Weszły w życie zmiany w darmowych lekach. Jest łatwiej, ale te wymogi nadal trzeba spełnić

W połowie lutego weszły w życie tzw. uproszczone zasady wystawiania recept. Pacjenci będą mogli łatwiej i szybciej uzyskać recepty z uprawnieniem dodatkowym “S” lub “DZ”. Na jakich warunkach można skorzystać z darmowych leków? Kto wystawi receptę?

Publikacja: 21.02.2025 08:11

Od 14 lutego receptę na bezpłatne leki dla dzieci lub seniorów 65+ wypiszą także m.in. lekarze prowa

Od 14 lutego receptę na bezpłatne leki dla dzieci lub seniorów 65+ wypiszą także m.in. lekarze prowadzący prywatną praktykę

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia przypomniało w specjalnym komunikacie, że 14 lutego weszła w życie ustawa z 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Szybszy dostęp do recept na bezpłatne leki

Pacjenci uprawnieni do bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży oraz seniorów 65+ będą mogli szybciej i łatwiej uzyskać receptę (m.in. w prywatnych gabinetach lekarskich). Zgodnie z zapisami ustawy recepty z uprawienie dodatkowym “S” lub “DZ” będą mogły wystawiać osoby uprawnione do wystawiania recept w ramach wykonywanego zawodu, czyli:

  • lekarze dowolnej specjalizacji (działający w ramach NFZ lub prywatnie), posiadający prawo wykonywania zawodu,
  • lekarze emeryci - w zakresie recept pro auctore albo pro familiae,
  • pielęgniarki - w ramach wykonywanej praktyki zawodowej, niezależnie od tego czy działają w ramach zatrudnienia w podmiocie leczniczym, czy prywatnie,
  • felczerzy (felczer/starszy felczer) - na tych samych zasadach, na jakich dotychczas mogli wystawiać recepty z refundacją,
  • farmaceuci – w takim samym zakresie, w jakim posiadają prawo do wystawiania recept farmaceutycznych.

Czytaj więcej

Zmiany w skierowaniach do sanatorium. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

W komunikacie z 13 lutego MZ wyjaśnia, że zmiana zasad dotyczących programu “leki -18/65+” ma na celu “eliminacje barier prawnych w tym programie sprowadzających się do umożliwienia tylko części lekarzy wystawiania recept jako bezpłatnych”.

Dla kogo bezpłatne leki? Uwaga: Te kryteria wciąż obowiązują

Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, samo kryterium wieku jest jednym z kilku, które należy spełnić, aby móc ubiegać się o receptę na bezpłatne leki dla seniorów lub dzieci. Cały czas obowiązują następujące kryteria otrzymania bezpłatnego leku:

  • pacjent jest uprawniony do świadczeń opieki zdrowotnej,
  • lekarz diagnozuje u pacjenta schorzenie, które jest zawarte w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku,
  • lek znajduje się w wykazie leków refundowanych – zgodnie z aktualnie obowiązującym obwieszczeniem, załącznik D1 – pacjenci poniżej 18 lat lub załącznik D2 – pacjenci powyżej 65 lat,
  • w dniu wystawienia i realizacji recepty pacjent nie ukończył 18. roku życia/ukończył 65. rok życia,
  • osoba uprawniona do wystawienia recepty wpisała w rubryce “kod uprawnień” oznaczenie “DZ” (pacjenci poniżej 18 lat) lub “S” (pacjenci powyżej 65 lat).

Czytaj więcej

L4 na nowych zasadach? Nowelizacja przepisów wprowadzi duże zmiany

Według danych podanych przez MZ, aktualnie seniorzy 65+ mogą, przy spełnieniu wymaganych kryteriów, skorzystać z 3662 bezpłatnych leków. Dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia dostępne jest z kolei 2691 bezpłatnych leków. Koszt zmian wdrożonych od 14 lutego oszacowano na ok. 415 milionów rocznie.

Szczepienie w aptece. Szybciej i z receptą od farmaceuty

Po wejściu w życie nowych zasad znacznie skróci się ścieżka uzyskania recepty i otrzymania tzw. szczepień zalecanych. Farmaceuci będą mogli wystawiać recepty na szczepionki (szczepienia zalecane), które są refundowane ze środków publicznych. Jak przypomina MZ, obecnie seniorzy powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą skorzystać m.in. z bezpłatnej szczepionki przeciwko grypie. Osobom w wieku 18-64 lata przysługuje z kolei prawo do refundacji szczepionki przeciwko grypie w wysokości 50 proc.

Ministerstwo Zdrowia przypomniało w specjalnym komunikacie, że 14 lutego weszła w życie ustawa z 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Szybszy dostęp do recept na bezpłatne leki

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego