13. emerytura jest wypłacana seniorom zarówno przez ZUS, jak i przez KRUS oraz Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA i Wojskowe Biura Emerytalne MON. Dodatkowe świadczenie przysługuje bez względu na wysokość emerytury. „Trzynastkę" otrzyma zatem większość osób w wieku emerytalnym, ale nie wszyscy. Nie są do niej uprawnione trzy grupy seniorów.
Komu przysługuje 13. emerytura?
Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem wypłacanym emerytom i rencistom raz w roku. Uprawnieni seniorzy otrzymują ją z urzędu, bez konieczności składania wniosków, wraz ze swoim kwietniowym świadczeniem emerytalnym lub rentowym, a osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych - w maju. Kwota „trzynastki" jest równa najniższej emeryturze - jej wysokość w marcu ulegnie waloryzacji. Trzynasta emerytura przysługuje osobom, które do 31 marca 2025 roku uzyskały prawo do:
- emerytury
- renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, renty rodzinnej, renty szkoleniowej
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
- świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Czytaj więcej
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emer...
Komu nie przysługuje 13. emerytura?
Część emerytów nie dostanie jednak dodatkowego świadczenia. Nie przysługuje ono w kilku przypadkach. Świadczenia nie otrzymują sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku. Ich uposażenie nie jest bowiem emeryturą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale świadczeniem ze Skarbu Państwa. Wynosi ono 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.