Minister Adam Bodnar odwołał sędziego Piotra Schaba. Nie będzie rzecznikiem dyscyplinarnym

Minister Adam Bodnar odwołał sędziego Piotra Schaba z funkcji rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych - przekazał w piątek resort sprawiedliwości.

Publikacja: 25.04.2025 10:45

Sędzia Piotr Schab

Sędzia Piotr Schab

Foto: PAP/Piotr Nowak

mat

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości, uzasadnienie tej decyzji obejmuje zarzuty dotyczące zarówno działalności zawodowej Piotra Schaba jako prezesa sądów, jak i jego roli jako rzecznika dyscyplinarnego.

Dlaczego sędzia Piotr Schab został odwołany

Resort wskazał na cztery postępowania dyscyplinarne prowadzone wobec sędziego przez rzeczników dyscyplinarnych ad hoc ministra sprawiedliwości. Dotyczą one m.in. zwolnienia sędzi Agnieszki Brygidyr-Dorosz z obowiązku rozpoznania trzech spraw Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie czy bezprawnego posługiwania się tytułem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz odmowy sprawowania wymiaru sprawiedliwości w przydzielonych sprawach

Podano również, że Prokuratura Krajowa prowadzi sześć postępowań z udziałem sędziego Schaba. Ponadto Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia nieprawomocnym wyrokiem z 11 kwietnia 2025 r. zasądził od Sądu Okręgowego w Warszawie, na rzecz sędziego Igora Tuleyi kwotę 4666 zł odszkodowania z tytułu zaistniałego mobbingu, za który, między innymi, miałby odpowiadać sędzia Piotr Schab, kierujący – jako prezes – Sądem Okręgowym w Warszawie, a następnie Sądem Apelacyjnym w Warszawie. "Jeżeli zostanie to potwierdzone prawomocnym orzeczeniem, to było to działanie szczególnie drastyczne i prowadzone z premedytacją, albowiem trwało ono, mimo prawomocnego i wykonalnego orzeczenia sądu pracy, nakazującego przywrócenie sędziego Igora Tuleyi do orzekania" - podkreślono.

W komunikacie stwierdzono, że „mając na uwadze nagromadzenie wszczętych postępowań dyscyplinarnych, postępowań o uchylenie immunitetu oraz postępowań karnych (...) sędzia Piotr Schab utracił legitymację do efektywnego sprawowania funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych”.

Czytaj więcej

Adam Bodnar zdymisjonował sędziego Przemysława Radzika

Przepis nie daje możliwości odwołania rzecznika dyscyplinarnego. MS: to luka prawna

MS przypomina, że w stanie prawnym obowiązującym do 3 kwietnia 2018 r., wybór rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców należał zasadniczo do samorządu sędziowskiego. Po zmianie przepisów rzecznika dyscyplinarnego i jego dwóch zastępców powołuje Minister Sprawiedliwości na 4-letnią kadencję.

Obecnie, zarówno Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, jak i jego zastępcy, mają ustawową czteroletnią i powtarzalną kadencję, przy czym przepisy nie regulują przyczyn wygaśnięcia kadencji przed jej upływem.

Jak zauważono, ustawa przewiduje przypadki wygaśnięcia kadencji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie apelacyjnym lub okręgowym (np. rozwiązanie stosunku służbowego, przejście w stan spoczynku, przeniesienie poza obszar właściwości sądu). Podobnie, Prawo o prokuraturze umożliwia Prokuratorowi Generalnemu odwołanie rzecznika dyscyplinarnego prokuratorów w przypadku uzasadnionego podejrzenia oczywistego i rażącego naruszenia prawa lub uchybienia godności urzędu.

„Brak analogicznej regulacji w art. 112 u.s.p. w odniesieniu do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego zastępców stanowi lukę prawną extra legem i lukę swoistą, sprzeczną ze standardami konstytucyjnymi, zasadami legalizmu, zaufania obywateli do państwa, niesprzeczności systemu prawnego i racjonalności ustawodawcy. Niemożność odwołania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych w jakiejkolwiek sytuacji, nawet w przypadku popełnienia przestępstwa czy zrzeczenia się stanowiska, jest niedopuszczalna w demokratycznym państwie prawnym” - podkreśla MS.

W związku z tym, zdaniem obecnego kierownictwa resortu, "art. 112 u.s.p. poddany wykładni prokonstytucyjnej, musi być interpretowany jako przyznający Ministrowi Sprawiedliwości kompetencję do odwołania Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego zastępców, zwłaszcza w sytuacji utraty podstawowego przymiotu sędziowskiego, jakim jest nieskazitelność charakteru".

Czytaj więcej

Sędzia Schab nie uznaje decyzji ministra Bodnara. "Nie zostałem odwołany"

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości, uzasadnienie tej decyzji obejmuje zarzuty dotyczące zarówno działalności zawodowej Piotra Schaba jako prezesa sądów, jak i jego roli jako rzecznika dyscyplinarnego.

Dlaczego sędzia Piotr Schab został odwołany

Pozostało jeszcze 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce