Podatnicy, którzy składają roczne rozliczenie podatkowe, mają możliwość odliczenia od dochodu różnych wydatków. W tym przypadku można odliczyć wydatki poniesione w 2024 r. na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
Ulga nie przysługuje wszystkim podatnikom. Mogą z niej skorzystać wyłącznie osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, które poniosły wydatki na rehabilitację lub związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Osoby niepełnosprawne muszą posiadać jeden z niżej wymienionych dokumentów.
- Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
- Decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty socjalnej.
- Orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia.
- Orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów, które obowiązywały do 31 sierpnia 1997 roku
Czytaj więcej
Ministerstwo Finansów poinformowało, że w lutym usługa Twój e-PIT będzie tymczasowo niedostępna. Kiedy będzie można z niej skorzystać?
Osoby, które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą skorzystać z ulgi, jeśli niepełnosprawny jest współmałżonkiem lub inną osobą zaliczaną w stosunku do jednego z małżonków do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dla przypomnienia, do I grupy podatkowej zalicza się zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Z ulgi można skorzystać również wtedy, gdy osobą niepełnosprawną jest dziecko obce przyjęte na wychowanie.