Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego to element III filaru emerytalnego.
Kto może skorzystać z ulgi IKZE?
Ulgę przeznaczono dla osób gromadzących oszczędności w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Ulga przysługuje podatnikowi, który w trakcie roku dokonał wpłat na IKZE. Od podstawy opodatkowania można odliczyć wpłaty do wysokości określonej w przepisach ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Ulga może być odliczana od:
- dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
- dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym (19 proc.),
- przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Czytaj więcej
Ulga dla młodych to rodzaj preferencji w podatku od osób fizycznych, która przysługuje do pewnego wieku i polega na zwolnieniu z PIT. Aby móc z niej skorzystać, trzeba jednak uzyskać określony rodzaj przychodów.
Ulga IKZE. Jakie limity obowiązują?
Zgodnie z zapisami ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, wpłaty na IKZE obowiązuje limit odpowiadający 1,2-krotności lub 1,8-krotności (dla osób prowadzących pozarolniczą działalność) przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W 2024 roku limit wysokości kwot wpłacanych na IKZE wynosił: