PIT 2024: jak rozliczyć sprzedaż mieszkania bądź domu? „Rzeczpospolita” wyjaśnia

Sprzedaż mieszkania lub domu trzeba wykazać w zeznaniu PIT-39, trzeba też zapłacić podatek od dochodu. Chyba że mieliśmy nieruchomość dłużej niż pięć lat. Podatku można uniknąć także wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży wydamy na cele mieszkaniowe.

Publikacja: 21.02.2025 04:56

PIT 2024: jak rozliczyć sprzedaż mieszkania bądź domu? „Rzeczpospolita” wyjaśnia

Foto: Adobe Stock

Z tego tekstu dowiesz się:

– czy każde sprzedane mieszkanie trzeba wykazać w zeznaniu PIT-39
– kto nie musi rozliczać sprzedaży nieruchomości
– kiedy trzeba zapłacić podatek przy sprzedaży mieszkania/domu i ile wynosi
– czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT, jeśli pieniądze ze sprzedaży jednego mieszkania wydamy na zakup drugiego

Coraz więcej podatników korzysta z wypełnionych przez skarbówkę zeznań w serwisie Twój e-PIT. Ci, którzy sprzedali w zeszłym roku mieszkanie bądź dom, nie znajdą tam jednak gotowca od fiskusa. Zeznanie muszą sporządzić sami.

Czy sprzedaż mieszkania trzeba wykazać w zeznaniu PIT-39?

Transakcję wykazujemy w deklaracji PIT-39. Składamy ją do końca kwietnia. Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Ten, kto sprzedał nieruchomość po pięciu latach od nabycia (liczonych od końca roku, w którym to nabycie nastąpiło).

Przykład:

Pan Kowalski sprzedał na początku 2024 r. dom kupiony pod koniec 2018 r. Pięć lat minęło, nie musi więc składać zeznania PIT-39.

Jak liczyć pięcioletni termin, jeśli sprzedajemy nieruchomość otrzymaną w spadku? Od końca roku, w którym nabył ją spadkodawca.

Przykład:

Pan Jankowski sprzedał w 2024 r. mieszkanie. Dostał je dwa lata wcześniej w spadku po ojcu. Czy musi złożyć zeznanie PIT-39? Nie, bo ojciec był właścicielem mieszkania przez dziesięć lat. A dla celów podatkowych liczy się moment nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Obowiązku składania PIT-39 mogą też uniknąć byli małżonkowie. Nie muszą czekać pięć lat, żeby sprzedać stare mieszkanie otrzymane po rozwodzie. Pięcioletni okres liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie do wspólnego małżeńskiego majątku. Skarbówka potwierdza w interpretacjach, że podział majątku po rozwodzie nie powoduje nowego nabycia i nie skutkuje tym, że od nowa trzeba liczyć termin.

Czy zeznanie PIT-39 za 2024 r. muszą składać ci, którzy w jego trakcie podpisali umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania/domu i dostali od kupującego zaliczkę albo zadatek? Nie. Umowa przedwstępna nie wywołuje skutków podatkowych. Nie dochodzi bowiem jeszcze do przeniesienia własności nieruchomości.

73 450

– tylu podatników złożyło w zeszłym roku zeznanie PIT-39

Kiedy sprzedaż mieszkania trzeba wykazać w zeznaniu PIT-39 i opodatkować?

Co zrobić, jeśli od nabycia do sprzedaży nie minęło pięć lat? Musimy poinformować o transakcji fiskusa. Składamy PIT-39 i wpisujemy w nim przychód ze sprzedaży oraz koszty, czyli kwotę, którą zapłaciliśmy za nieruchomość (także opłaty notarialne czy PCC). Do kosztów zaliczamy też nakłady zwiększające jej wartość w czasie posiadania. Mogą to być np. wydatki na remont mieszkania. A także opłaty związane ze sprzedażą, np. prowizję pośrednika.

Czytaj więcej

Mało znany sposób na obniżenie podatku od sprzedaży mieszkania. Fiskus się zgadza

Jeśli pozbywamy się nieruchomości otrzymanej w spadku, możemy zaliczyć do kosztów wydatki na jej nabycie przez spadkodawcę. A także długi i ciężary spadkowe, w tym roszczenia o zachowek.

Jeśli koszty są wyższe niż przychód, nic fiskusowi nie płacimy. Wyszła nam bowiem strata. Natomiast opodatkowany jest dochód (gdy przychód jest wyższy niż koszty). Należy się od niego 19 proc. PIT. Niezależnie od tego, ile na transakcji zarobiliśmy (nie ma tu progresji).

Czy dochód ze sprzedaży mieszkania może być zwolniony z PIT?

Podatek należy odprowadzić do końca kwietnia. Czy można go uniknąć? Tak. Dochód ze sprzedaży nieruchomości może być zwolniony z podatku, jeśli pieniądze przeznaczymy na własne potrzeby mieszkaniowe. Między innymi na:

– zakup mieszkania lub domu,

– nabycie gruntu pod budowę domu,

– budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę oraz remont mieszkania/domu,

– nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

– adaptację na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,

– spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek.

Na wydanie pieniędzy mamy trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do sprzedaży.

Przykład:

Pan Nowak kupił w 2022 r. dom. W 2024 r. go sprzedał. Chce przeznaczyć pieniądze na cele mieszkaniowe. Ma czas do końca 2027 r.

Jeśli chcemy skorzystać z tej ulgi, musimy wpisać w poz. 25 deklaracji PIT-39 kwotę dochodu zwolnionego z podatku. W broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów czytamy, że obliczając go, można posłużyć się takim wzorem:

dochód zwolniony = (dochód x wydatki na cele mieszkaniowe) / przychód z odpłatnego zbycia

Co będzie, jeśli nie uda się wydać pieniędzy na cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat? Wtedy trzeba złożyć korektę PIT-39 i zapłacić podatek z odsetkami za zwłokę.

Coraz więcej podatników korzysta z wypełnionych przez skarbówkę zeznań w serwisie Twój e-PIT. Ci, którzy sprzedali w zeszłym roku mieszkanie bądź dom, nie znajdą tam jednak gotowca od fiskusa. Zeznanie muszą sporządzić sami.

Czy sprzedaż mieszkania trzeba wykazać w zeznaniu PIT-39?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego