Chiny odpowiadają Trumpowi. Pekin podnosi cła na towary z USA do 125 procent

Chiny poinformowały, że wprowadzają nowe cło importowe na towary z USA w wysokości 125 proc. To wzrost w stosunku do 84 proc. ogłoszonych w środę. Oznacza, że cła na amerykańskie towary importowane do Chin są oprocentowane wciąż nieco niżej niż chińskie towary importowane do USA.

Aktualizacja: 11.04.2025 12:37 Publikacja: 11.04.2025 10:34

Chiny wprowadzają nowe cło importowe na towary z USA w wysokości 125 procent

Chiny wprowadzają nowe cło importowe na towary z USA w wysokości 125 procent

Foto: REUTERS/Florence Lo/File Photo

ula

Pekin poinformował także w specjalnym oświadczeniu, że nie odpowie na żadne dalsze cła nałożone przez USA. Twierdzi, że „nienormalnie wysokie cła” nałożone przez USA „poważnie naruszają międzynarodowe i gospodarcze zasady handlu, podstawowe prawa ekonomiczne i zdrowy rozsądek, a także są całkowicie jednostronnym zastraszaniem i przymusem”.

Czytaj więcej

Von der Leyen: UE może nałożyć cła na big techy, jesli nie porozumie się z Trumpem

Chiny szykują się na wojnę handlową z USA

Chiński przywódca Xi Jinping powiedział w swoim pierwszym publicznym komentarzu na temat eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, że jego naród „się nie boi”. Podwyżka cła jest najnowszą bitwą w wojnie „oko za oko” między dwiema największymi gospodarkami świata - po tym jak Trump podniósł cła na Chiny do 145 procent.

Jednak Chiny wskazały, że nie zamierzają przekroczyć 125 proc., mówiąc, że dalsza eskalacja nie miałaby sensu.

„Kolejne nakładanie nadmiernie wysokich ceł na Chiny przez USA stało się niczym więcej niż grą liczbową bez rzeczywistego znaczenia gospodarczego” – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu w oświadczeniu w piątek. „To jeszcze bardziej obnaża amerykańską praktykę wykorzystywania ceł jako narzędzia zastraszania i przymusu, zamieniając się w żart” – dodał rzecznik.

Czytaj więcej

Biały Dom precyzuje: cło na produkty z Chin wynosi teraz 145 proc.

Wojna handlowa między dwoma światowymi supermocarstwami gospodarczymi zatopiła rynki międzynarodowe i podsyciła obawy przed globalną recesją. „W wojnie handlowej nie ma zwycięzców, a sprzeciw wobec świata doprowadzi jedynie do samoizolacji” – powiedział Xi premierowi Hiszpanii Pedro Sanchezowi w Pekinie w piątek, według państwowej stacji telewizyjnej CCTV.

Biały Dom wciąż czeka na telefon z Pekinu

Dwóch wysokich rangą urzędników Białego Domu powiedziało CNN, że USA nie zwrócą się pierwsze do Chin. Trump powiedział swojemu zespołowi, że Chiny muszą pierwsze wykonać ruch, ponieważ Biały Dom uważa, że to Pekin zdecydował się na odwet i dalszą eskalację wojny handlowej.

To stanowisko zostało przekazane Pekinowi dwa miesiące temu, a zespół Trumpa jasno powiedział chińskim urzędnikom, że prezydent Xi Jinping powinien poprosić o rozmowę telefoniczną z Trumpem.

Jednak Pekin wielokrotnie odmawiał zorganizowania rozmowy telefonicznej na szczeblu najwyższych przywódców – pisze CNN. Jedną z przeszkód – tak uważa zespół Trumpa – jest chęć Xi, by nie być postrzeganym jako słaby, wykonując pierwszy krok i zwracając się do USA w sprawie rozmów.

