Prawo do 800 plus można stracić. Komu nie przysługuje świadczenie?

Świadczenie wychowawcze 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Od tej reguły są jednak wyjątki. Niedawno poszerzyła się lista osób, które nie są do niego uprawnione. W określonych sytuacjach rodzice mogą również stracić przyznane świadczenie.

Publikacja: 06.02.2025 07:11

Komu nie przysługuje 800 plus? Kiedy można stracić prawo do świadczenia?

Komu nie przysługuje 800 plus? Kiedy można stracić prawo do świadczenia?

Foto: Adobe Stock

Według danych ZUS w 2024 roku rodzice złożyli 5 mln 193 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 800 plus na 7 mln 918 tys. dzieci. Aby je otrzymać, trzeba spełnić wymagane warunki. Kontynuacja wypłaty świadczeń również wiąże się z określonymi obowiązkami ze strony rodziców. W lutym rozpoczął się nabór wniosków na kolejny okres rozliczeniowy.

Komu nie przysługuje 800 plus?

Świadczenie wychowawcze 500 plus wprowadzono w Polsce od 2016 roku. W 2024 roku jego wysokość zwiększyła się do 800 zł. Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody w rodzinie. Nie jest ono jednak przyznawane rodzicom z urzędu. Otrzymanie świadczenia wymaga złożenia wniosku w wyznaczonym terminie. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. Zasady przyznawania 800 plus obejmują pewne wyjątki. Świadczenie nie zostanie przyznane, jeśli:

  • rodzicowi przysługuje za granicą świadczenie na dziecko o podobnym charakterze. Nie dotyczy to jednak świadczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz Wielkiej Brytanii
  • dziecko przebywa w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie, np.: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole
  • niepełnoletnie dziecko zawrze związek małżeński
  • niepełnoletni pobiera 800 plus na własne dziecko

Czytaj więcej

Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski

Nowe zasady przyznawania 800 plus

Nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczenia 800 plus obowiązują od 1 września 2024 roku. Powiązały one prawo do otrzymania świadczenia z obowiązkiem szkolnym. Środki z programu "Rodzina 800 plus" mogą otrzymać rodzice dzieci, które realizują obowiązek rocznej edukacji przedszkolnej, a także kontynuują naukę w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce. Spowodowało to spadek liczby dzieci korzystających ze świadczenia o 20 tys. od początku roku szkolnego 2024/2025. Dotyczy to głównie dzieci uchodźców z Ukrainy.

Kiedy można stracić prawo do 800 plus?

Świadczenie 800 plus przyznawane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja. Co roku wymaga więc złożenia wniosku do ZUS na kolejny okres rozliczeniowy. Należy to zrobić od 1 lutego do 30 kwietnia, aby zachować ciągłość wypłat. Jeżeli złożymy wniosek do 30 czerwca, świadczenie zostanie wypłacone nieco później. Rodzice otrzymają je do 31 sierpnia z wyrównaniem od czerwca.

Czytaj więcej

Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców

Jeśli jednak wniosek wpłynie do ZUS po 30 czerwca świadczenie będzie wypłacone bez wyrównania, od miesiąca, w którym złożono wniosek. Spóźnienie będzie więc oznaczać utratę świadczenia za okres, w którym się o nie nie ubiegano. Co istotne, rodzice nowo narodzonych dzieci mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 800 plus, aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka.

Prawo do świadczenia rodzice stracą również w przypadku, jeśli dziecko zostanie  umieszczone w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole.

Kiedy ZUS wypłaci niższe świadczenie 800 plus?

Wypłata świadczenia wychowawczego w kwocie niższej niż 800 zł jest możliwa w dwóch przypadkach. Jeśli dziecko urodzi się lub ukończy 18 lat w trakcie miesiąca rozliczeniowego, ZUS wypłaci kwotę za niepełny miesiąc. Rodzic otrzyma wtedy świadczenie tylko za te dni, za które ono przysługuje.

Drugi przypadek to sytuacja, gdy zgodnie z orzeczeniem sądu rodzice sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną w porównywalnych okresach. Wtedy każdemu z nich przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości połowy kwoty za dany miesiąc.

Według danych ZUS w 2024 roku rodzice złożyli 5 mln 193 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 800 plus na 7 mln 918 tys. dzieci. Aby je otrzymać, trzeba spełnić wymagane warunki. Kontynuacja wypłaty świadczeń również wiąże się z określonymi obowiązkami ze strony rodziców. W lutym rozpoczął się nabór wniosków na kolejny okres rozliczeniowy.

Komu nie przysługuje 800 plus?

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Podatki
Zmiany w uldze na termomodernizację. Podatnicy dostali tylko kilka dni
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?