Wolne za święto przypadające w sobotę udzielane jest na podstawie art. 130 § 2 Kodeksu pracy: "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". W 2025 r. będą dwie takie świąteczne soboty: 2 maja i 1 listopada. Wolny 2 maja jest o tyle pożądany, że wraz z 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) i tradycyjnie wolną niedzielą, mogą dać aż 4 dni wolne od pracy.
„Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu np. na sposób organizacji pracy, a decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy” - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.
Czytaj więcej
W tym roku 2 maja jest dniem pracującym. Firmy będą musiały jednak oddać pracownikom wolne za 3 m...
Czy wniosek o urlop 2 maja wiąże pracodawcę?
Nie. To pracodawca ustala harmonogram pracy, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy. Jeśli więc w jego ocenie nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego 2 maja w zamian za przypadające w sobotę święto, może ustalić inny dzień wolny w okresie rozliczeniowym. Jeśli pracownik złoży wniosek w sprawie odebrania 2 maja wolnego za sobotnie święto, pracodawca nie musi się na to zgodzić - wskazuje PIP.
Kiedy szef musi udzielić wolnego za 2 maja?
Pracodawca powinien udzielić pracownikom za sobotę 3 maja innego dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło sobotnie święto. Przy jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym wolne należy oddać jeszcze w maju, a w przypadku trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego, trwającego np. w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2025 r., wolne musi przypadać właśnie w tym okresie. PIP podkreśla, że takie wolne można wyznaczyć zarówno przed, jak i po święcie przypadającym w sobotę. Nie ma więc przeszkód, aby wolne za 3 maja zostało wyznaczone dzień wcześniej.