Trwają prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Będzie lepsza ochrona pracowników?

Czy ofiary mobbingu uzyskają lepszą ochronę? Obecnie konsultowany jest nowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy. W dokumencie pojawiła się m.in. nowa definicja mobbingu. Doprecyzowano też kwestie związane z zadośćuczynieniem za mobbing.

Publikacja: 20.02.2025 07:01

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada m.in. lepszą ochronę ofiar mobbingu

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada m.in. lepszą ochronę ofiar mobbingu

Foto: Adobe Stock

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy trafił do konsultacji pod koniec stycznia tego roku. Dokument zawiera propozycje, które mogą zwiększyć ochronę m.in. ofiar mobbingu, dyskryminacji oraz nierównego traktowania.

Zmiana definicji mobbingu?

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został 20 stycznia przesłany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. W projekcie dokonano uproszczenia i doprecyzowania definicji mobbingu, definiowanego jako „zachowania polegające na uporczywym nękaniu pracownika” (w tym zachowania fizyczne, werbalne lub pozawerbalne). Wyliczono również działania, które mogą być uznawane za przejaw mobbingu:

  • upokarzanie lub uwłaczanie,
  • zastraszanie,
  • zaniżanie oceny przydatności zawodowej pracownika,
  • nieuzasadniona krytyka, poniżanie lub ośmieszanie pracownika,
  • utrudnianie funkcjonowanie w środowisku pracy,
  • izolowanie pracownika lub wyeliminowanie z zespołu.

Czytaj więcej

Dostałeś maila o „zwrocie podatku”? Urząd skarbowy ostrzega

W projekcie nowelizacji zdefiniowano uporczywość nękania, wskazując na działania „powtarzalne, nawracające lub stałe”. Za mobbing będzie także uznane m. in.:

  • nieumyślne zachowanie wobec pracownika, które może wywołać konkretny skutek, niezależnie od jego faktycznego wystąpienia,
  • nakazanie innej osobie podejmowania ww. zachowań (czyli m.in. zastraszania, upokarzania, izolowania pracownika).

Co istotne, przy ocenie zachowań, które mogą być uznane za mobbing, będzie brany pod uwagę zarówno rodzaj obiektywnego oddziaływania, jak i subiektywne odczucia lub reakcje pracownika.

Zadośćuczynienie za mobbing i nierówne traktowanie

W projekcie nowelizacji pojawił się zapis dający pracownikowi doświadczającemu mobbingu prawo do dochodzenia od pracodawcy zadośćuczynienia w wysokości nie niższej niż wysokość wynagrodzenia za okres 6 miesięcy lub odszkodowania. Zaproponowano jednocześnie, że pracodawca nie poniesie odpowiedzialności za mobbing, o ile wykaże, że spełnił obowiązek dotyczący aktywnego i stałego przeciwdziałania mobbingowi (m.in. działania prewencyjne, wykrywanie oraz właściwe reagowanie, działania naprawcze, wsparcie osób dotkniętych mobbingiem), a zachowania te nie pochodziły od przełożonego pracownika.

Czytaj więcej

Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?

Projekt uwzględnia również propozycje dotyczące zapisów związanych z nierównym traktowaniem oraz dyskryminacją. Zgodnie z treścią projektu, o zadośćuczynienie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, może ubiegać się osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Jeżeli doszło do wielokrotnego naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, sąd może zasądzić zadośćuczynienie w kwocie wyższej.

Ekspertka: Zmiany idą w dobrym kierunku

Eksperci komentujący propozycje zawarte w projekcie chwalą m.in. doprecyzowanie definicji mobbingu. - Projekt ustawy idzie w bardzo dobrym kierunku. Przede wszystkim cieszy to, że zrezygnowano z przesłanki długotrwałości mobbingu - wyjaśnia dla PAP radca prawny dr Monika Wieczorek. Ekspertka oceniła też pozytywnie propozycję zwiększenia sankcji za mobbing. Zaznaczyła jednocześnie, że obawia się, że opisana w projekcie propozycja może okazać się w praktyce maksymalnym odszkodowaniem, jakie pracownik będzie mógł uzyskać.

Zdaniem ekspertki, inwestycja w politykę antymobbingową (m.in. prewencja, szkolenia, ankiety wśród pracowników) jest pod wieloma względami korzystna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. - To, że dobra atmosfera zwiększa efektywność pracy, to nie jest tylko frazes. Pracownicy mają coraz większą świadomość swoich praw i coraz częściej decydują się na zgłaszanie mobbingu - wyjaśnia Wieczorek. I dodaje: - Młode pokolenie jest bardziej świadome swoich praw i między innymi dlatego trudniej teraz zamiatać takie sprawy pod dywan.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy trafił do konsultacji pod koniec stycznia tego roku. Dokument zawiera propozycje, które mogą zwiększyć ochronę m.in. ofiar mobbingu, dyskryminacji oraz nierównego traktowania.

Zmiana definicji mobbingu?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego