Więcej chętnych na egzaminy zawodowe, mniej na aplikacje prawnicze

We wtorek kandydaci na adwokatów i radców prawnych przystępują do czterodniowych egzaminów wstępnych. Będzie ich więcej niż rok temu. Ubywa natomiast chętnych na same aplikacje, choć zmniejsza się dysproporcja między aplikantami radcowskimi i adwokackimi.

Aktualizacja: 01.04.2025 09:27 Publikacja: 31.03.2025 16:58

Więcej chętnych na egzaminy zawodowe, mniej na aplikacje prawnicze

Foto: materiały Ministerstwa Sprawiedliwości

Egzaminy adwokackie i radcowskie potrwają cztery dni, tj. od 1 do 4 kwietnia br. Pierwszego dnia zdający będą rozwiązywać zadanie z prawa karnego. Kolejny dzień, to egzaminu poświęcony prawu cywilnemu, a trzeci – gospodarczemu. Na rozwiązanie każdego z zadań (zwykle polega ona na przygotowaniu odpowiedniego pisma procesowego) zdający będą mieli 6 godzin. W piątek zaś zmierzą się aż z dwoma kazusami – z prawa administracyjnego oraz z etyki zawodowej. Czas na rozwiązanie każdego z nich wyniesie 4 godziny – czyli łącznie 8 godzin egzaminu jednego dnia.

Czytaj więcej

Najgorszy wynik zdawalności na egzaminie sędziowskim od lat

Więcej kandydatów na radców i adwokatów niż rok temu

Jak poinformowało nas Ministerstwo Sprawiedliwości, w tym roku do egzaminu adwokackiego zgłosiło się 1568 osób, w tym 1326 aplikantów i 242 osoby uprawnione do zdawania egzaminu z innego tytułu niż ukończenie aplikacji. Natomiast do egzaminu radcowskiego zgłosiło się 2079 chętnych, w tym 1771 aplikantów i 308 osób spoza aplikacji. 99 proc. zdających zadeklarowało rozwiązywanie zadań przy użyciu komputera.

Oznacza to przełamanie trwającej od lat tendencji spadkowej w liczbie kandydatów przystępujących do egzaminów zawodowych, gdyż jest ich więcej niż rok temu. Wówczas egzamin radcowski zdawało 1348 osób (z 1374 zgłoszonych) a radcowski 1891 (z 1924 które się zgłosiły). Z kolei w 2023 r. liczby te były bliższe tegorocznym, gdyż do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1529 kandydatów, a do radcowskiego 2034. Dla porównania, w roku 2022 r. było to odpowiednio 1755 i 2213, a rok wcześniej 1604 i 2135.

Czytaj więcej

Oto najlepsze uczelnie dla przyszłych aplikantów. Opublikowano nowy ranking

Coraz mniej chętnych na aplikacje prawnicze

Resort sprawiedliwości opublikował też niedawno analizę wyników egzaminów wstępnych na aplikację. Wynika z nich, że w roku 2024 r. mieliśmy pewien spadek chętnych na aplikację w porównaniu z rokiem poprzednim (6058 do 5584). Liczba chętnych spada zresztą stale, z małymi wahaniami, od 2012 roku, gdy przystąpiło aż 11,6 tys. kandydatów.

Spośród 5592 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2024 r., do egzaminów przystąpiło 2658 osób. Z analizy wynika, że zainteresowanie absolwentów aplikacjami w poprzednim roku wzrosło i wyniosło ok. 47,5 proc. Choć wyniki dwóch największych aplikacji z zeszłego roku są wyrównane (74,2 do 73,8), to ogólnie w całym omawianym okresie, zdawalność na aplikację adwokacką wynosiła średnio 59,4 proc., a na radcowską – 46,5 proc.

Czytaj więcej

Czy aplikanci adwokaccy będą mogli zdawać egzamin radcowski? Jest decyzja

Większe zainteresowanie aplikacją adwokacką, mniejsze – radcowską

Liczba zarówno radców prawnych, jak i adwokatów systematycznie rośnie i utrzymuje się w mniej więcej w proporcji 2 do 1 (obecnie 55 tys. do 28,4). Mimo tej dysproporcji liczba absolwentów interesujących się największymi aplikacjami jest niemal równa. W 2024 r. było to 1182 na radcowską i 1165 na adwokacką. Jeszcze w 2019 r. różnica ta była znacznie większa – wówczas aplikację radcowską wybrało 1429 absolwentów, a adwokacką 1171. Cofając się kolejne pięć lat  w 2014 liczby te wyglądały odpowiednio: 1917 i 1768. Stopniowe wyrównywanie się tych liczb wynika z tego, że od mniej więcej 2015 roku rośnie odsetek chętnych na aplikację adwokacką, a od 2017 r. spada procent chętnych na radcowską – stąd następuje zbliżenie tych liczb.

– Zmniejszająca się różnica w zainteresowaniu aplikacjami wynika nie z tego, że wzrasta zainteresowanie prawem karnym, tylko z tego, że aplikacja adwokacka jest zdecydowanie „przyjemniejsza” w jej realizacji – mówi adwokat Agata Rewerska. – Jest na niej dużo mniej kolokwiów, silna integracja i inne podejście do Aplikantek i Aplikantów. Obserwujemy ostatnio taki trend, że młode Prawniczki i młodzi Prawnicy wybierają aplikację adwokacką, a potem przepisują się do samorządu radcowskiego. Decyduje o tym nie brak atrakcyjności wykonywania zawodu Adwokatki czy Adwokata, tylko możliwość wykonywania zawodu na podstawie umowy o pracę, która to opcja jest dostępna teraz tylko dla Radczyń i Radców prawnych – dodaje.

Najłatwiej zdać egzamin wstępny za pierwszym razem

Ciekawe są również dane dotyczące tego, który raz kandydaci przystępują do egzaminu wstępnego. Z pośród ponad 2200 zdających w 2024 r. zdecydowana większość (1630 osób, czyli ok. 73,8 proc.) podchodziła po raz pierwszy. 355 próbowało po raz drugi (16 proc.), 150 osób po raz trzeci (6,8 proc.), 33 po raz czwarty (1,5), 20 po raz piąty oraz 21 szósty i więcej. Najwyższa zdawalność była wśród przystępujących po raz pierwszy, wynosiła bowiem 77,3 proc. podczas gdy wśród tych, którzy podchodzili do egzaminu po raz kolejny – tylko 65,5 proc.

Podobnie było na aplikacji radcowskiej – 70 proc. (1900 z 2700 osób) podchodziło do egzaminu po raz pierwszy, niemal 17 proc. (459) po raz drugi, 212 po raz trzeci (7,8 proc.), 3,8 proc. po raz czwarty (88 osób) oraz 25 po raz piąty i 23 szósty lub więcej. Także i w tym przypadku zdawalność „debiutantów” wyniosła 76,5 proc., a tych podchodzących po raz kolejny 67,5. W przypadku obu aplikacji najwyższa zdawalność była przy pierwszym podejściu, potem systematycznie spadała przy drugim i trzecim, by znów wzrosnąć za czwartym razem.

Czytaj więcej

Adwokatura szykuje małą rewolucję. Co z adwokacką spółką kapitałową?

Egzaminy wstępne – najłatwiejsze pytanie z prawa karnego, najtrudniejsze – z upadłości

Jeśli chodzi o konkretne pytania, to zdający na aplikację radcowską i adwokacką, najlepiej poradzili sobie z pytaniami z zakresu ustroju prokuratury (ponad 90 proc. poprawnych odpowiedzi) w czołówce znalazły się też prawo wykroczeń (materialne i procesowe), prawo pracy i prawo administracyjne materialne – wszystkie z wynikami powyżej 80 proc. Najwięcej problemu sprawiło zaś prawo o ustroju sądów, prawo ubezpieczeń społecznych i prawo karnoskarbowe, gdzie odsetek poprawnych odpowiedzi nie przekraczał 60 proc.

Najłatwiejsze okazało się pytanie o moment, do którego oskarżonego uważa się za niewinnego (chodzi o stwierdzenie jego winy prawomocnym wyrokiem). Dobrze odpowiedziało na nie aż 98,5 proc. zdających na obie aplikacje. Najtrudniejsze zaś było przy pytaniu o to, kto rozpoznaje w I instancji sprawy o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorców (sąd upadłościowy – rejonowy sąd gospodarczy, w składzie trzech sędziów zawodowych). Tu poprawnie odpowiedziało 27,3 proc. zdających na aplikację radcowską oraz 25,6 proc. kandydatów na adwokacką.

Egzaminy adwokackie i radcowskie potrwają cztery dni, tj. od 1 do 4 kwietnia br. Pierwszego dnia zdający będą rozwiązywać zadanie z prawa karnego. Kolejny dzień, to egzaminu poświęcony prawu cywilnemu, a trzeci – gospodarczemu. Na rozwiązanie każdego z zadań (zwykle polega ona na przygotowaniu odpowiedniego pisma procesowego) zdający będą mieli 6 godzin. W piątek zaś zmierzą się aż z dwoma kazusami – z prawa administracyjnego oraz z etyki zawodowej. Czas na rozwiązanie każdego z nich wyniesie 4 godziny – czyli łącznie 8 godzin egzaminu jednego dnia.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Prawo karne
Jest decyzja sądu ws. Zbigniewa Ziobry. Były minister nie trafi do aresztu
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w wypłatach 13. emerytury. Terminy przelewów w kwietniu 2025
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście