Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku

Wysokie stopy, najdroższy w UE kredyt, brak programu wsparcia. Jak poradzili sobie deweloperzy mieszkaniowi w pierwszych miesiącach roku i jakie mają ambicje?

Aktualizacja: 22.04.2025 14:14 Publikacja: 02.04.2025 12:44

Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku

Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku

Foto: Mat. prasowe

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 r. Zazębia się on z sezonem publikacji sprawozdań rocznych. Dlatego oprócz danych o bieżącej sprzedaży inwestorzy mają okazję usłyszeć o celach na cały 2025 r.

Otoczenie rynkowe jest dalej trudne. Stopy procentowe są wysokie, kredyt mieszkaniowy najdroższy w UE, program dopłat do kredytów – o ile w ogóle wyjdzie – ma pomijać rynek pierwotny. Dane o sprzedaży pożyczek nie wskazują na załamanie, ale kredyt dostępny jest dla dobrze zarabiających. 

Czytaj więcej

Kredyt mieszkaniowy niemal jak dobro luksusowe. Znamy dane za luty

Tekst będzie aktualizowany na bieżąco, wraz z napływem danych ze spółek. Przypominamy, że deweloperzy stosują dwa sposoby prezentowania sprzedaży. Większość raportuje umowy deweloperskie i przedwstępne – zawarte od razu bądź pochodzące z konwersji wcześniejszych rezerwacji (A), mniejszość bazuje na płatnych rezerwacjach oraz takich umowach deweloperskich i przedwstępnych, których nie poprzedziła rezerwacja (B). Oznacza to, że w tej pierwszej grupie przynajmniej w I kwartale 2024 r. mogły być jeszcze widoczne efekty „Bezpiecznego kredytu”.

Cordia Polska

Notowany na Catalyst deweloper, budujący w kilku miastach, sprzedał (A) 79 mieszkań, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej i o 44 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2024 r.

– I kwartał br. charakteryzował się wciąż  dość niskim popytem na nowe mieszkania, na co wpływ miały przede wszystkim wysokie koszty kredytów hipotecznych i ogólnie rosnące koszty życia. Dynamika sprzedaży na rynku pozostawała osłabiona, mimo tego zrealizowaliśmy założone cele w większości swoich projektów – skomentował prezes Tomasz Łapiński. – Warto podkreślić, że duża część naszej obecnej oferty to projekty w segmencie premium i w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Popyt na tego typu lokale nie zależy aż w tak dużej mierze od sytuacji kredytowej, bo zainteresowane nimi osoby dokonują głównie zakupu za gotówkę. Oczekiwalibyśmy jednakże większej dynamiki sprzedaży w projektach z segmentu popularnego i mamy nadzieję, że będzie mieć to miejsce w najbliższych miesiącach dzięki zwiększeniu udziału zakupów kredytowych, po zapowiadanych przez Radę Polityki Pieniężnej obniżkach stóp procentowych. Jeśli chodzi o dalsze plany na ten rok, to na drugi kwartał mamy zaplanowany m.in. start kolejnej budowy w Gdańsku. Będziemy też przygotowywać kilka warszawskich projektów, które zamierzamy uruchomić w najbliższych miesiącach – dodał.

Atal

Budujący w siedmiu miastach deweloper sprzedał (A) 348 lokali, o 51 proc. mniej niż rok wcześniej i o 22 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2024 r. To wynik najsłabszy od uzyskanego w III kwartale ub.r. i w najgorszych kwartałach 2022 r. Pocieszeniem jest, że na sam marzec przypadło 197 umów, a na koniec kwartału aktywnych było 90 umów rezerwacyjnych.

Unidevelopment

Notowana na Catalyst spółka córka Unibepu sprzedała (A) 50 lokali, o 44 proc. mniej niż rok wcześniej i o 17 proc. mniej kwartał do kwartału. Na koniec marca aktywnych było 14 umów rezerwacyjnych.

Murapol

Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał (A) 707 mieszkań, o 8 proc. mniej niż raportował rok wcześniej i 19 proc. mniej niż w bardzo mocnym IV kwartale. Na koniec marca zawarte były 174 umowy rezerwacyjne.

Spółka podtrzymuje podany na zeszłotygodniowej konferencji wynikowej cel wzrostu sprzedaży na cały rok. Na konferencji padł pułap 3100-3300 lokali wobec 2914 rok wcześniej.

Murapol na koniec marca miał gigantyczną ofertę 5 tys. lokali w 16 miastach. W samym I kwartale do sprzedaży wprowadzono 1,05 tys. mieszkań.

- Ten rok będzie rokiem klienta na rynku mieszkaniowym. Przemawia za tym rozbudowana oferta mieszkań postawiona do dyspozycji klientów jeszcze w 2024 r., które obecnie są na bardziej zaawansowanym etapie realizacji, a tym samym z krótszym terminem odbioru. To daje możliwość wyboru mieszkań zarówno pod kątem samych atrybutów takich jak lokalizacja, wielkość czy inne preferencje osobiste, jak i bliskich terminów, w których można odebrać zakupiony lokal – skomentował prezes Nikodem Iskra. - Grupa Murapol, dzięki największej na rynku dywersyfikacji geograficznej, dociera do szerokiego grona klientów. Procentuje to od lat stabilnymi wynikami sprzedaży mimo zmian w otoczeniu makroekonomicznym – dodał.

Develia

Budujący w kilku miastach deweloper znalazł nabywców (A) na 951 mieszkań, o 8 proc. mniej niż rok wcześniej oraz 91 proc. więcej niż w kiepskim dla firmy IV kwartale 2024 r. Na koniec marca zawarte były 103 umowy rezerwacyjne.

– Pierwsze miesiące tego roku były dla nas stabilnym okresem i jesteśmy zadowoleni z wypracowanego wyniku. Na rezultat pozytywnie wpłynęła m.in. duża liczba rezerwacji, z którą zakończyliśmy ubiegły rok. Porównując dane kwartalne do ubiegłego roku należy mieć na uwadze wyjątkowo wysoką bazę. I kwartał 2024 r. był dla Develii rekordowy, wsparty zakończeniem programu „Bezpieczny kredyt 2 proc. – skomentował prezes Andrzej Oślizło, prezes Develii. – Przewidujemy, że prognozowana obniżka stóp procentowych będzie istotnym czynnikiem wspierającym rynek nieruchomości mieszkaniowych w II połowie roku – dodał.

Archicom

Budujący w kilku miastach deweloper sprzedał (A) 530 mieszkań, o 29 proc. więcej niż rok wcześniej oraz o 27 proc. mniej niż w bardzo mocnym ostatnim kwartale 2024 r. Akcjonariusze powinni zwrócić uwagę, że 470 lokali Archicom sprzedał z własnych projektów, a 60 z resztówki inwestycji mieszkaniowych, jaka pozostała w portfelu głównego akcjonariusza, Echo Investment. Archicom sprzedaje te lokale otrzymując prowizję, która księguje w przychodach z usług.  

– Po raz kolejny uzyskujemy wynik wyraźnie lepszy od dynamiki obserwowanej na rynku. Odczytuję to jako pochodną naszej wyróżniającej się i rosnącej oferty, która trafia w potrzeby klientów – skomentował Waldemar Olbryk, prezes Archicomu. Celem na ten rok jest sprzedaż ponad 3 tys. lokali. W zeszłym roku firma sprzedała 2196 mieszkań, z czego 1753 w projektach własnych.  

JHM

Notowany na Catalyst deweloper, należący do giełdowego Mirbudu, sprzedał (A) 112 lokali, o 8 proc. mniej niż rok wcześniej i 60 proc. więcej niż w IV kwartale ub.r.

Victoria Dom

Notowana na Catalyst spółka budująca w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, sprzedała (B) 278 lokali, o 16 proc. mniej niż rok wcześniej oraz o aż 83 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2024 r. który był najsłabszy od 2017 r. Victoria specjalizuje się w segmencie popularnym, jej klientami są nabywcy pierwszych mieszkań w życiu, stąd napędzany „Bezpiecznym kredytem” 2023 r. był dla niej pod względem sprzedaży rekordowy.

– Nasze wyniki wpisują się w rynkowy trend. Wraz z nadejściem wiosny rynek mieszkaniowy nabrał dynamiki. Widzimy ożywiający się ruch w naszych biurach sprzedaży i z optymizmem patrzymy na najbliższe kwartały – mówi wiceprezes Waldemar Wasiluk. – Szeroka oferta zapewnia klientom możliwość wyboru optymalnego mieszkania. Liczymy, że w ciągu najbliższych miesięcy rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce stopniowo aktywizować będzie klientów, którzy czekają na zwiększenie swojej zdolności kredytowej – dodał. Spółka zapowiada kolejne inwestycje i utrzymanie wysokiego tempa realizacji projektów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na rynku nieruchomości.

Dom Development

Budujący w Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie deweloper na spowolnienie w mieszkaniówce jest impregnowany. Firma sprzedała (B) 1033 lokale, o 2 proc. więcej niż rok wcześniej i o 11 proc. mniej niż w rekordowym IV kwartale 2024 r. To trzeci kwartał z rzędu ze sprzedażą powyżej 1 tys. mieszkań. Na wcześniejszej konferencji wynikowej spółka podała, ze liczy w całym 2025 r. na poprawę sprzedaży rok do roku, czyli na nowy rekord. W 2024 r. grupa znalazła nabywców na 4,27 tys. lokali. 

– Pierwsze miesiące 2025 r. przyniosły kontynuację trendów obserwowanych pod koniec ubiegłego roku, w tym stabilizację cen mieszkań na rynku pierwotnym, będącą wynikiem dość zrównoważonej relacji popytu do podaży. W naszej ocenie, zapowiedziany przez rząd nowy program wsparcia zakupu pierwszego mieszkania, ze względu na jego ograniczenie do rynku wtórnego oraz wprowadzenie sztywnych limitów cenowych, będzie mieć marginalny wpływ na sytuację na rynku mieszkaniowym w największych miastach Polski. Z kolei utrzymująca się podwyższona inflacja oddala oczekiwane cięcia stóp procentowych przez RPP, przez co kredyty hipoteczne w Polsce pozostają jednymi z najdroższych w całej UE – skomentował prezes Mikołaj Konopka i podtrzymał cel na cały rok, czyli wzrost sprzedaży.

Lokum Deweloper

Budująca we Wrocławiu i Krakowie, specjalizująca się w podwyższonym standardzie, spółka sprzedała (A) zaledwie 31 mieszkań, o 56 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. To również o 11 proc. (4 sztuki) mniej niż w IV kwartale ub.r. Przypomnijmy, że w III kwartale 2024 r. firma zawarła jedynie 7 umów. Na koniec marca zawartych było 19 umów rezerwacyjnych. 

– Zgodnie z naszymi przewidywaniami, I kwartał br. nie przyniósł poprawy koniunktury. Klienci wykazują wprawdzie duże zainteresowanie mieszkaniami, jednak barierę stanowią ich możliwości finansowania transakcji. Zakupów dokonują jedynie klienci zamożni, dysponujący gotówką i korzystający z obecnej szerokiej oferty i niskich cen mieszkań – wskazał prezes Bartosz Kuźniar. – Oczekiwanego przez przeciętnie zamożnych klientów wsparcia rządu w zakupie mieszkań nie będzie, zaś koszty kredytów hipotecznych pozostają najwyższe w UE. Nasza kondycja finansowa pozwala nam cierpliwie zaczekać na zmianę tej sytuacji. Mamy atrakcyjną ofertę mieszkań, którą możemy jeszcze poszerzyć, gdy popyt wzrośnie. Prowadzimy budowy dwóch dużych osiedli we Wrocławiu, których ukończenie planowane jest w tym roku. Pracujemy też nad uzyskaniem pozwoleń na budowę kolejnych inwestycji. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby w momencie poprawy dostępności kredytów odpowiedzieć na potrzeby rynku, oferując atrakcyjne, wysokiej jakości i często gotowe już mieszkania – dodał.

Na koniec marca Lokum miało w ofercie 385 mieszkań, w tym 142 gotowe.

Wikana

Mniejszy deweloper z południowo-wschodniej Polski sprzedał (A) 57 lokali, o 39 proc. więcej niż rok wcześniej i o 12 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2024 r., który wypadł wyraźnie lepiej niż wcześniejsze. 

Marvipol

Budująca w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku spółka sprzedała (B) 87 lokali, o 40 proc. mniej niż rok wcześniej i 30 proc. więcej niż w IV kwartale 2024 r. Wartość sprzedanych lokali Marvipol oszacował na 65,6 mln zł, o 46 proc. niej niż rok wcześniej i 21 proc. więcej niż w ostatnim kwartale ub.r.

Inpro

Trójmiejski deweloper sprzedał (B) 144 mieszkania. To o 32 proc. mniej niż rok wcześniej, ale też o 27 proc. więcej niż w IV kwartale ub.r., który był dla firmy najsłabszy od kryzysu kredytowego w 2022 r.

„Za branżą niełatwy rok i najpewniej wiele wyzwań przed nami, ale po pierwszym kwartale 2025 patrzę w przyszłość optymistycznie” – napisał na LinkedIn wiceprezes Robert Maraszek.

Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań w I kwartale 2025 r. Zazębia się on z sezonem publikacji sprawozdań rocznych. Dlatego oprócz danych o bieżącej sprzedaży inwestorzy mają okazję usłyszeć o celach na cały 2025 r.

Otoczenie rynkowe jest dalej trudne. Stopy procentowe są wysokie, kredyt mieszkaniowy najdroższy w UE, program dopłat do kredytów – o ile w ogóle wyjdzie – ma pomijać rynek pierwotny. Dane o sprzedaży pożyczek nie wskazują na załamanie, ale kredyt dostępny jest dla dobrze zarabiających. 

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości mieszkaniowe
Deweloperzy wciąż budują dużo mieszkań, ale nie biją się o pozwolenia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Nieruchomości mieszkaniowe
Sprzedaż mieszkań spada, a deweloperzy odpalają nowe projekty. Co się dzieje?
Nieruchomości mieszkaniowe
Akademik na dachu sklepu? Grupa Erbud ma nietypowy kontrakt
Materiał Promocyjny
Apartamenty premium w centrum Gdańska przyciągają uwagę klientów z całego kraju
Nieruchomości mieszkaniowe
Rekordowe zakupy nieruchomości w Hiszpanii przez Polaków