W ten sposób najszybciej rozliczysz PIT. Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Od 15 lutego można złożyć PIT za 2024 rok. Można to zrobić online lub osobiście w urzędzie skarbowym. Od tego roku możliwe jest także złożenie deklaracji za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W jaki sposób najszybciej rozliczyć PIT? Po jakim czasie otrzymamy zwrot podatku?

Publikacja: 18.02.2025 07:25

Można już rozliczyć PIT za 2024 rok. Co zrobić, by szybciej otrzymać zwrot podatku?

Można już rozliczyć PIT za 2024 rok. Co zrobić, by szybciej otrzymać zwrot podatku?

Foto: Adobe Stock

Roczne zeznania podatkowe można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Urzędnicy zachęcają do rozliczeń online przez usługę Twój e-PIT lub przez aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy. Na podatników czekają tam już wstępnie wypełnione formularze.

Jak najszybciej rozliczyć PIT za 2024 rok?

Bez kolejek, a nawet bez wychodzenia z domu – najszybciej rozliczymy PIT online. W usłudze Twój e-PIT można złożyć zeznania PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Po wejściu na stronę usługi https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • logując się przy pomocy profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu
  • podając swoje dane autoryzujące: PESEL lub NIP i datę urodzenia, kwotę łącznego przychodu z zeznania za 2023 i jedną z kwot przychodu za 2024 rok oraz kwotę nadpłaty/podatku z rozliczenia za 2023 rok.

Czytaj więcej

Niższa kwota 13. emerytury? Ci seniorzy mogą starać się o zwrot zaliczki

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać Twój e-PIT. Znajduje się tam zeznanie podatkowe za 2024 rok, wypełnione na podstawie danych, które Krajowa Administracja Skarbowa posiada od płatników. Należy sprawdzić poprawność danych zawartych w formularzu. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy zaakceptować zeznanie. Jeżeli mamy prawo do ulg lub odliczeń podatkowych, należy uzupełnić dane. Warto również pamiętać o przekazaniu 1,5 proc. podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego.

Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 do 30 kwietnia 2025, to zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Nie dotyczy to zeznań PIT-28, PIT-36 i PIT-36L – te deklaracje podatnicy muszą samodzielnie uzupełnić i zaakceptować.

Usługa Twój e-PIT w tym roku dostępna jest także w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy. Po pobraniu aplikacji dostęp do usługi będzie możliwy po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania danymi biometrycznymi.

Jak długo trzeba czekać na zwrot podatku?

Jeżeli z zeznania podatkowego wynika nadpłata, należy nam się jej zwrot. Obowiązują określone terminy, w których urząd skarbowy powinien przelać pieniądze na nasze konto. Najdłużej będą czekać osoby, które złożą deklarację w formie papierowej w urzędzie. W tym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością oczekiwania na zwrot podatku nawet do trzech miesięcy.

Dużo szybciej otrzymamy nadpłacony podatek dochodowy składając zeznanie w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Urząd skarbowy obowiązuje wtedy 45-dniowy termin zwrotu. W przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny termin ten jest jeszcze krótszy, wynosi 30 dni.

Czy można przyspieszyć zwrot podatku?

Im szybciej rozliczymy PIT za 2024 rok, tym szybciej urząd skarbowy zwróci nam nadpłatę. By przyspieszyć zwrot warto złożyć zeznanie drogą elektroniczną.

Czytaj więcej

Jak rozliczyć ulgę na IKZE w PIT za 2024 rok? Najważniejsze zasady i limity

"Dzięki rozliczeniu drogą elektroniczną ustawowy termin zwrotu nadpłaconego podatku wynosi 45 dni. Staramy się to robić szybciej, aby podatnicy jak najkrócej czekali na zwrot pieniędzy. W zeszłym roku średni czas oczekiwania na zwrot wyniósł jedynie 15 dni, a niektórzy otrzymali go już po 24 godzinach" – wyjaśnia Małgorzata Krok, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zwrot podatku może trafić na nasze konto już w ciągu kilku dni dzięki działającej od kilku lat automatyzacji zwrotów. System Auto Zwrot obejmuje zwroty nadpłat PIT-37 do kwoty 5 tys. zł z zeznań złożonych w przez usługę Twój e-PIT.

Czytaj więcej

Komu przysługuje ulga dla młodych w PIT i jak z niej skorzystać?

Uwaga na błędy w zeznaniu podatkowym

Opóźnić zwrot podatku mogą natomiast błędy w deklaracji. Przed złożeniem zeznania warto więc dokładnie sprawdzić poprawność danych i w razie potrzeby zmienić je lub uzupełnić. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy w zeznaniu widnieje właściwy, aktualny numer naszego konta. Jeżeli numer rachunku bankowego wskazany we wcześniejszych deklaracjach zmienił się, należy go uaktualnić.

Status zwrotu nadpłaty można sprawdzić po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego, w zakładce "Zwroty podatków". Znajdują się tam informacje, na jakim etapie jest zwrot, data dokonania zwrotu lub informacja o zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Roczne zeznania podatkowe można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Urzędnicy zachęcają do rozliczeń online przez usługę Twój e-PIT lub przez aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy. Na podatników czekają tam już wstępnie wypełnione formularze.

Jak najszybciej rozliczyć PIT za 2024 rok?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego