Co z pracą w piątek 2 maja? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia

Pracownicy mają w tym roku prawo do odebrania wolnego dnia za przypadające w sobotę Święto Narodowe Trzeciego Maja. Może to być piątek 2 maja. Jest jednak pewien warunek.

Publikacja: 28.04.2025 18:25

Co z pracą w piątek 2 maja? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia

Foto: Adobe Stock

dgk

Wolne za święto przypadające w sobotę udzielane jest na podstawie art. 130 § 2  Kodeksu pracy:  "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". W 2025 r. będą dwie takie świąteczne soboty: 2 maja i 1 listopada. Wolny 2 maja jest o tyle pożądany, że wraz z 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) i tradycyjnie wolną niedzielą, mogą dać aż 4 dni wolne od pracy. 

„Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu np. na sposób organizacji pracy, a decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy” - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Czytaj więcej

Jak wydłużyć majówkę 2025. Wskazujemy wszystkie warianty

Czy wniosek o urlop 2 maja wiąże pracodawcę? 

Nie. To pracodawca ustala harmonogram pracy, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy. Jeśli więc w jego ocenie nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego 2 maja w zamian za przypadające w sobotę święto, może ustalić inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym. Jeśli pracownik złoży wniosek w sprawie odebrania 2 maja wolnego za sobotnie święto, pracodawca nie musi się na to zgodzić - wskazuje PIP.

Kiedy szef musi udzielić wolnego za 2 maja?

Pracodawca powinien udzielić pracownikom za sobotę 3 maja innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło sobotnie święto. Przy jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym wolne należy oddać jeszcze w maju, a w przypadku trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego, trwającego np. w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2025 r., wolne musi przypadać właśnie w tym okresie. PIP podkreśla, że takie wolne można wyznaczyć zarówno przed, jak i po święcie przypadającym w sobotę. Nie ma więc przeszkód, aby wolne za 3 maja zostało wyznaczone dzień wcześniej.

Pracodawca nie musi ustalać z pracownikami terminu, w jakim odbiorą dzień wolny za sobotnie święto. Wystarczy, że poinformuje o nim załogę w sposób przyjęty w zakładzie, np. na tablicy ogłoszeń czy w intranecie.

Szef, który nie udziela należnego dnia wolnego za święto 3 maja narusza przepisy o czasie pracy. To wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł (art. 281 § 1 pkt 5 kodeksu pracy).

Gdy wypisaliśmy urlop lub dostaliśmy L4

Jak wskazuje PIP, jeśli w dniu odbioru wolnego wyznaczonego za 3 maja pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, szef nie musi mu rekompensować tego udzieleniem  innego dnia wolnego od pracy. Inaczej jest w przypadku pracownika, który miał zaplanowany urlop wypoczynkowy na dzień wyznaczony jako wolny za święto w sobotę. Dzień ten nie może być traktowany jako urlop – pracownik wykorzysta ten dzień jako wolne przyznane za święto, czyli nie zostanie odjęty z puli dni urlopu wypoczynkowego.

Jak ma liczyć dział kadr

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy każdy dzień ustawowo wolny od pracy, inny niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W przypadku jednomiesięcznego okresu rozliczeniowego obejmującego maj 2025 r. wymiar czasu pracy wyniesie 160 godzin. Zgodnie bowiem z art. 130 k.p. obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Następnie odejmuje się od wyniku iloczyn 8 godzin i liczby świąt w okresie rozliczeniowym, przypadających w innym dniu niż niedziela.

Licząc wymiar czasu pracy obowiązujący w maju 2025 r. będzie to więc:

(4 tygodnie x 40 godzin) + (2 dni x 8 godzin) – (2 dni x 8 godzin) = 160 godzin.

Taką liczbę godzin należy uwzględnić, planując harmonogram na maj 2025 r. pracownika zatrudnionego na pełny etat.

W maju musi być co najmniej 11 dni wolnych

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w okresie rozliczeniowym odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy, odpowiadającą co najmniej liczbie przypadających w tym czasie niedziel, świąt i dni wolnych z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, że w przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego w maju pracodawca nie powinien planować więcej niż 20 dni pracy. Pozostałe dni w tym miesiącu powinny być dniami wolnymi od pracy, co daje co najmniej 11 dni wolnych.

Przykład:

Pracownik pracuje na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie. Obowiązuje go jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W tym przypadku pracodawca musi zapewnić pracownikowi dodatkowy dzień wolny.

Przykład:

Pracodawca zaplanował w harmonogramie na maj pracę na 8 dni roboczych po 7 godzin, a na 13 dni – po 8 godzin. Pracownika obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. O ile liczba godzin pracy w miesiącu byłaby prawidłowa, to nie udzielono wystarczającej liczby dni wolnych od pracy (10 zamiast 11), a liczba dni pracujących byłaby zbyt duża (21 zamiast 20).

Kto nie dostanie dodatkowego wolnego za 2 maja

Udzielenie dnia wolnego za 3 maja może nie być konieczne w przypadku osób zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy czy np. na pół etatu.

Przykład:

Pracownik pracuje na pełny etat w równoważnym systemie czasu pracy, zgodnie z ustalonym harmonogramem, w poszczególne dni po 12 godzin. Obowiązuje go jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Pracodawca zaplanował mu 13 pełnych dni roboczych (po 12 godzin pracy), a na jeden dzień 4 godziny pracy. To działanie prawidłowe. Pracodawca zaplanował bowiem odpowiednią liczbę dni pracy – nie więcej niż 20, a pozostałe dni pracownik ma wolne od pracy.

Przykład:

Pracownik pracuje na pół etatu w podstawowym systemie czasu pracy, zgodnie z ustalonym harmonogramem, po 8 godzin w poszczególne dni. Obowiązuje go jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Pracodawca zaplanował mu w maju 10 dni roboczych, w związku z tym nie musi mu udzielać dodatkowego dnia wolnego.

Wolne za święto przypadające w sobotę udzielane jest na podstawie art. 130 § 2  Kodeksu pracy:  "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". W 2025 r. będą dwie takie świąteczne soboty: 2 maja i 1 listopada. Wolny 2 maja jest o tyle pożądany, że wraz z 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) i tradycyjnie wolną niedzielą, mogą dać aż 4 dni wolne od pracy. 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy