Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Motywem wspólnym prowadzenie auta

Pytanie na egzaminie radcowskim dotyczyło prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i to po... cmentarnych alejkach. Natomiast kandydaci na adwokatów mierzyli się z kazusem dotyczącym kierowania bez uprawnień, zastraszania świadka i szkody na mieniu.

Publikacja: 01.04.2025 19:24

Egzamin radcowski, czyli zawodowy egzamin dla radców prawnych

Egzamin radcowski, czyli zawodowy egzamin dla radców prawnych

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

1 kwietnia rozpoczęły się egzaminy adwokacki i radcowski. Pierwszego dnia zdający musieli rozwiązać zadanie z prawa karnego, polegające – w obu przypadkach – na sporządzeniu środka zaskarżenia. Egzaminy zawodowe dla prawników potrwają jeszcze 3 dni. W środę odbędzie się część poświęcona prawu cywilnemu, w czwartek – gospodarczemu, a w piątek zdający będą musieli rozwiązać aż dwa zadania – z prawa administracyjnego i etyki zawodowej.

Egzamin radcowski – prowadzenie samochodu po cmentarzu i w stanie nietrzeźwości

W przypadku kandydatów na radców prawnych w grę wchodził art. 178a kodeksu karnego tj. prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. W opisanym stanie faktycznym nie doszło do tego jednak na drodze publicznej, ale na wewnętrznych uliczkach cmentarza.

Czytaj więcej

Więcej chętnych na egzaminy zawodowe, mniej na aplikacje prawnicze

- Okoliczności podanego stanu faktycznego mogą wydawać się "interesujące", ale nie było to zadanie, które by naszych aplikantów zaskoczyło pod względem merytorycznym. Wychodzili z egzaminu zadowoleni, część osób oddała prace przed czasem. To wynik tego, że jako izba warszawska słyniemy z dobrego szkolenia na aplikacji, w tym z prawa karnego, więc jej absolwenci są przygotowani tak do egzaminu jak i wykonywania zawodu w praktyce karnej – mówi Anna Sękowska, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

– Sporo osób oddało prace przed czasem, co może świadczyć o tym, że zadanie było tak skonstruowane, że można je napisać w odpowiednim czasie. Ale niekoniecznie oznacza to, że było to coś łatwego – mówi z kolei radca prawny Bartosz Szolc-Nartowski, dziekan OIRP w Gdańsku. 

Egzamin adwokacki – kierowanie bez uprawnień, groźby bezprawne, doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem

Z kolei osoby, którą chcą zostać adwokatami, musiały sporządzić apelację od wyroku dotyczącego trzech zarzutów – prowadzenia pojazdu bez uprawnień, próby skłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań poprzez groźby, a także doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem oraz zniszczenia mienia (od drugiego z tych zarzutów oskarżony został uniewinniony). 

– To jednak, czy wszystkie te zarzuty zostały sformułowane prawidłowo, musieli już ocenić sami zdający, sporządzając środek odwoławczy. Sądząc po nastrojach zdających, kazus miał przewidywalny poziom trudności. Wszyscy oddali prace w wyznaczonym czasie, a część nawet wcześniej. Nie spodziewam się żadnych niespodzianek — od lat poziom egzaminu utrzymuje się na wyrównanym poziomie — mówi Sylwia Grzybowska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. 

– Wydaje się, że zadanie sprawiło pewien problem, bo dużo osób dotrwało do końca egzaminu. Zwyczajowo zaś wielu zdających oddaje prace wcześniej, więc tym razem chyba dostrzegli jakiś problem – mówi z kolei adw. dr Karol Pachnik, członek jednej z komisji egzaminacyjnych w Warszawie.

Czytaj więcej

Czy aplikanci adwokaccy będą mogli zdawać egzamin radcowski? Jest decyzja
Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy