Ministerstwo Zdrowia przypomniało w specjalnym komunikacie, że 14 lutego weszła w życie ustawa z 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Szybszy dostęp do recept na bezpłatne leki
Pacjenci uprawnieni do bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży oraz seniorów 65+ będą mogli szybciej i łatwiej uzyskać receptę (m.in. w prywatnych gabinetach lekarskich). Zgodnie z zapisami ustawy recepty z uprawienie dodatkowym “S” lub “DZ” będą mogły wystawiać osoby uprawnione do wystawiania recept w ramach wykonywanego zawodu, czyli:
- lekarze dowolnej specjalizacji (działający w ramach NFZ lub prywatnie), posiadający prawo wykonywania zawodu,
- lekarze emeryci - w zakresie recept pro auctore albo pro familiae,
- pielęgniarki - w ramach wykonywanej praktyki zawodowej, niezależnie od tego czy działają w ramach zatrudnienia w podmiocie leczniczym, czy prywatnie,
- felczerzy (felczer/starszy felczer) - na tych samych zasadach, na jakich dotychczas mogli wystawiać recepty z refundacją,
- farmaceuci – w takim samym zakresie, w jakim posiadają prawo do wystawiania recept farmaceutycznych.
Czytaj więcej
Problematyczną kwestią dla osób chcących skorzystać z leczenia w sanatorium jest często długi czas oczekiwania na rozpatrzenie skierowania. Minister Zdrowia przygotował projekt, dzięki któremu cały proces ma stać się szybszy i łatwiejszy.
W komunikacie z 13 lutego MZ wyjaśnia, że zmiana zasad dotyczących programu “leki -18/65+” ma na celu “eliminacje barier prawnych w tym programie sprowadzających się do umożliwienia tylko części lekarzy wystawiania recept jako bezpłatnych”.