Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców

Rodzice, którzy ​​pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?

Publikacja: 14.01.2025 06:39

Wnioski o 800 plus można składać wraz z początkiem lutego

Wnioski o 800 plus można składać wraz z początkiem lutego

Foto: Adobe Stock

Świadczenie wychowawcze 800 plus jest przyznawane na okresy świadczeniowe. Trwają one od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Chcąc przedłużyć świadczenie, każdego roku należy składać nowy wniosek.

Od kiedy można składać wnioski o 800 plus?

Przyjmowanie wniosków w ramach programu „Rodzina 800+" rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. Składając dokument w tym terminie, zapewnimy sobie ciągłość wypłat świadczenia. Dzięki temu wypłata w ramach nowego okresu świadczeniowego nastąpi od razu po zakończeniu poprzedniego, czyli w czerwcu.

Czytaj więcej

Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie

Osoby, które spóźnią się ze złożeniem wniosku, nie tracą prawa do świadczenia, po prostu będą musiały nieco poczekać na środki. W przypadku złożenia dokumentu w terminie od 1 do 31 maja 2025 r. rozpatrzenie wniosku i wypłata świadczenia nastąpi w terminie do 31 lipca 2025 r., z wyrównaniem za czerwiec. Jeśli złożymy wniosek od 1 do 30 czerwca 2025 r., świadczenie zostanie wypłacone w terminie do 31 sierpnia 2025 r. z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Składając dokument po 30 czerwca 2025 r., 800 plus będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Rodzice, którym dopiero urodziło się dziecko, mają 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze, licząc od dnia narodzin. W takim przypadku otrzymają środki z wyrównaniem od tej daty.

W jaki sposób złożyć wniosek o 800 plus?

Wniosek należy złożyć do ZUS. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowy Emp@tia, platformy PUE ZUS, aplikacji mZUS lub bankowości elektronicznej. Pierwsze trzy wymagają posiadania profilu zaufanego. Świadczenie będzie co miesiąc wysyłane w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w Polsce lub na rachunek bankowy w państwie członkowskim UE/EFTA, jeśli mieszka tam wnioskodawca. 

Czytaj więcej

Zmiany w dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie w każdym miesiącu 2025 roku?

W przypadku nieprawidłowego wypełnienia wniosku ZUS wezwie do jego poprawy w ciągu 14 dni, wysyłając w tej sprawie wiadomość na adres mailowy oraz numer telefonu, które zostały podane przez wnioskodawcę. W przypadku niezłożenia wymaganych dokumentów termin na ich dostarczenie może wynieść od 14 do 30 dni. Niedotrzymanie wspomnianych terminów będzie skutkować nierozpatrzeniem wniosku. Informacja o przyznaniu świadczenia pojawi się na profilu na PUE ZUS oraz zostanie wysłana na podany adres mailowy. Nowy okres świadczeniowy potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r.

Komu przysługuje 800 plus?

Świadczenie w ramach programu „Rodzina 800+” przysługuje na każde dziecko, do momentu ukończenia przez nie 18 lat. Mogą ubiegać się o nie rodzice, opiekun prawny dziecka, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej, dyrektor interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego oraz dyrektor domu pomocy społecznej. Prawo do świadczenia nie zależy od dochodów, nie podlega opodatkowaniu i jest wolne od egzekucji.

Czytaj więcej

Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem

Świadczenie nie przysługuje w przypadku gdy:

  • dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
  • dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie (np. w schronisku dla nieletnich lub zakładzie karnym),
  • dziecko jest pełnoletnie i ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
  • rodzicom przysługuje za granicą świadczenie na dziecko o podobnym charakterze (nie dotyczy świadczeń z państw członkowskich UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).

Rodzice, którzy zgodnie z orzeczeniem sądu sprawują opiekę naprzemienną nad dzieckiem w związku z rozwodem, separacją lub rozłączeniem i odbywa się ona w porównywalnych i powtarzających się okresach, otrzymują świadczenie w wysokości połowy kwoty. Każdemu przysługuje zatem 400 zł miesięcznie.

Świadczenie wychowawcze 800 plus jest przyznawane na okresy świadczeniowe. Trwają one od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Chcąc przedłużyć świadczenie, każdego roku należy składać nowy wniosek.

Od kiedy można składać wnioski o 800 plus?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?