Jak udokumentować wydatek? Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 5 ustawy o PIT potrzebny jest dowód wpłaty, z którego wynikają:
– dane identyfikujące członka związku zawodowego,
– nazwa organizacji związkowej, na rzecz której dokonano wpłaty,
– tytuł i data wpłaty,
– kwota wpłaconych składek.
Należności związkowe mogą być też pobierane przez pracodawcę z wynagrodzenia. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, „gdy składki na rzecz związku zawodowego potrącane są przez pracodawcę, podatnikowi do udowodnienia wysokości poniesionych na ten cel wydatków wystarczy jedynie informacja płatnika zamieszczona w PIT-11”.
Ulga na składki ZUS
W zeznaniu rocznym możemy odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne. W deklaracjach przygotowanych przez fiskusa w e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT ulga jest uwzględniona na podstawie informacji PIT-11 od płatnika. Przedsiębiorcy muszą wpisać ją sami. Oczywiście jeśli nie zaliczali składek na ubezpieczenia społeczne do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to przedsiębiorców na skali albo liniowym PIT. Oni mają wybór – zaliczać składki do kosztów albo odliczać od dochodu. Ryczałtowcy mogą zaś odliczać je od przychodu.
Inaczej jest ze składkami zdrowotnymi. Ulgę mają przedsiębiorcy na liniowym PIT i ryczałcie. Liniowcy zaliczają składki zdrowotne do kosztów albo odliczają od dochodu. Jeśli wybrali pierwszy wariant, składki są już w kosztach i nie wpisują ich w zeznaniu. Jeśli drugi, trzeba je wykazać. Limit ulgi w 2024 r. wynosi 11,6 tys. zł.
Z kolei ryczałtowcy odliczają połowę składek zdrowotnych od przychodu. Limitu kwotowego ulgi nie mają.
Odpis jest tylko na składki zapłacone. Nie wystarczy wykazać je w deklaracji ZUS. Potwierdzeniem jest dowód wpłaty, przelew, wyciąg bankowy, zaświadczenie z ZUS – informuje Ministerstwo Finansów.
Ulga na zabytki
Wydatki na zabytki można odliczyć od dochodu. Ulga przysługuje zarówno podatnikom na skali, jak i liniowcom i ryczałtowcom. Odliczają 50 proc. wpłat na fundusz remontowy zabytku. Musi być jednak wpisany do odpowiedniego rejestru bądź ewidencji. Odpisać można też 50 proc. wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Pod warunkiem, że zabytek figuruje w rejestrze.
Na zasadzie praw nabytych można odliczyć wydatki na zakup zabytków dokonane w 2022 r. (pod warunkiem ponoszenia wydatków remontowo-konserwatorskich i z limitem).
Ulga na internet
Opłaty za korzystanie z internetu można odliczyć od dochodu (podatnicy na skali) albo przychodu (ryczałtowcy). W zeznaniu za 2024 r. ulga przysługuje tym, którzy dopiero teraz zaczynają odpisywać wydatki albo po raz pierwszy pomniejszyli dochód w zeznaniu za 2023 r. Internauci, którzy wcześniej korzystali z odliczenia, nie mają już do niego prawa.
Ulga ma też limit kwotowy. Maksymalnie od dochodu można odliczyć 760 zł rocznie. Nadwyżka nie przechodzi na następny rok. Jeśli jednak za korzystanie z sieci płaci kilka osób, każdej przysługuje własny limit. Jak czytamy w poradniku Ministerstwa Finansów: „jeżeli wydatek ponoszą małżonkowie, to każdy ma prawo do max limitu, oczywiście nie więcej niż kwota wydatku poniesiona przez każdego z nich”.
Jeśli płacimy operatorowi także za telefon i telewizję, wydatek za korzystanie z internetu powinien być wyodrębniony na fakturze. To ważna informacja dla osób, które mają różnego rodzaju pakiety.
Ministerstwo Finansów przypomina też, że nie odliczymy wydatków związanych z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem) oraz opłatą aktywacyjną (nie jest to bowiem opłata za korzystanie, lecz jedynie za możliwość korzystania).
Ulga odsetkowa
Ulga przysługuje zgodnie z zasadą ochrony praw nabytych tym, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy udzielony w latach 2002–2006. Odsetki od takiego kredytu (a także od kredytu zaciągniętego na jego spłatę, tzw. refinansowego, oraz kolejnych) mogą odliczyć od dochodu. Dzięki temu zmniejszą podatek.
Ulga obowiązuje do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed 1 stycznia 2007 r. Jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.
Kredyt preferowany odliczeniem to przyznany np. na budowę domu albo zakup mieszkania od dewelopera.
Ulgę należy wykazać w załączniku PIT/D. Małżonkowie składają jeden taki załącznik. Niekiedy konieczne jest też oświadczenie PIT-2K.
Jak czytamy w broszurze Ministerstwa Finansów: „Jeśli inwestycję mieszkaniową (rozpoczętą w latach 2002–2006) zakończyłeś dopiero w 2024 r., to w zeznaniu za 2024 r. odliczasz odsetki:
• naliczone od kredytu mieszkaniowego za okres począwszy od 1 stycznia 2002 r. i zapłacone od tego dnia,
• od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 443 450 zł”.
Ministerstwo Finansów podaje również, że odsetki powinny być udokumentowane zaświadczeniem wystawionym przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową (w których spłacamy kredyt/pożyczkę).
Odliczenia wpisujemy do Twój e-PIT
Coraz więcej podatników korzysta z wypełnionych przez skarbówkę zeznań w serwisie Twój e-PIT. Ale ci, którzy się na nie połakomią, muszą wiedzieć, że skarbówka nie wpisała większości przysługujących im ulg. Przypomnijmy, że podatnicy, którzy rozliczają się według skali, znajdą w zeznaniu ulgę na dzieci (jeśli była wykazana w deklaracji za 2023 r. albo dziecko urodziło się w 2024 r.). W Twój e-PIT są też składki na ubezpieczenia społeczne, które zostały wykazane w informacji PIT-11 od płatnika. A co z innymi ulgami, np. na darowizny albo termomodernizację domu? Podatnik musi się o nie zatroszczyć sam. Skarbówka przecież nie wie, że w zeszłym roku wspierał dobroczynną organizację albo inwestował w ekologiczne ogrzewanie.
Do Twój e-PIT powinni też zajrzeć ci, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Taki sposób rozliczenia może dać spore korzyści. W Twój e-PIT fiskus proponuje jednak zeznanie indywidualne. Trzeba więc zmienić zasady rozliczenia.
Opinia dla „Rzeczpospolitej”
dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl
Większość ulg jest już w ustawie o PIT od wielu lat, wcale to jednak nie oznacza, że łatwo jest z nich korzystać. Przykładem jest ulga na dzieci, która jest co jakiś czas rozbudowywana i staje się coraz bardziej skomplikowana. Rozliczeń nie ułatwiają wolty poglądów urzędników, o czym przekonali się choćby podatnicy inwestujący w termomodernizację domu. Fiskus zmieniał stanowisko w paru kwestiach, np. w sprawie wymiany dachu. Dylematy mają też ci, którzy zakładają ekologiczne ogrzewanie w dopiero budowanym domu. Początkowo fiskus twierdził, że ulga nie przysługuje do formalnego zakończenia budowy, potem zmienił zdanie, ale teraz z kolei odliczenia zakazują sądy. To pokazuje, że przed wpisaniem ulgi do zeznania nie wystarczy tylko sprawdzić, czy mamy odpowiednie dokumenty, powinniśmy też przejrzeć interpretacje i orzecznictwo.