczne, werbalne lub pozawerbalne). Wyliczono również działania, które mogą być uznawane za przejaw mobbingu:
- upokarzanie lub uwłaczanie,
- zastraszanie,
- zaniżanie oceny przydatności zawodowej pracownika,
- nieuzasadniona krytyka, poniżanie lub ośmieszanie pracownika,
- utrudnianie funkcjonowanie w środowisku pracy,
- izolowanie pracownika lub wyeliminowanie z zespołu.
Czytaj więcej
Na portalu e-Urzędu Skarbowego pojawił się komunikat dotyczący powrotu popularnego typu oszustwa. W wirtualnych skrzynkach pocztowych mogą pojawić się maile o potencjalnie niebezpiecznej zawartości. Na jakie wiadomości należy uważać?
W projekcie nowelizacji zdefiniowano uporczywość nękania, wskazując na działania „powtarzalne, nawracające lub stałe”. Za mobbing będzie także uznane m. in.: