Według danych ZUS w 2024 roku rodzice złożyli 5 mln 193 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 800 plus na 7 mln 918 tys. dzieci. Aby je otrzymać, trzeba spełnić wymagane warunki. Kontynuacja wypłaty świadczeń również wiąże się z określonymi obowiązkami ze strony rodziców. W lutym rozpoczął się nabór wniosków na kolejny okres rozliczeniowy.
Komu nie przysługuje 800 plus?
Świadczenie wychowawcze 500 plus wprowadzono w Polsce od 2016 roku. W 2024 roku jego wysokość zwiększyła się do 800 zł. Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody w rodzinie. Nie jest ono jednak przyznawane rodzicom z urzędu. Otrzymanie świadczenia wymaga złożenia wniosku w wyznaczonym terminie. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. Zasady przyznawania 800 plus obejmują pewne wyjątki. Świadczenie nie zostanie przyznane, jeśli:
- rodzicowi przysługuje za granicą świadczenie na dziecko o podobnym charakterze. Nie dotyczy to jednak świadczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz Wielkiej Brytanii
- dziecko przebywa w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie, np.: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole
- niepełnoletnie dziecko zawrze związek małżeński
- niepełnoletni pobiera 800 plus na własne dziecko
Czytaj więcej
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Nowe zasady przyznawania 800 plus
Nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczenia 800 plus obowiązują od 1 września 2024 roku. Powiązały one prawo do otrzymania świadczenia z obowiązkiem szkolnym. Środki z programu "Rodzina 800 plus" mogą otrzymać rodzice dzieci, które realizują obowiązek rocznej edukacji przedszkolnej, a także kontynuują naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce. Spowodowało to spadek liczby dzieci korzystających ze świadczenia o 20 tys. od początku roku szkolnego 2024/2025. Dotyczy to głównie dzieci uchodźców z Ukrainy.