Z ulgi mogą skorzystać rodzice, opiekunowie prawni oraz rodzina zastępcza. Prawo do odliczenia przysługuje tylko wtedy, gdy podatnik uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej. Ulgi nie można zastosować, jeśli uzyskiwane są wyłącznie dochody opodatkowane podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym – ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową.
Kiedy można skorzystać z ulgi na dziecko?
Prawo do skorzystania z ulgi na dziecko (nazywanej również ulgą prorodzinną) przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i rodzinie zastępczej wychowującej małoletnie dzieci oraz dzieci pełnoletnie. W drugim przypadku można zastosować odliczenie, jeśli spełniony jest jeden z dwóch warunków.
- Podatnik utrzymuje pełnoletnie dziecko, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Czytaj więcej
Podatnicy, którzy wychowali w roku podatkowym co najmniej czworo dzieci, mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi dla rodzin 4+. Kto i kiedy może skorzystać z tego zwolnienia w PIT?
- Podatnik utrzymuje pełnoletnie dziecko, które kontynuuje naukę do 25. roku życia i nie uzyskuje dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej) opodatkowanych według skali podatkowej, przychodów, których źródłem są kapitały pieniężne oraz przychodów pozwalających na skorzystanie z ulgi dla młodych lub ulgi na powrót, których łączna wysokość przekraczałaby dwunastokrotność kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu roku podatkowego. W odniesieniu do 2024 r. dwunastokrotność to kwota 21 371,52 zł.