Donald Tusk w Gnieźnie ogłasza „doktrynę piastowską”

Spotykamy się tutaj pomimo różnic. Bo różnią nas słowa i sprawy, ale przecież słowa i sprawy mniej ważnie, niż to słowo najważniejsze i sprawa najważniejsza: Polska - mówił w Gnieźnie, w czasie uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów premier Donald Tusk.

Aktualizacja: 25.04.2025 13:47 Publikacja: 25.04.2025 13:12

Uroczyste posiedzenie posłów i senatorów w Gnieźnie

Uroczyste posiedzenie posłów i senatorów w Gnieźnie

Foto: PAP, Jakub Kaczmarczyk

arb

- Bolesław Chrobry, nie wiemy, co mówił tego dnia, kiedy zakładał koronę na swoją głowę. Nie znamy jego słów, ale znamy jego czyny. To dla nas wszystkich chyba pierwsza nauka, jaka płynie z naszej pamięci o dokonaniach Bolesława Chrobrego: że czasem im więcej słów, tym one mniej ważą - mówił premier.

Czytaj więcej

Parlamentarzyści zbierają się w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy koronacji Chrobrego

Donald Tusk: Na tej ziemi nikt od tysięcy lat nie powiedział słowa ważniejszego, niż Polska

- Ale dzisiejsza rocznica, pamięć o czynach Bolesława Chrobrego, zasługują na wielkie słowa. Bolesław Chrobry zostawił po sobie jedno słowo z całą pewnością. To jest słowo Polska. To jest słowo, dla nas wszystkich, najwyższej wagi – dodał.

 - Od tysięcy lat na tej ziemi, naszej ziemi, nikt nie wypowiedział słowa ważniejszego. Bolesław Chrobry wypełnił to słowo swoimi czynami, dlatego, 1000 lat później wszyscy, bez wyjątku, wspominamy Bolesława zwanego też Wielkim z taką czcią i powtarzamy za nim to słowo, Polska. I szukamy w sobie i siły, i mądrości, by za tym słowem poszły odpowiednie czyny. Szukamy natchnienia w tej historii sprzed tysiąca lat – podkreślił szef rządu.

Czytaj więcej

Duda mówił w Gnieźnie o „sztucznej jedności” UE. „Ignorowanie historii”

- Spotykamy się tutaj pomimo różnic. Bo różnią nas słowa i sprawy, ale przecież słowa i sprawy mniej ważnie, niż to słowo najważniejsze i sprawa najważniejsza: Polska. Jesteśmy wielkim narodem. Wszyscy razem tworzymy polityczną wspólnotę narodu polskiego. I dzisiaj możemy to przecież niezależnie od różnic i emocji powiedzieć z pełnym przekonaniem, że żadna partia, żaden polityk, nie mają monopolu na polskość. Pod biało-czerwoną flagą musi być miejsce dla każdej Polski i dla każdego Polaka – kontynuował Tusk.

Donald Tusk: Bolesław Chrobry potrafił pogodzić Polskę i Europę

Premier mówił, że „Polska jest jedna i Polska jest nieśmiertelna”. - Polska powstała, decyzją Bolesława Chrobrego, jako pełnowymiarowe państwo i od razu jako część Zachodu. Zakładając koronę Bolesław Chrobry obwieścił, że Królestwo Polskie staje się częścią Zachodu. Korona Bolesława Chrobrego dokładnie to oznaczała. I my powinniśmy dziś o tym pamiętać. Ten wybór wciąż ponawiamy, czasami kwestionowany przez naszych wrogów, czasami kwestionowany przez niektórych w Polsce, ale ten wybór wymaga nieustannego wysiłku, ten wybór między Wschodem a Zachodem – przekonywał.

- Każdy, kto chciałby unieważnić ten wybór sprzed 1000 lat, to tak jakby chciał zdeptać koronę Bolesława – dodał.

Tusk mówił, że Bolesław Chrobry potrafił połączyć „niezależność” i „przynależność”. - Uczynił Polskę suwerenną, ale zarazem świadomie uczynił Polskę przynależną do wspólnoty Zachodu, do Europy. Umiał pogodzić niezależność i przynależność, dumę i rozsądek, Polskę i Europę. Może dlatego, że nie miał żadnych kompleksów – mówił szef rządu.

Donald Tusk zapowiada budowę najsilniejszej armii w naszej części Europy

- Może dzisiaj warto, bez zbędnego patosu, ogłosić nową narodową doktrynę, doktrynę piastowską, doktrynę opartą na sile, nie na złudzeniach, nie tylko na marzeniach, nie tylko na aspiracjach, ale też na sile – stwierdził Tusk. - Niezależność i przynależność oparte na sile, to jest nasza doktryna piastowska.

- Będzie oparta na trzech filarach. Będziemy mieli najsilniejszą armię w regionie. Nie mówcie, że to niemożliwe: nasza armia musi być w stanie odeprzeć każde zagrożenie. Jesteśmy gotowi, by zbudować najsilniejszą armię w tej części świata. Robimy to wspólnymi siłami. Wykorzystamy do tego doświadczenia, tragiczne doświadczenia tej wojny, która toczy się za naszą granicą - zapowiedział Tusk.

- Drugi filar, równie realny, ale wymagający też takiej determinacji, o jakiej dzisiaj mówimy, to najsilniejsza gospodarka w regionie – kontynuował dodając, że chodzi o dogonienie „największych, o których poziomie życia kiedyś marzyliśmy, a teraz jesteśmy od niego o krok”. - Jesteśmy o włos od tego, by porównywano nas z najsilniejszymi gospodarkami – zapewnił szef rządu. Według Tuska „w ciągu kilku lat dogonimy najsilniejsze gospodarki jak niemiecka czy japońska”. - Tylko musimy mieć w sobie tyle wiary, ile miał Bolesław Chrobry – dodał.

Czytaj więcej

Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu

- Trzeci filar to polska pozycja w Europie. Musimy być partnerem cenionym przez wszystkich – dodał premier. - I mamy unikatowe możliwości. Mało kto w Europie może powiedzieć, że zbudował sobie bardzo silną pozycję w Unii i ma bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi niezależnie od tego, kto w Waszyngtonie rządzi. I jest to wspólny dorobek wszystkich tu obecnych – stwierdził Tusk.

- Niedługo podpiszemy traktat z Francją. Budujemy bardzo efektywny sojusz nordycki, z państwami bałtyckimi, Szwecją, Norwegią, Finlandią i z udziałem Wielkiej Brytanii – kontynuował.

- Budujemy także kluczową pozycję gospodarczą w tym regionie. Każdy, kto będzie chciał w tym regionie robić poważne interesy, będzie musiał przyjechać do Warszawy i z nami rozmawiać - zapewnił.

Donald Tusk: Królu Bolesławie, twoja korona świeci jasno

- Siła. To słowo bardzo dobrze rozumiał Bolesław Chrobry. Już nigdy nie będziemy bezsilni. Jesteśmy to winni tamtym pokoleniom, przyszłym pokoleniom – podsumował Tusk.

- Królu Bolesławie, my naród Polski XXI wieku, w 1000-lecie twojej koronacji mamy prawo powiedzieć: twoja korona świeci jasno, twoje królestwo trzyma się mocno – zakończył swoje wystąpienie szef rządu.

- Bolesław Chrobry, nie wiemy, co mówił tego dnia, kiedy zakładał koronę na swoją głowę. Nie znamy jego słów, ale znamy jego czyny. To dla nas wszystkich chyba pierwsza nauka, jaka płynie z naszej pamięci o dokonaniach Bolesława Chrobrego: że czasem im więcej słów, tym one mniej ważą - mówił premier.

Donald Tusk: Na tej ziemi nikt od tysięcy lat nie powiedział słowa ważniejszego, niż Polska

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Biegacz w błocie i znajomy Donalda Tuska. Ujawniamy, kto wymyślił obchody koronacji Chrobrego
Polityka
Sikorski reaguje na słowa Dudy ws. Ukrainy. „Odradzam”
Polityka
Duda mówił w Gnieźnie o „sztucznej jedności” UE. „Ignorowanie historii”
Polityka
Dr Mirosław Oczkoś o Rafale Trzaskowskim: Ciężko być takim liderem sondaży
Polityka
Parlamentarzyści zbierają się w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy koronacji Chrobrego