Czytaj więcej

Chiny ostrzegają swoich obywateli przed podróżowaniem i studiowaniem w USA

Trump – który marzy o wielkiej umowie z Chinami, zwiększającej eksport USA, ograniczającej eksport fentanylu i restrukturyzującej TikToka dla użytkowników z USA, zasugerował, że Pekin się zgodzi. „Chiny chcą zawrzeć umowę. Po prostu nie wiedzą, jak się do tego zabrać” – powiedział Trump w środę w Białym Domu. „Wiesz, to jedna z tych rzeczy, których nie wiedzą do końca – są dumnymi ludźmi” – dodał.

Xi Jinping wyciąga rękę do Unii Europejskiej

„Przez ponad 70 lat rozwój Chin opierał się na samowystarczalności i ciężkiej pracy – nigdy na jałmużnie od innych. I nie boimy się żadnego niesprawiedliwego ucisku” – oświadczył z kolei Xi.

Czytaj więcej

Kto, ile i na czym straci za sprawą amerykańskich ceł? Nowy raport

Chiński przywódca do tej pory publicznie milczał na temat wojny celnej, ale w swoich pierwszych komentarzach stawia na siłę i pewność siebie. „Niezależnie od tego, jak zmieni się otoczenie zewnętrzne, Chiny pozostaną pewne siebie i skoncentrują się na dobrym zarządzaniu własnymi sprawami” – powiedział Xi Jinping cytowany przez CCTV.

Przed ogłoszeniem ostatniej podwyżki chińskich ceł w piątek Pekin powiedział, że ograniczy import filmów hollywoodzkich, po tym jak podniósł własne cła na USA do 84 proc. i ograniczył niektórym amerykańskim firmom prowadzenie działalności w Chinach lub importowanie chińskich towarów podwójnego zastosowania.

Podczas spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Pekinie Xi Jinping powiedział: „W wojnie celnej nie ma zwycięzcy, a sprzeciw wobec świata doprowadzi jedynie do samoizolacji”. Xi wykorzystał również okazję, aby podkreślić więzi Chin z Unią Europejską – relacje, które poważne ucierpiały w trakcie pandemii COVID-19 i wojny Rosji z Ukrainą. Ale powrót Trumpa do władzy – i jego szeroko zakrojona kampania celna – podniosły prawdopodobieństwo odwilży na linii Pekin-Bruksela.

Czytaj więcej

Peter Navarro: „chinożerca”, wróg Muska, najbliższy doradca Donalda Trumpa

„Chiny zawsze postrzegały Unię Europejską jako ważny biegun świata wielobiegunowego i są mocarstwem, które wyraźnie popiera jedność i rozwój UE” – powiedział. „W obecnej sytuacji ogromne znaczenie praktyczne ma wspólne budowanie czterech głównych partnerstw pokoju, wzrostu, reform i cywilizacji między Chinami a Europą” – dodał Xi Jinping. „Chiny i Europa powinny przestrzegać pozycji partnerów i przestrzegać otwartej współpracy” – powiedział prezydent Chin.

Pekin poinformował także w specjalnym oświadczeniu, że nie odpowie na żadne dalsze cła nałożone przez USA. Twierdzi, że „nienormalnie wysokie cła” nałożone przez USA „poważnie naruszają międzynarodowe i gospodarcze zasady handlu, podstawowe prawa ekonomiczne i zdrowy rozsądek, a także są całkowicie jednostronnym zastraszaniem i przymusem”.

Chiny szykują się na wojnę handlową z USA

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Czy 13 kwietnia to niedziela handlowa? Godziny otwarcia sklepów
Handel
Portugalska tarcza przeciw cłom USA. Skorzysta 70 tysięcy eksporterów
Handel
Komisarz Dombrovskis: wojna celna najmocniej uderzy same USA
Handel
Chiny złożyły kolejną skargę na USA w WTO
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Handel
Von der Leyen: UE może nałożyć cła na big techy, jesli nie porozumie się z Trumpem