Jak wydłużyć majówkę 2025. Wskazujemy wszystkie warianty

W tym roku 2 maja jest dniem pracującym. Firmy będą musiały jednak oddać pracownikom wolne za 3 maja. Mają w tym zakresie kilka możliwości. Niektóre z nich mogą znacząco wydłużyć pracownikom majówkę.

Publikacja: 20.04.2025 08:40

Jak wydłużyć majówkę 2025. Wskazujemy wszystkie warianty

Foto: Adobe Stock

Majówka za pasem i pracownicy zastanawiają się jak zaplanować dłuższe wolne bez konieczności powrotu do firmy choćby na jeden dzień. W tym roku 1 maja, który jest ustawowo wolny od pracy, wypada bowiem w czwartek, a 3 maja (również ustawowo wolny) w sobotę i za ten dzień trzeba oddać pracownikowi wolne w innym terminie. Same firmy też rozważają najbardziej optymalne dla siebie scenariusze planowania pracy i oddawania wolnego za 3 maja. 

Komu trzeba w tym roku oddać dzień wolny za 3 maja?

Jak wskazuje Katarzyna Wilczyk, radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski, kwestia oddania dnia wolnego za 3 maja zasadniczo dotyczy wszystkich pracowników.

– Jednak mogą pojawić się sytuacje, w których nie będzie takiego obowiązku. Przykładowo jeżeli pracownik standardowo pracuje w soboty, wówczas ten czas będzie miał po prostu wolny z uwagi na święto i dodatkowy dzień bez pracy mu nie przysługuje – tłumaczy.

Jak zaznacza, podobnie może być w przypadku niepełnoetatowców.

– Jeżeli takie osoby pracują np. od poniedziałku do czwartku, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczenia dnia wolnego za święto 3 maja. W tym przypadku spełniony jest bowiem wymóg zachowania przeciętnie 5–dniowego tygodnia pracy – mówi ekspertka.

Czytaj więcej

Prezydent Duda: przepisy o wolnym w Wigilię niesprawiedliwe dla firm i pracowników

Czy pracownik może żądać, aby pracodawca oddał mu dzień wolny akurat 2 maja?

Jednocześnie jak tłumaczy mec. Wilczyk, pracownik nie może żądać, aby oddano mu wolne konkretnie 2 maja. Nie ma też możliwości sam wybrać sobie tego terminu.

– To pracodawca decyduje jaki dzień będzie niepracującym w zamian za święto przypadające w sobotę. Oczywiście może on uwzględnić wniosek pracownika w tym zakresie, jednak ostateczna decyzja należy do niego – dodaje.

Jak podkreśla, może to być wolne zarówno przed 3 maja lub po tej dacie.

– Ważne jednak, aby przypadło ono w danym okresie rozliczeniowym – wyjaśnia mec. Wilczyk.

Czy pracodawca musi oddawać dzień wolny czy można np. za niego pracownikowi zapłacić?

Ekspertka zwraca też uwagę, że co do zasady nie jest dopuszczalne zastąpienie dnia wolnego wypłatą wynagrodzenia czy dodatku.

– Pracodawca nie może więc wypłacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia zamiast udzielenia dnia wolnego za święto przypadające w sobotę – zaznacza.

Firma musi też odpowiednio wcześnie poinformować, który dzień będzie do odebrania za 3 maja. Powinno to nastąpić w grafiku na dany okres.

Czytaj więcej

Polacy planują wyjazdy na majówkę. „Pierwsze rezerwacje pojawiły się już zimą”

Wolne 2 maja i odbiór za 3 maja w innym terminie?

Firma ma „pójść na rękę” pracownikom przyznając im dzień wolny 2 maja i wskazać inny termin na odebranie wolnego za 3 maja.

– Pracodawca może tak zrobić. Nie ma tutaj ograniczeń, gdyż dodatkowe wolne za 2 maja jest rozwiązaniem korzystnym dla pracowników. Taka decyzja nie powinna natomiast powodować obniżenia wynagrodzenia za pracę tłumaczy Katarzyna Wilczyk.

Taki przywilej nie ma też wpływu na urlop pracownika czy na wymiar jego czasu pracy. Istnieje też jeszcze inna możliwość – pracodawca może ustalić 2 maja wolnym, ale w zamian za konieczność jego odpracowania w innym dniu.

– To firma określa bowiem rozkład czasu pracy. Takie ustalenia mogą zostać dokonane przy tworzeniu nowego grafiku na dany okres lub poprzez zmianę już ustalonego harmonogramu — wyjaśnia prawniczka.

Jak jednak wskazuje, modyfikacja w tym zakresie powinna być ogłoszona z odpowiednim wyprzedzeniem, tj. co najmniej 7 dni wcześniej. Powód? Pracownicy muszą mieć czas, aby przygotować się do pracy w innym dniu.

– Natomiast jeżeli pracodawca zdecyduje się na przyznanie pracownikom wolnego 2 maja jako dodatkowego dnia może ich o tym poinformować nawet bezpośrednio przed tym terminem. Takie rozwiązanie jest bowiem korzystne dla zatrudnionych – wyjaśnia mec. Wilczyk.

Majówka za pasem i pracownicy zastanawiają się jak zaplanować dłuższe wolne bez konieczności powrotu do firmy choćby na jeden dzień. W tym roku 1 maja, który jest ustawowo wolny od pracy, wypada bowiem w czwartek, a 3 maja (również ustawowo wolny) w sobotę i za ten dzień trzeba oddać pracownikowi wolne w innym terminie. Same firmy też rozważają najbardziej optymalne dla siebie scenariusze planowania pracy i oddawania wolnego za 3 maja. 

Pozostało jeszcze 89% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej